Yeni nesil e-ticaret sitesi TheCloakRoom'un tohum yatırımında Türkiye'den bir isim
E-Ticaret

Yeni nesil e-ticaret sitesi TheCloakRoom'un tohum yatırımında Türkiye'den bir isim

E-ticarette yeni bir model üzerinde çalışan Hollandalı TheCloakRoom.nl bu modeli doğrulamak için ilk tohum yatırımınıaldı. TheNextWeb'in haberine göre şirket, Allegro Group (Naspers) CEO'su Hein Pretorius liderliğindeki yatırıma 4 yıl kadar Just Eat CEO'su olarak görev yapan Klaus Nyengaard ve ülkemizden Markafoni kurucu ortağı ve CEO'su Sina Afra eşlik ediyor.

Öncelikle girişimden bahsedelim. Erkeklere özel bir hizmet sunan The Cloak Room öncelikle tarzınızı öğrenmek için küçük bir testle işe başlıyor. Ardından stilistler Jessica van Aken ve Eline Martherus sizinle iletişim halinde özel kıyafetler tasarlıyor ve kapınıza gönderiyor. Gelen kıyafetleri 10 gün içinde deneyip dilediğinizi satın alıyorsunuz. Beğenmediklerinizi de geri gönderiyorsunuz.

the cloak room

Bu model abonelik sistemi şeklinde işlemediği için size beğenmediğiniz bir şeyi satma şansı yok. Tamamen tarzınıza uygun ürünleri almanız için ayağınıza servis yapıyor. Yukarıda da paylaştığımız gibi erkeklerin e-ticaretteki payını artırmak istiyor. Hollanda ve Danimarka içinde tüm gönderi masraflarını da kendi karşılıyor.

Tohum yatırımı 100 bin dolar

Fiyat konusunda da iddalı olan The Cloak Room'un başarılı olması için biraz beklememiz gerekecek ama tohum yatırımı almış olması iyiye işaret. Zira Kasper Brandi Petersen ve Asbjorn Jorgensen tarafından kurulan girişimin aldığı 100 bin dolarlık bir yatırım yine e-ticaret işinin içindeki isimlerden geliyor. Bu yatırımla birlikte The Cloak Room'a üye tasarımcı ve müşteri sayısının artırması, yıl sonunda da bir risk sermayesi yatırımının alınması hedefleniyor.

Türkiye e-ticaretin büyümesi ve yatırımlar yavaş yavaş platform tarafına kayarken yatırım anlamında yurtdışına açılmamız sevindirici bir haber. Aslında Sina Afra Türkiye'ye gelmeden önce de yurtdışında yatırımlar yapıyordu ancak bu yatırımın haberini yapıyor olmamız gelecek için umut veriyor. Şahsen Sina Afra veya diğer yatırımcılarımızın Avrupalı ve Amerikalılardan önce Orta Doğu ve MENA'da aktif olmasını bekliyorum...

Yorumlar (4)
  1. Bu model 2009 yılından beri kurulu olan Trunk Club'da da bulunmakta.Başarılı olduklarından ötürü 11 milyon dolar yatırım almışlar ve müşteri sayıları gün geçtikçe artıyor.Model orda oturmuş gibi,incelenmesi gereken bir rakip..

  2. "...Ardından stilistler Jessica van Aken ve Eline Martherus sizinle iletişim halinde özel kıyafetler tasarlıyor ve kapınıza gönderiyor."

    Buradaki tasarliyor kelimesi haberin icerigini tamamen degistiyor ve okuyucularda gercekten kisiye ozel kiyafet tasarimi yapildigi algisi yaratabilir. Oysa ki yapilan is, musteriler icin (zaten piyasada var olan) kiyafet secimi yapmaktir.

  3. türkiye için uygun bir model olmayacağı kanısındayım.

  4. Cafer Kara Cafer Kara

    Artık klasik e-ticaret tasarımlarından kurtulalım daha farklı görünümler katalım örnekte olduğu. Gayette hoş duruyor.