Fotografik hafıza cihazı Memoto'ya yarım milyon dolarlık ön sipariş geldi
Etkinlikler

Fotografik hafıza cihazı Memoto'ya yarım milyon dolarlık ön sipariş geldi

Kitlesel fonlama ile yola çıkan ve kullanıcılara bir fotografik hafıza cihazı sunan Memoto, LeWeb Londra 2013'deki oturumlara katılan isimler arasındaydı. Paylaşım ekonomisi oluşturularak hayata geçirilen projelerden biri olan Memoto'nun CEO'su Martin Kallstrom dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Martin Kallstrom'un açıklamalarından önce Memoto'dan kısaca bahsedelim. Giyilebilir teknoloji ürünü olarak sayabileceğimiz Memoto, üzerinde bulunan 5 megapiksellik kamerayla 30 saniyede bir fotoğraf çekiyor.

Fotoğraflarla beraber fotoğrafın çekildiği konum ve zaman damgası paylaşılıyor. Fotoğrafları albümleyen Memoto'nun özellikleri arasında buluta depolamada bulunuyor. Memoto'nun çektiği fotoğraflara hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar aracılığıyla ulaşılabiliyor.

50 bin dolardan 500 bin dolara

Başlangıçta bir Kickstarter ile yola çıkmaya karar verdiklerini ifade eden Kallstrom, proje için 50 bin dolar hedeflediklerini söylüyor. Kallstrom,yaklaşık bir ay için hedeflediklerinin yaklaşık 10 katı kadar bir fon topladıklarını ve 500 bin dolara ulaştıklarını dile getiriyor. Kallstrom'un açıkladığı rakamlar arasında cihaz için verilen ön sipariş adedi de bulunuyor. Bu bilgiye göre geçen aylarda ön siparişe sunulan cihaz için şu ana ana kadar toplamda yarım milyon dolar sipariş talebi gelmiş durumda.

Kallstrom, Memoto'nun kullanıcıların değiştirebilecek nitelikte bir cihaz olduğunu öne sürüyor. Memoto'nun engellilerden, çocuklara kadar birçok yaş grubuna hitap edebilecek bir cihaz olduğunu belirten Kallstrom, insanların kendini ifade edebilmesi noktasına dikkat çekiyor.

Cihaz şu anda satışta değil. Ancak gelecek 1-2 ay içinde Memoto'nun raflardaki yerini alabileceğini paylaşalım. Cihazın ön sipariş fiyatı ise 279 dolar. Memoto hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Memoto'yu daha yakından tanımak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Bu ürünün kişisel olarak ne işe yarayabileceği konusunda fikir verebilecek olan var mı? Affınıza sığınarak ben pek bir şey düşünemedim, fark edemediğim bir şey mi var onu anlamak istiyorum.

 2. Melik Duyar Melik Duyar

  Ben beğendim. Gelsin makul bi fiyattan alırım.

 3. Cem Kacmaz Cem Kacmaz

  Soyle dusun Fatih. Fotograf cekilirken insanlar genelde dogal olmazlar. Bu sayede arkadaslarinin dogal hallerini yakalayabilirsin. Yada basindan anlik ozel bir olay gectiginde genellikle yaninda fotograf makinesi olmaz yada cekecek vaktin yoktur. Bu alet sayesinde anlik gelisen olaylari yakalayabilirsin. 1 sene once tatile ciktim diyelim, hatirlamak istedigimde 6 saat araliklardaki fotolara bakicagima tekrar tatili yasayabilirim. Hatirlama ile ilgili olaylar disinda aklima baska seylerde geliyor. Cuzdan, telefon vs kaybettigimizde surekli en son nereye koydugumuzu hatirlamaya calisiriz. Buna yardimci olabilir. Yada bir cinayet islendi diyelim. Katilin yuzu direk cloud'da oluyor :)

  1. teşekkürler cem...

 4. Merhaba,

  Ben Memoto'nun sunumunu az da olsa izleyebildim. Şöyle ki; özellikle bakıcılı yaşlılar ve bebekler, engelliler ya da konuşma/kendini ifade zorluğu çekenler için oldukça faydalı. Kamera sistemi genelde tek bir yerde mümkün olabiliyor(evde). Oysa bu mesela bakıcı çocukla parka çıktığında vb... rahatlıkla kullanılanılıyor.

  Ayrıca mesela kadınlar akşam ıssız bir sokakta ya da metroda/ beklenmedik bir yerde kapkaç, saldırıya uğrarlarsa çok çok faydalı bir sistem.

 5. Kusura bakmayın ama kunu ile alakasız bir soru soracağım değerli webrazzi okurlarına. Yukarıda vimeo dan eklenen video da vimeo da izle butonu yok en al sağ köşede. Bu şekilde sitemize video eklemek için vimeo da ücretli paketlermi mevcut ?

  Teşekkür ederim.

 6. Gökalp Gökalp

  Şaka gibi, daha birkaç gün önce kızlarımla şakalaşırken bu güzel anları ileride mutlaka tekrardan anmak/yaşamak isteyebileceğimi düşünmüş ve "The Final Cut" http://www.imdb.com/title/tt0364343/) filmi aklıma gelmişti.