Anonymous, Türkiye’deki devlet sitelerine saldırıya başladı!
Arama
Genel

Anonymous, Türkiye’deki devlet sitelerine saldırıya başladı!

Anonymous_logoUluslararası hacker grubu Anonymous Türkiye’deki olaylarda hükümetin tavrını yanlış bulduğunu gerekçe göstererek devlete ait web sitelerine saldırı başlatacağını YouTube’da yayınladığı bir video ile duyurdu.

#opTurkey etiketiyle hem YouTube hem de Twitter’dan konuyla ilgili duyurular yapan grup, geçmişte Suriye, Mısır gibi ülkelerdeki halk ayaklanmalarında benzer şekilde bir operasyon başlatıp #opSyria, #opEgypt etiketlerini kullanmıştı.

Videonun yayınlanmasından kısa bir süre sonra ise grubun Twitter hesabından hacklenen .gov.tr uzantılı web sitelerinin adresleri paylaşılmaya başlandı. Devlete ait bir web sunucusu olduğu söylenen ns1.euas.gov.tr‘in hacklenmesi ile birçok .gov.tr uzantılı sitenin erişiminin kapandığını belirten grup, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait iem.gov.tr adresini ve İstanbul Valiliği’ne ait istanbul.gov.tr adreslerini de hacklediğini Twitter hesabından bildirdi. Şu anda söz konusu sitelere erişim sağlanamıyor.

Güncelleme: Grup twitter hesapları üzerinden tccb.gov.tr‘yi yani Cumhurbaşkanlığı’nın sitesini de çökerttiklerini paylaştı. Şu anda siteye ulaşılamıyor.

Güncelleme 2: dsi.gov.tr de çökertilen siteler arasına katıldı. Şu anda sitede sadece “The service is unavailable.” mesajı yer alıyor.

Güncelleme 3: akparti.org.tr, gecenin ilerleyen saatlerinde tahminen saldırılar sonrasında kısa süre içinde CloudFlare kullanmaya başlanmıştı. Ancak şu anda görüldüğü kadarıyla site yine de saldırıya dayanamamış ve çökmüş. Site şu anda “Error 503 Service Unavailable” hatası veriyor.

Konu çok taze olduğu için hızlıca paylaşmak istedik. Önemli gelişmeler olursa bu yazıda güncelleme yapacağız.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (39)
 1. wolkanca dedi ki:

  kendi ülkesini gidip oraya buraya şikayet eden ve kurumarına zarar verdirmeye çalışan insanları gördükçe kusasım geliyor.

  1. hh dedi ki:

   mükemmel bir video hazırlamışlar, videodaki görüntülere yalan diyebilir misiniz ?

   1. wolkanca dedi ki:

    hayır yani bence bizimkilerin yaptığı içerikler muhteşem, videolar, resimler, karikatürler vs.

    özellikle yaratıcı twitler le . cem yılmaz’ı işinden oldu diyebilirim.

    açıkçası türkiye dünya’ya demokrasi ihrac edebilir, tek üzücü kısmı hayatını kaybeden insanlar başka kötü bir durum yok.

    yalnız dediğim gibi ben olsam anonlarla görüşmezdim, tamam içlerinde türk vardır ancak ne bilim herkes aynı düşünmek zorunda değil.

  2. Ahmet Oncel dedi ki:

   @wolkanca ben seni cok uzun zamandir taniyorum, hatta bildirgec zamanlarindan. Biliyor musun bende seni gördükce kusasim geliyor, gercekten.

   1. wolkanca dedi ki:

    ben seni tanımıyorum ahmet.

    sen beni tanıyor ben seni tanımıyorsam demek ki ben ünlü filanım 😀

    bu düşündürücü ama neden böyle acaba?

  3. Hakan Mert dedi ki:

   Ne zaman bir ülke yönetimi ülkesindeki basına özgürlük verir, o zaman yurtdışına şikayete gerek kalmaz. Ama basının ağzı dikilmişken her yere şikayet etmek haktır.

   Bak bu arada sen Volkan Yılmaz, seni eskiden severdim okurdum wolkanca blog zamanında Cumhuriyet yürüyüşlerine katılmıştın değil mi?

   Hatta havadan görüntüye bakıp Cumhuriyet yürüyüşlerinde orada şu kadar milyon kişiydik diye yazılar da yazmıştın. Ateşli bir Ak parti karşıtıydın.

   Sonra bildirgec in açığını buldun hackledin bunu çoğumuz hatırlar. Şimdi hackerlara karşısın sanırım.

   Sonra Phorm denilen milletin ne yaptığını gizlice takip eden şirkette işe girdin değil mi?

