Taşıt paylaşım girişimi OrtakTasit.com, sürücülerle yolcuları buluşturuyor
Girişim

Taşıt paylaşım girişimi OrtakTasit.com, sürücülerle yolcuları buluşturuyor

Ulaşım ve trafik konusunda kolaylık sağlayan servislerin kullanıcılara ulaşması konusunda internet en önemli köprülerden biri olmaya devam ediyor. Ulaşım kültürü oluşturma yolunda hızla ilerleyen bu servislerin yeni üyesi OrtakTasit.com oldu.

'Car pooling' yani ortak taşıt olarak bilinen modelde yer alan OrtakTasit.com, daha önce birçok mobil uygulamayla bilinen Concept Factory'nin bir projesi. OrtakTasit.com, aynı konumda bulunan ve aynı istikamete gitmek isteyen sürücülerle yolcuları buluşturmayı hedefliyor.

Şu anda hem web hem de mobildeki yerini alan girişim, yayınlanan ilanlara kullanıcıların ulaşmasıyla gerçekleşiyor. Taşıt sahibi gidecek güzergâh, bagaj kapasitesi, yolculuk yapılacak tarih, taşıt özellikleri ve belirlenen ücret gibi birçok bilgiyi paylaşarak bir ilan oluşturuyor.

ortaktasit-com-ana-sayfa

Kullanıcılar ücretsiz olarak ilan verebiliyor

Bu adımdan sonra OrtakTasit.com'a giren kullanıcılar, site üzerinden rezervasyon yapabiliyor ve ilan sahibini paylaşılan telefon numarasından arayabiliyor. Rezarvasyon yapıldıktan sonra OrtakTasit.com'un onayı gelmesi bekleniyor. Öte yandan yolcular da ilan vererek sürücülerin ulaşmasını sağlayabiliyor.

Taşıt paylaşımı sadece ilanlar üzerinden gerçekleşmiyor. OrtakTasit.com'da bulunan davetiye sistemiyle, kullanıcılar portalda yer alan kullanıcılara ulaşarak yolculuk daveti gerçekleştirebiliyor.

OrtakTasit.com, ilan veren veya ilandan yararlanan kullanıcılardan ücret almıyor. Sitenin gelir modelinin şu anda reklam ve sponsorluk üzerine kurulu olduğunu paylaşalım.

Taşıt paylaşımı modeli özellikle yurtdışında ve hatta Türkiye'de hayata geçirilen projeler arasındaydı. Yurtdışındaki kullanıcılar köprü geçişlerinde bile ortak taşıt servislerini kullandığını paylaşalım. Ancak Türkiye'de ortak taşık modelindeki projeler şu ana kadar başarıya ulaşamadığını belirtmek gerekiyor. Ancak OrtakTasit.com'un hem kullanıcı arayüzü hem de mobil uygulamasının yayınlanması girişimin başarıya ulaşmasını kolaylaştırdığını düşünüyoruz.

Yorumlar (13)
 1. Süleyman Süleyman

  fikir güzel ama para işin içine girince vergisel sorunlar çıkabilir. ihbar durumunda maliye yada yetkililer müdahale edebilir araçlara ve çokta zor olmaz.

  saati,

  güzergahı,

  aracın plakası belli.

  o güzergah da çalışan taksi yada dolmuşların hoşuna gitmeyeceği kesin, şikayet olabilir.

 2. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Çok yararlı bir proje olarak gözükse de ülkemizde uygulanabilirliği zor bir iş. En büyük sorunu güvenlik. Tanımadığın bir insanı nasıl arabana alacaksın ya da tam tersi nasıl başkasının arabasına güvenip binilir?

  Açıkçası 3 kuruş fazla veririm içim rahat eder. Güvenlik riski büyük...

  1. haklısın, şu herifin nesine güvenip de arabasına bineyim ki? http://img845.imageshack.us/img845/921/sdsj.jpg

   1. Süleyman Süleyman

    güzel tespit :) sitede ilan yok denecek kadar az. bu adam test datası felamsa, yanlış seçim olmuş..

