Fotografik hafıza cihazı Memoto'ya yarım milyon dolarlık ön sipariş geldi

Fotografik hafıza cihazı Memoto'ya yarım milyon dolarlık ön sipariş geldi

Kitlesel fonlama ile yola çıkan ve kullanıcılara bir fotografik hafıza cihazı sunan Memoto, LeWeb Londra 2013'deki oturumlara katılan isimler arasındaydı. Paylaşım ekonomisi oluşturularak hayata geçirilen projelerden biri olan Memoto'nun CEO'su Martin Kallstrom dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Martin Kallstrom'un açıklamalarından önce Memoto'dan kısaca bahsedelim. Giyilebilir teknoloji ürünü olarak sayabileceğimiz Memoto, üzerinde bulunan 5 megapiksellik kamerayla 30 saniyede bir fotoğraf çekiyor.

Fotoğraflarla beraber fotoğrafın çekildiği konum ve zaman damgası paylaşılıyor. Fotoğrafları albümleyen Memoto'nun özellikleri arasında buluta depolamada bulunuyor. Memoto'nun çektiği fotoğraflara hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar aracılığıyla ulaşılabiliyor.

50 bin dolardan 500 bin dolara

Başlangıçta bir Kickstarter ile yola çıkmaya karar verdiklerini ifade eden Kallstrom, proje için 50 bin dolar hedeflediklerini söylüyor. Kallstrom,yaklaşık bir ay için hedeflediklerinin yaklaşık 10 katı kadar bir fon topladıklarını ve 500 bin dolara ulaştıklarını dile getiriyor. Kallstrom'un açıkladığı rakamlar arasında cihaz için verilen ön sipariş adedi de bulunuyor. Bu bilgiye göre geçen aylarda ön siparişe sunulan cihaz için şu ana ana kadar toplamda yarım milyon dolar sipariş talebi gelmiş durumda.

Kallstrom, Memoto'nun kullanıcıların değiştirebilecek nitelikte bir cihaz olduğunu öne sürüyor. Memoto'nun engellilerden, çocuklara kadar birçok yaş grubuna hitap edebilecek bir cihaz olduğunu belirten Kallstrom, insanların kendini ifade edebilmesi noktasına dikkat çekiyor.

Cihaz şu anda satışta değil. Ancak gelecek 1-2 ay içinde Memoto'nun raflardaki yerini alabileceğini paylaşalım. Cihazın ön sipariş fiyatı ise 279 dolar. Memoto hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Memoto'yu daha yakından tanımak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.