Gezi Parkı eylemlerinin başlamasıyla ortalama tweet sayısı 13,5 milyona yükseldi [İnfografik]
Sosyal Ağlar

Gezi Parkı eylemlerinin başlamasıyla ortalama tweet sayısı 13,5 milyona yükseldi [İnfografik]

31 Mayıs'ta Taksim'deki Gezi Parkında başlayan protestolar devam ederken, konuyla ilgili hem ulusal hem de uluslararası yankılar devam ediyor. Olayların baş rolünde olanların birisi de kesinlikle sosyal medya.

Monitera'nın bizimle paylaştığı verilere göre, protestolar öncesinde günde ortalama tweet sayısı 8 milyon civarında iken, 31 Mayıs ile 11 Haziran arasındaki günlük ortalama tweet sayısı tam 13.5 milyona yükseldi.

Twitter'da Türkçe yapılan tweet paylaşımlarının eskiden yüzde 61'i mobil, yüzde 39'u ise web üzerinden gelirken, son 2 haftada bu durum da değişiklik gösterdi. Son dönemde hem mobil hem de web kullanımı artış gösterirken, oranlar web paylaşımlarının lehine yüzde 39'dan yüzde 43'e yükseldi. 31 Mayıs ve 11 Haziran 2013 tarihleri arasında, önceki dönemlere oranla kullanıcılar yüzde 70 daha fazla tweet paylaştı.

Twitter'ın bu kadar gündeme geldiği günlerde, Twitter aktif kullanıcı sayısında herhangi bir artış ise gözlemlenmedi. Toplam kullanıcı sayısıyla ilgili bilgiyi de henüz alamadık. Tahmin ediyoruz ki toplam kullanıcı sayısında bir artış az da olsa olmuştur. Önemli olan normal kullanıcı büyümesinin üzerinde mi altında mı? Bu sorunun cevabını da önümüzdeki günlerde alacağımızı düşünüyoruz.

geziparkinfo

Yorumlar (6)
 1. Ademoğlu Ademoğlu

  Hocam lütfen ama lütfen.

  Direniş ne demek şavaş mı varda taksim direnişi yazıyorsunuz. Tamam protestoyu anladıkta direniş kelimeside neyin nesi.

  Buradan arda beye sesleniyorum. Kendisi sosyal garajda konuk olduğunda webrazzi içeriğinin okuyucusu tarafından kabul görmesi gerektiğini söylemişti. Gelişi güzel konu ve haberlerin yayınlanamayacağını ifade etmişti.

  Şimdi soruyorum ey webrazzi okuyucuları.

  Bumu yani buraya yakışan makale. Bunlarımı okumak istiyoruz. Ha gelelim işin teknik boyutuna.

  Son yaşanan olaylarda gönderilen tivit sayısı artmış. E nevar bunda herkesin bildiği helede webrazzi okuyucusunun gözü kapalı analiz ve çıkarım yapabileceği bir durum.

  Başta webrazzi takipçileri olmak üzere bi dünya girişimci adayı memlekette. Gidin ellerinden tutun destek olun. Önceki yazılarınızda bu olay hakkında zaten mimlenmişken bu tavrı devam ettirir nitelikte yayınlardan vazgeçin.

  kalın sağlıcakla.

  1. Webrazzi'nin Gezi Parkı ile yaptığı yayınlardan ziyade demokrasi ve hukuk naraları attığı halde mahkeme kararını tanımayan başbakanı eleştirin. Yine de yayından rahatsız olduğunuzu belirtmenizde bir sakınca yok, fikrinizi yazmanız gayet kabul edilebilir ancak VAZGEÇİN şeklinde emir verir gibi yazamazsınız. Siz nasıl ki fikrinizi söylemekte özgürseniz başkaları da özgürdür.

   1. Ademoğlu Ademoğlu

    Elbette.

    Evvela benim kimseyi eleştirmek gibi bir maksatım yok.

    Saniyen Her doğru her yerde söylenmez demek istemiştim hülasa olarak.

  2. vay arkadaş bende burayı elit biryer sanırdım sadece batılı dusunenlerin gelebilecegi. demek boyle teknolojiyi takip eden agzi,gozu,kulagi tikali kafasi kuma gomulu, şakşakcılarda buraya gelip teknolojiyi takip edebiliyormuş. helal olsun da; çok merak ediyorum burada bu teknoloji haberlerini okurken hiç ilericilik veya gericilik akimi arasinda ikilemde kaldiklari oluyormu acaba? sadece bunu merak ediyorum :D

   1. Vay be Aras sen kendini ilerici olarak mı görüyorsun,Yani Başbakanını seven ülkesine hizmet eden insanı savunan, entellektül üniversite mezunu,bilinçli kitap okuyan teknolojiyi takip eden birisi olamaz,yani halkın yüzde 50 si gerici kenar mahallelerde oturan gününü kahvede geçiren insanlar,sen ilericisin,aferin sana sen ilerici olarak kal biz gericiler de senin başında yönetici olarak kalalım.Bu arada webrazzi sizi kınıyorum,siyasi görüşlerinizi burada lanse etmeniz hiç de doğru olmadı.

 2. Evet aynen öyle. İlk söylediğin kisima tamamen katiliyorum. I'm sure %100 percent ;) Lakin şu evlerinde zorla duran %50 i neredeler sokaklarda pek goremiyoruz da bu aralar.. unutma hiçbir diktator uzun yasamaz. bunu misirdada libyadada gorduk. Suriyeninde omru cok degil.Zira sira baskalarinada gelecek boyle devam ederse. Recep bey Esed in cagrisina uysun halkina zulum etmesin artik :)) ee nede olsa civi civiyi soker ;) not: "turk halkinin %60 i aptaldir" Aziz Nesin .