 3. Oguzhan Oguzhan

  varmigelen.com var oda iyi bi alternatif olabilir.kalkınma ajansından filan destek almış

 4. Faik Günay Faik Günay

  2 yıl önce benzer bir web sitesi yapmıştım. http://yolarkadasiyiz.biz)

  Burada en önemli şey aslında güven ortamını sağlamak. Aslında fikir ve proje çok güzel fakat buna halk olarak hazır mıyız ?

 5. Ahmet Senocak Ahmet Senocak

  Bu olay legal degil, tamam yasadisi.

  http://www.cnnturk.com/2012/ekonomi/genel/09/26/dikkat.korsan.taksi.damgasi.yiyebilirsiniz/678141.0/index.html bu haberleri hatirlarsiniz.

  bu is tamamen korsan tasimaciliga giriyor, hem surucu hem de yolcu acisindan oldukca dertli bir is.

  1. Akbulut Akbulut

   bildiğim kadarıyla turkcell'in de böyle bir projesi vardı..

 6. Güzel Ama Zor Güzel Ama Zor

  Tasarım : 10

  İçerik : 0

  Kullanıcıya içerik oluşturtmak çok zor.Yani bu işi türkiye de tercih etmek isteyecek insan çok az.Biz yabancıdan şeker almama psikolojisiyle büyümüş bir milletiz..Arabama tanımadığım birini almam alanlar da tanışıp arkadaş olmak için almadığını biliyorum.Şimdi tüm bu tabuları anaların çocuklarına ettiği tembihleri nasihatları bu site değiştirebilir mi ? Zor.Değiştirsin ister miydim ? Evet. Kullanır mıydım ? Hayır.

  Yurtdışında yapılıyor burda neden olmasın hemen yapalım dan çok biraz düşünmek lazım.Bir gelir modeli olması lazım sitenin.Reklamını yapmak lazım.Airbnb ye bile ısınamamışken bu bize çok yeni arkadaş kapatın hemen :)

 7. İlerleyen zamanlarda kullanımı duyulmaya başlandıkça guven ortamı sağlanırsa işe yarar bir portal olur, yasallığı konusunda; site para kazancı için değil, tasarruf yapmak isteyenleri buluşturacaktır diye düsünüyorum.. Başarılar

 8. Fikir teoride cok iyi duruyor.Ben Almanya'da bu tür bir platformu (mitfahrgelegenheit.de) 3 yıldır sorunsuz bir sekilde kullanıyorum.Girisime baslayan arkadasların hevesi kırmak istemem fakat Türkiye de bunu pratige oturtmak (sonnrasında ise cıkabilecek bir cok sorun) cok zorlu bir durum.Basarılı olmalarını dilerim , fakat hakikaten cıkabilecek problem ve hatalara hazırlıklı olsunlar derim.

 9. Türkiye şartlarında çok zor bir uygulama.

  Bir tanıdığımın başına gelen bir olayı anlatayım:

  "Tanıdığım müşterisini almak için özel şöförlü aracını Atatürk Havaalanı'na yollar, Havaalanı çıkışı sivil polisler arabaya operasyon yapar, kişilerin söyledikleri kesinlikle dinlenmez. Korsan taksi muamelesi görürler, araç bağlanır bin Tl'den fazla ceza yazılır"

  Türkiye şartlarında bu proje gerçekten zor.

 10. Mustafa Kabak Mustafa Kabak

  eger olumlu yada yaralanmali bir trafik kazasina karisirsaniz arac sahipleri yandi. cunku bole bir kazada yolcu yakinlari size dava acabilir Turkiye ortaminda. cok yuklu tazminatlara maruz kalabilirsiniz. Babamin basina geldi 10 senedir yakasini kurtaramadi. Turkiyede yolculuk olumle yada kaza ile bitince mahkeme bile sizi hatali buluyor eger almasa idin o kisi olmeyecekti yada yaralanmiyakti diyor.