PlayStation 4 mü, Xbox One mı?

Los Angeles'da başlayan dünyanın en büyük oyun ve eğlence fuarı E3 (Electronic Entertainment Expo) bu yıl yeni nesil konsolların tanıtılmasına da şahit oldu.

Hem Microsoft, hem de Sony, gerçekleştirdikleri konferanslarda, yeni nesil konsolları ile ilgili bilgileri paylaştı. Biz de böylece hem PlayStation 4'ü, hem de Xbox One'ı daha yakından görme fırsatı bulduk. Ayrıca PlayStation 4 ve Xbox One'ın fiyatları ile birlikte, çıkış tarihi de belli oldu.

Öncelikle daha önce dış görünüşü ve bazı özellikleri tanıtılan Xbox One'ın aksine, PlayStation 4 görücüye ilk kez E3 fuarındaki Sony konferansında çıktı. PlayStation 4, aynı Xbox One gibi biraz kaba bir görünüme sahip. Xbox One da kasasının çok büyük olduğundan dolayı eleştirilere maruz kalmıştı ancak sanıyorum aynı eleştiri oklarının hedefi, PS4 de olacak.

Açıklanan tarihlere göre PlayStation 4, 399$'lık fiyat etiketi ile tatil sezonunda (noel zamanı) yani 2013'ün kış aylarında, Kuzey Amerika'da satışa sunulacak. PlayStation 4, aynı Xbox One'da olduğu gibi 500 GB'lık bir hard-diske sahip. Aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, PlayStation 4'ün oyun kolu DualShock 4 ile birlikte gelecek.

playstation-4-disgorunus

PlayStation 4'te iki adet USB 3.0 port bulunuyor. PlayStation 4'ün ağırlığı 2.8 kg. Siyah bir görünüme sahip PlayStation 4 konsolunun bu renginin Jet Black olduğu da bildirildi. Kısacası buradan, yakında PlayStation 4'ün farklı renklerini de görebileceğimiz sonucuna varabiliriz.

Xbox One

Sony'nin yanı sıra, Microsoft da Xbox One ile ilgili detayları verdiği konferansını E3 fuarının ilk gününde gerçekleştirdi. Xbox One'ın fiyatı da 499$ olarak belirlenmiş durumda. Kısacası, Xbox One, PlayStation 4'ten tam 100$ daha pahalı olacak ve bu, oyuncuların konsol tercihini gerçekten önemli oranda etkileyebilecek bir fark.

Xbox One'ın çıkış tarihi ise, PlayStation 4'e nazaran biraz daha kesin bilgi içeriyor. Xbox One, Kuzey Amerika'da Kasım ayında piyasaya sürülecek. Xbox One'ın Avrupa fiyatı ise 499 Euro olarak açıklandı.

PlayStation 4, region free olarak gelecek. Kısacası PlayStation 4'ler bölgeden bağımsız olarak satışa sunulacak, PAL ve NTSC gibi bir farkı olmayacak. Xbox One ise bu konuda aynı Xbox 360'da olduğu gibi PAL/NTSC ayrımını devam ettirecek.

PlayStation 4 ve Xbox One, içerik konusunda da birbirleri ile yarışıyor. Oyunlara ciddi yatırımlar yapan Microsoft, Xbox'a özel oyunlarla ön plana çıkmaya çalışırken, PlayStation 4 de kendine has oyunları ile Xbox One karşılık veriyor. Bununla birlikte şu anda geliştirilme aşamasında olan 140 PlayStation oyunu var.

Siz hangi konsolu tercih edeceksiniz ve niçin? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.