   Ne oldu da döndün tahminim biri sana menfaat önermiş sanki. Serdar Kuzuloğlu’nun yazısının altında da böyle bir yorumun vardı.

   1. wolkanca dedi ki:

    🙂

    benim hakkımda amma çok biliyorsunuz.

    siz kesin geçen hafta dolar satın alanlardansınızdır belki.

   2. wolkanca dedi ki:

    yazdıklarının çoğu biraz kulaktan dolma ama sorun yok. o zaman da bir sorun omamıştı şimdi de olmaz sen de benim arkadaşımsın. bahsettiğin zamanlar 10 yıl önce.

    serdar’ın blogundaki yorumum da henüz yazı tam anlamıyla güncellenmemiş ve henüz biz de bir şey bilmiyorduk. yani aynı gün olmadı her şey.

    teşekkürler.

 2. Ferhat Murat Köroğlu dedi ki:

  Vatandaşın kullandığı Büyükşehir Belediyesi gibi hizmet sitelerinin kapatılması hergün resmi dairelerde işlerimizi kolaylaştıran vatandaşa hizmet eden devlet sitelerine saldırı yapılması doğru değil. Taksimde, Beşiktaş’ta ve diğer yerlerde polisin yaptıkları da doğru değil ama çözüm yolu bu değil.

  Not;
  ___________________________________________________

  Webrazzi gibi tarafsızlığa, eşitliğe adalete dikkat eden ve provokasyonlara gelmeyip karakterli duruşunu gösteren medya organı az kalmıştı. Her ne kadar Arda Bey ve ekipten sağ duyu gösterip bu duruşu koruyanlar olsada bazı yazarlar attıkları tweetler ile bu duruşa fayda değil zarar getirmiştir. 1 Haziranda Arda Kutsal’ın yaptığı haber hariç 31 Mayıs Cuma gününden 3 Haziran kadar haber ve içerik akışına dahi yansımıştır. Ayrıştırmayan birleştiren kucaklayan bir Webrazzi’nin geçmişte şimdi ve gelecekte olacağına inancımız sonsuzdur teşekkürler.

  1. ozgur dedi ki:

   Ne bu tehtid mi? Adamlar konusunda uzman oldukları alanda yasanan bir gerekceyi haber yapıyor. Ne yani ulkede yasanan gercekleri gozmenden mi gelsinler? dürüsce haber vermesinler mi? Ayrıca burdaki yazarların özel tweeter hesapları webrazzi yi niye baglasın ki? niye hedef gösteriyorsun? Webrazziyi bir kez daha açık ve dürüst olduğu için kutluyorum. Ne mutlu banaki bu haberi ilk kez webrazzinin sayfasından öğreniyorum..

   1. halil dedi ki:

    özgür tehtid göremedim yukarıda. burası twitter değil özgürcüm. dön hesabına sen

   2. opturkey dedi ki:

    Özgür’e katılıyorum. “Ayrıştırmayan birleştiren ve kucaklayan bir webrazzi”den bahsediyorsunuz. Anonymous hakkında haber yayınlamak bölücülük mü? Kaldı ki tüm medya üç maymunu oynarken webrazzinin bu haberi bize ulaştırması webrazziyi benim gözümde bir kez daha yükseltti. Yapmaları gereken haberi yaptılar diye çamur atmaya kalkışmak yanlış.

   3. skrsnsy dedi ki:

    ben mesajda herhangi bir tehdit vs göremedim.

   4. ozgur dedi ki:

    neden tehtid dir biliyormusunuz? Huseyin Celik ‘in tweet i gibide o yuzden.. oda kısa ve öz yazmış, medyamızda cok akıllı oldugu icin leb demeden anlayıvermisler..

    “Hüseyin Çelik ‏@hc_huseyincelik
    Bu arada medyamız tarihi bir sınavdan geçiyor. Herkese selam ve sevgiler…”

   5. Murat dedi ki:

    Zor bir dönem şu anda, mutlaka birilerinin tarafında olman lazım, seni zorluyorlar,80 darbesindede böyle yapmışlar.Politikaya en uzak gördüğüm ve lafla değil kodla iş yapıldığı için teknoloji en sevdiğim alandı , umarım böylede kalır insanlar sinirlenip yarın iki gün sonra çok pişman olacakları şeyler yapmazlar.

 3. Batur dedi ki:

  Hükümetin bu konudaki tavrını son derece yanlış buluyor ve aktivistleri yürekten kutluyorum. Hala sansür var kanallarda, hala insanlar bilgiye açlar! Burası Türkiye ve sansüre HAYIR!

