Mozilla'nın Firefox OS telefonu gelecek hafta Foxconn ile tanıtılacak
Mobil

Mozilla'nın Firefox OS telefonu gelecek hafta Foxconn ile tanıtılacak

Mobil işletim sistemi dünyasında yeni bir renk kazandıracak olan Firefox OS oldukça önemli bir etkinliğin hazırlığı içinde. Önümüzdeki hafta düzenlenecek olan etkinlikte Foxconn ile Mozilla'nın Firefox OS temelli cihaz(lar)ı tanıtması bekleniyor.

Tayvan basınından gelen bilgilere göre Hon Hai Precision Industry Co. yani bilinen adıyla Foxconn, 3 Haziran'da Tayvan'ın başkenti Taipei'de Mozilla ile ortak bir etkinlik yapacak. Toplantı da Firefox Os temelli ilk mobil cihaz(lar)ın tanıtılması bekleniyor ki bu cihazın tablete benzer bir akıllı telefon olacağı gelen bilgiler arasında.

Hatırlarsanız Firefox OS ilk olarak Geeksphone tarafından geliştiricilere özel olarak2 farklı cihazda vücut bulmuş ve oldukça ilgi çekmişti. Bu kez Mozilla bizzat işin içinde ve iş ortağı da dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısı olan Foxconn. Yani son kullanıcılara ulaşacak ve seri üretime çıkacak Firefox OS temelli ilk akıllı telefon önümüzdeki hafta başında tanıtılmış olacak.

Fiyatlar Uzakdoğu pazarına uygun olabilir

Geeksphone'un satışa sunduğu cihazlar vergiler hariç 91 Euro ve 149 Euro olarak fiyatlandırılmıştı. Foxconn'un Uzakdoğu pazarını da düşünerek daha cazip bir fiyat etiketi sunacağını düşünmek sanırım yanlış olmaz ama bu cihazların Avrupa ve ABD'ye ne zaman ulaşacağını kestirmek zor.

Diğer yandan Foxconn'un yeni kazanç kapıları aralamak için Mozilla ile işbirliği içinde olduğu da konuşuluyor. Her ne kadar ortada iOS ve Android gibi devrilmesi çok zor iki büyük oyuncu olsa da Firefox OS'un bu sene oldukça tartışılacağını söylemek zor değil. Bu da Foxconn'un Firefox OS'tan umutlu olmasını doğruluyor. Halihazırda Mozilla kendine 20'ye yakın iş ortağı bulmayı da başarmış durumda.

Bir önceki yazımızdaki ankete baktığımızda ise 168 Webrazzi okuyucusunun sadece yüzde 19'u "Firefox OS temelli bir akıllı telefon almayı düşünür müsünüz?"sorusuna olumsuz yanıt vermişti. Mobil işletim sistemi pazarında iOS ve Android dışındaki oyuncuların pazar payına baktığımızda bu gayet iyi bir oran. Eğer daha önce oy kullanmadıysanız aşağıdaki ankette siz de fikrinizi belirtebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Bilisim Bilisim

  Tarayıcısı gibi olursa tercih nedeni olacaktır.

 2. Uygun fiyatlı bitane almak isterim ben de. Heves edip deneriz artık :) mozilla vakfını zaten seviyoruz :D

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  zor bir iş ama html'i düşünen bir firefox kaldı anlaşılan.

  1. Google'da suan Anroid Chrome browseri gelistirmek icin baya calisiyor, Google io'da da takip ettiysen mobil web'e cok onem veriyorlar. Mobil web'e ilgin var ise proje uzerinde calisan muhendislerin mobil web uzerien olan gelismeleri paylastiklari su g+ communities'e uye olabilirsin.

   https://plus.google.com/u/0/communities/104841066116621504107

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    mobilweb tabiki önemli ancak işletmeleri native uygualamalar daha çok cezbediyor. Bundada suçlu Apple ve Google. Özellikle Apple'ın webview uygulamalara karşı tutumu da webe zarar veriyor. Android'de de bu native cazibesi hala yüksek. O yüzden ancak html5 ile kotarılabilecek nisepeten basit uygulamalarda tercih ediliyor. Oyunlarda da aynı durum söz konusu. Native diye bir kavram olmamalı kanımca saece api iye tüm telefonlara html ve js üzerinden erişilebilmeli.

    Javalı günleri arar olduk. Flash gibi bir nevi kötü bir örnek olacak belki ama flash'ta nasıl browser uyumuluğundan bahsedemezsek mobile de HTML için bu tarz bir framework gerekli.

    Bence flashı boşu boşuna bitirdiler. telefonlarda 4 çekirdek işlemciler varken yok ram yiyo deyip pabucu dama atıldı. çok kötü oldu demiyorum HTML5 seviyoruz tabi ama native havasına çok daha yakın hatta oyun konusunda da çözüm olabilecke bir yapıydı. html gibi ölçü bağımlı da değildi. ister full screen oyna ister küçült.

    Şimdi her bir işletim sistemi için UX tasarlayıp kodlamak daha mı kolay daha mı iyi sanki?

 4. uzak doğu nedir arkadaş ya ilk önce Türkiyeye gelmeli.