GBA’nın yatırım yaptığı Sinaps’tan üniversite adaylarına yönelik proje: ÜniversiteliAnlatsın.com
Arama
Yeni Girişimler

GBA’nın yatırım yaptığı Sinaps’tan üniversite adaylarına yönelik proje: ÜniversiteliAnlatsın.com

ÜniversiteliAnlatsınKısa bir süre önce Galata Business Angels’dan aldığı yatırımla sizlere duyurduğumuz Sinaps, yeni projeleri ÜniversiteliAnlatsın.com, yayına başladı.

Bir sosyal girişim olarak kurgulanan ÜniversiteliAnlatsın, üniversite öğrencilerinin kendi okullarını, bölümlerini, üniversite hayatlarını, okullarının bulunduğu şehir ya da bölgeye dair önemli noktaları anlattıkları bir paylaşım platformu.

ÜniversiteliAnlatsın platformu üzerinden birinci ağızdan kendi tecrübelerini ve görüşlerini her yıl üniversiteye girecek olan yüz binlerce aday öğrenciye aktarıyorlar ve tercih aşamasında önemli bir rol oynuyorlar.

ÜniversiteliAnlatsın’ın amacı ise, üniversite seçimlerinde çoğu zaman çok yakından ve birinci ağızdan alınamayan detaylı bilgilerin, üniversitelerle üniversite adayları arasında paylaşılmasını sağlamak olarak kurgulanmış.

ÜniversiteliAnlatsın’n gelir modeli ise profiller aracılığıyla üniversitelerin reklam yapmalarını sağlamak, üniversitelerin resmi hesaplarında soru alıp, cevap verebilmelerini sağlamak üzerine kurulu.

universitelianlatsin

ÜniversiteliAnlatsın projesi, yaklaşık 1 aylık bir girişim olmasına rağmen şimdiye dek 300’e yakın üniversite öğrencisi tarafından kullanılmış. Üyeler, 190 soruya 1000’den fazla yanıt vererek, 35 farklı üniversite ve 55 ayrı bölümle ilgili tecrübelerini paylaşmış. Şu anda günde ortalama 500 tekil ziyaretçisi olan girişimin, üniversite tercih döneminin de başlamasıyla birlikte katlanarak artacağını tahmin etmek güç değil.

Kurucularının (Eril Gün Ezerel, Tuğberk Kılıç, Sargın Erdoğan, Övünç Metin) hepsinin Bilkent 4. sınıf öğrencisi olduğu ÜniversiteliAnlatsın ile ilgili bilgileri aldığım Eril Gün Ezerel, hedeflerinin Türkiye’deki her üniversite ve her bölüm hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu, kaliteli bir içerik deposu olmak istediklerini açıkladı.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. Recep Yüksel dedi ki:

  Bence çok niş bir iş.Bu bir avantaj değil kesinlikle.Buna insanların ihtiyaç olacaktır ama yılda 3 gün üniversite tercihi yapacak kullanıcılar içn..Bir de kullanıcı içerikleri olmadıkça insanlar içerikte yazmak istemeyecektir.Ben neden giripte üniversitemi anlatayım bana bir neden verin ? Footter linklerin hiçbiride çalışmıyor.Domain kötü, yazılımı 3 günlük..Tamam sade bir site ama çok çok ufak bir ihtiyacı karşılıyor.Tabi o anda buna ihtiyacı olanlarinda universitelianlatsin i bilmesi zor biraz..Daha farklı bir yapı olabilirdi ama evet onu 3 günde kuramazdınız.

 2. Recep Alçal dedi ki:

  Bence gayet başarılı bir fikir. Üniversite tercih dönemimde malesef kimlerle görüşmüş olursam olayım yanlış bir tercih yaptığımı ancak bölümüme başladığımda gördüm. Yüzlerce sözlük entry’si okudum, mezunlarla görüştüm ama hiçbiri yeterli olmamış, demek ki gerçekten bölümünü anlatmak isteyen insanları bulamamışım. Sitenin adı veya daha farklı şeyler tekrardan düşünülebilir. Yine de oldukça faydalı bir proje olduğunu düşünüyorum.

 3. mehmet dedi ki:

  Burada bir yanlışlık var. Bu proje çok uzun zamandan beri var. Hatta 2011’de ilki düzenlenen Ankara Startup konferansında Baybars Altuntaş ve diğer yatırımcılarımızın birbirine girmesine sebep olmuşlardı.

  Lütfen bir makale yazarken size gelen bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

  inanmayanlar için

  http://web.archive.org/web/20111107205625/http://universitelianlatsin.com/

  1. Eril Gün Ezerel dedi ki:

   Mehmet Selam,

   Haklısın, ÜniversiteliAnlatsın’ı şimdiki konseptiyle 2011 yazında açmıştık. Güzel de geri dönüşler almıştık; ancak çok kısa bir süre sonra “hazır biraz kullanıcı tabanımız da oluşmuş” diyerek projeyi “Linkedin for Students” a evriltmek istedik (Startup Zirvesi’nde yaptığımız sunum da bunun üzerineydi; aynı isim, farklı proje). Daha sonra da becerememekle kalmayıp, tatlı bir projeyi de (UA’nın ilk versiyonunu) çöp ettik. Yaklaşık 4 ay önce de çöp ettiğimiz şeyi yeniden inşa etmeye başladık ve şimdi yeni versiyonuyla devam ediyoruz.

 4. nurettin dedi ki:

  geçen sene görmüştüm yeni bir proje değil ama güzel bir proje faydalı içerikle belli dönemlerde yoğun ilgi görebilir. geliştirilmesi gereken yerler var. başarılar.

 5. metin dedi ki:

  http://who.is/whois/universitelianlatsin.com

  Yukarıdaki adreste

  “Registered On July 19, 2011”

  diye yazıyor.

Bir Yorum Yazın