 4. wolkanca dedi ki:

  bu anonları rezil etmek lazım.

  arkadaşlar devlet sitelerinden herhangi birinde eğer işiniz varsa ve sıkıntı olursa bir süre o site adresinin başına www. eklemeyi deneyin 🙂

  1. wolkanca dedi ki:

   “işiniz varsa”

   olmazsa tam tersi. yada en kötü ihtimal 1-2 gün.

   bazı siteler vatandaşın işi olan siteler olabiliyor.

  2. ilker dedi ki:

   helal cozmussun butun sistemi bi kerede 🙂

   1. wolkanca dedi ki:

    🙂 abi siz busuzunuz işte. bak ben kimliğimle yine buradayım.

  3. skrsnsy dedi ki:

   anonları değilde bu anonların altına girip işbirlik takılan hainleri bulup, çıkartıp, rezil etmek lazım!

   1. Ahmet dedi ki:

    redhack grubu nu kınıyorum kendi şahsımda kendi göbek bagını kesemiyonuz mu ?

 5. Uğurcan Kaya dedi ki:

  CloudFlare geçseler bir şey olmaz.

 6. opturkey dedi ki:

  Anonymous grubunun daimi ve birbirini iyi bilen üst düzey üyelerinin çoğu türk. Bunu dünyanın iç işlerimize karışması olarak görmek yanlış olacaktır. Ama olur da halk tamamen sindirilir ve başbakan yangına körükle gitmeye devam edip ülkeyi kan gölüne çevirirse elbet bu tüm insanlığı ilgilendiren bir kıyıma dönüşür.

  1. Uygun BODUR dedi ki:

   Madem bu kadar becerikliler provakasyonları engellesinler. Devlet sitelerine DDOS yapmakla kendi reklamlarından başka bir şey olmaz.

 7. Çağla Aytaç dedi ki:

  Bu anonları her türlü destekliyorum. Kendi halkına saygısı olmayan devlete halkın da saygısı olmayacaktır!

 8. Caner dedi ki:

  Şuan bende iki iem ve diğer siteler açılmıyor saldırı sürüyor olmalı bakalım devlet bu saldırıdan nasıl çıkabilecek.

  1. Ahmet dedi ki:

   www. kullanarak siteler aktif 🙂

 9. Ahmet dedi ki:

  ayyıldız’da karşı atak başlatmış : http://www.chp.org.tr
  Ya nereye gidioz allah aşkına ya…

  1. Murat dedi ki:

   Olan arada kalan alakasız kişilere oluyor.Sokakları yakıp yıkıyorlar, sabaha kadar yanık lastik kokusu kokladım, sokağı kapattılar, bir tane bile polis gelmedi.Hey yer Taksim her yer direniş diye saatlerce bağırıp çağırdılar , bir dozeri bile harap ettiler, hiçte barışçıl protestoculara benzemiyorlar.Biz ne yapalım şimdi?

   1. Emrah dedi ki:

    Ne yapacaksın kardeşim oturup küfür etmekten başka mart kedisi gibi haziran tövbe tövbe..

 10. ayse fatma dedi ki:

  Hacklendiği söylenen bu sitelerin hepsi açık ve gayet güzel işliyor???

 11. Furkan dedi ki:

  Ya ne hacklenmesi, DDOS atak yapıp sitenin ulaşımını engellemek ne zamandan beri hack sayılıyor.
  Buna hack demek; servera database’ye ulaşıp biligileri alabilen ya da siteye index basabilen hackerlara hakaret olmuş olur.
  Topla 500-600 kişiyi, yap DDOS’u, al sana hack(!)

 12. Doğukan dedi ki:

  Hacklanan erişim sağlanamadığı söylenen tüm bu sitelere ulaşılabiliyor??

 13. Gökhan dedi ki:

  ŞUNU ANLAYINIZ!

  Bu ülkede susan ve olayları gizleyen bir medya var. Ülke iç savaşa sürüklenirken kanalında “penguen” gösteren bir medyaya tepkisiz kalamazsınız.

  Ne yapasınız?
  Sesinizi duyurmak istersiniz. Dünyaya haykırırsınız, onlar da duyar.
  Kusmayın, koyun olmayın!

  1. wolkanca dedi ki:

   “ben tek başıma kussam bile yeterim size”

 14. wolkanca dedi ki:

  yanlış anlaşılmak istemem. çok nazik bir zaman.

  arkadaşlar benim tepkim kimliksizlere yani anonlara, ayrıca dış güçlerle birleşenlere.

  yoksa göreceğiniz gibi kendi kimliği ile yorum yazan veya twitter olsun facebook olsun tüm arkadaşlarımla bu konularda gayet güzeliz sıkıntımız yoktur.

Bir Yorum Yazın