Türkiye'deki fiber internet yatırımları hız kesmeden devam ediyor
Telekom

Türkiye'deki fiber internet yatırımları hız kesmeden devam ediyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurum'un (BTK) paylaştığı pazar analizi raporlarında fiber internet abone sayısının dikkat çekici şekilde büyüme sağlandığını paylaşmıştık. Söz konusu raporlarda 2013 yılı birinci çeyrekte fiber internet abone sayısı geçen seneye göre yüzde 96 büyüme yakalayarak 741 bini geçmişti.

Fiber internet konusunda Türkiye'nin önde gelen iki şirketi olan Turkcell Superonline ve Türk Telekom'dan konu hakkında açıklamalar geldi. Superonline ile fiber internet konusunda altyapı çalışmalarını artıran Turkcell'den yapılan açıklamaya göre Türkiye fiber internet konusunda Avrupa ülkelerini geçmiş durumda.

Turkcell Superonline Bireysel Satış Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada 2008 yılından bu yana 1.8 milyar TL yatırım yaptıklarını söylüyor. Özata'nın paylaştığı rakamlara göre 32 bin kilometrelik fiber optik altyapı sağlandı. Bu altyapıyla beraber 1 milyon 400 bin hane ve iş yerine fiber internet götürülürken, Turkcell Superonline'ın abone sayılarının da 464 bine ulaşmış durumda.

Teknoloji ile ilgili konularda Türkiye'nin Avrupa'nın 5, Amerika'nın 10 sene gerisinde olduğu gibi söylemlerde bulunulduğunu kaydeden Özata, "Küresel çapta 100 bin hane ve üzerinde evlere 1000 Mbps internet erişimi verebilen 5 tane ülke var. Türkiye de bunlardan bir tanesi" diye konuşuyor.

fiber-internet-2013

"Veri tüketim ortalaması 32 GB'a yükseldi"

Fiber internet konusunda Türkiye'nin aldığı yol konusunda bir açıklama da Türk Telekom'dan geldi. Türk Telekom Saha Yönetimi Başkanı Haktan Kılıç'ın Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada 2013 yılı birinci çeyreğinde döşenen fiber kablo uzunluğunun yurtiçinde yaklaşık 170 bin kilometreye ulaştığını ifade ediyor.

Söz konusu dönemde 254 milyon TL civarında yatırım gerçekleştirdiklerini açıklayan Kılıç, Türkiye'deki  kişi başına aylık ortalama veri tüketim miktarının 32 GB’ye yükseldiğini dile getiriyor. Kılıç, "Yurtdışı çıkış hızımız 1640 Gbps’ye ulaşırken toplam genişbant müşteri sayımız 7.1 milyona çıktı" şeklinde konuşuyor.

Yapılan açıklamalardan da görüldüğü üzere Türkiye, fiber internet konusunda hızla yol almaya başlamış durumda. Bu durumu zaten BTK'nın pazar verilerinden de net bir şekilde görüldüğünü söylemek mümkün. Söz konusu raporlara baktığımızda DSL abonelerinin şimdilik küçük bir oranda olsa da fiber internete kaydığını söylemek yanlış olmaz.

BTK'nın hazırladığı 2013 yılı birinci çeyrek raporu için paylaştığımız habere buradan göz atabilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Nurettin Nurettin

  çok güzel gelişmeler. verinin kullanım miktarı yüksek ama nerede kullanıldığı önemli :)

 2. İnternet hızlansa ne olacak ki. Heryeri kafalarına göre kapatıyorlar

  1. Kemalettin Öztekin Kemalettin Öztekin

   Kimse kafasına göre kapatmıyor. Kapatma olayıda mahkeme kararıyla oluyor, kapanan sitelerde yazar zaten ... Mahkemesinin kararıyla....

   1. Kafalarına göre kapatıyorlar demek şu şekilde doğru olur: Mahkeme yani yargı bir elde, kendileri başvurup kendileri kapattırıyorlar. Belki de başvurmadan "kapatın şunu" demeleri bile yeterlidir. Oraya elbette ... mahkemesinin kararıyla yazacak ŞU ŞAHISIN! KARARIYLA yazacak halleri yok :) Hukuk devletiyiz ve hukuk devletinde her şey kılıfına uydurulabilir :)

 3. “Küresel çapta 100 bin hane ve üzerinde evlere 1000 Mbps internet erişimi verebilen 5 tane ülke var. Türkiye de bunlardan bir tanesi” diyen Sayin Ozata'ya sorarim Avrupa ve ABD ile kiyaslarken fiyat etkeninden de bahsetseymis iyi olurmus. Internet Turkiye'de pa-ha-li ! itirazi olan?

 4. Ibrahim Ibrahim

  Adil kullanım kotası denen şey oldukta istediği kadar artsın.

 5. hız tamamdır bir tek anonim olarak surf etme yolarını aramak kaldı:) eskiden u90 bi program vardı galiba aradım bi türlü bulamıyom. bu programı bilen varmı?

 6. İsa Koç İsa Koç

  Adil kullanım kotası avrupa ülkelerinde de varmış o sorun değil fakat, kotalı internet mevzusunda hala 4 gb gibi komik kotalar olması bir abes. Yani 4 gb kotalı bir internet 29 lira olması ayrı bir saçmalık. 4 gb kotalı internet en fazla 9,90 tl olmalı.

  1. Mesele hızın olması değil o hızı kullanabilmek yeğen (Ramiz Dayı :) En iyimser hesapla ayda 4 film ya da dizi izlesek zaten kota biter zaten.

 7. Yazarbk Yazarbk

  1000 MBPS değil 1 Milyon MBPS olsa ne olacak fiyatlar bu seviyelerdeyken ... Geçen gün beni arıyorlar 8 MBPS bağlantınızı 7 TL farkla iki katına çıkaralım diye fakat kotayı geçtikten sonra yine 3 MBPS düşüreceklermiş ... Ben download yapamayacaksam ne yapayım 16 MBPS'lik bağlantıyı. Zaten standart bir web sitesi 8 MBPS ile hızlı açılıyor.

 8. Hakan Ş. Hakan Ş.

  Doping'inde fibere geçmesiyle doping'te kullandığım yeni nesil adsl modemimi değiştirmeden, 20mbs fiber tarifesini aldım, yok böyle birşey, mükemmel bir hız, daha çok yatırım, daha çok yere ulaşsın alt yapı.

  1. Ben yeni modem almak zorunda kaldım çünkü doping 100 megabit fiber internetini aldım, mükemmel hız modemin değişmesini takmıyorum bile, şimdi geçmişi düşündüm de vay beeeeeeee...