İncir.com'a Hasan Aslanoba'dan 1 milyon dolar yatırım geldi
E-Ticaret

İncir.com'a Hasan Aslanoba'dan 1 milyon dolar yatırım geldi

 • Webrazzi Startup'13 konferansına katılan bu yılın flaş melek yatırımcısı Hasan Aslanoba, gerçekleştirdiği bir yatırımın Cuma günü duyurulacağını açıklamıştı ve bugün söz konusu yatırım açıklandı.

incir-logoWebrazzi Startup'13 konferansına katılan bu yılın flaş melek yatırımcısı Hasan Aslanoba, gerçekleştirdiği bir yatırımın Cuma günü duyurulacağını açıklamıştı ve bugün söz konusu yatırım açıklandı.

Aslanoba'nın yeni yatırımı İncir.com'a gerçekleşti ve paylaşılan bilgilere göre yatırım miktarı 1 milyon dolar. Hisse oranı konusunda ise şu ana kadar herhangi bir bilgi paylaşılmış durumda değil.

Yusuf Yıldırım tarafından 5 ay önce kurulan incir.com'un daha önceki melek yatırımcıları arasında da Enuygun.com kurucusu Çağlar Erol, Çiçeksepeti.com kurucusu Emre AydınKaan Karamancı ve Cem Tüfekçi gibi önemli isimler ile Webdenal kurucuları bulunuyordu.

İncir.com'u bilmeyenler için kısaca hatırlatalım. İncir.com, kullanıcıların tüm operasyonel ve yazılım tabanlı iş yüklerinden arınmış şekilde çok kısa sürede e-ticaret mağazası açabilmesini sağlayan ve yeni üye getirdikçe daha çok kazanabildikleri bir network yapısına sahip.

Kullanıcılar İncir.com'da bulunan çok sayıda farklı kategoriden istediklerini seçerek satışa başlayabiliyor. İncir.com'da şu an 2000'in üzerinde fazla mağaza bulunuyor. Aktif olarak çalışan mağaza sayısı ise 900'ü geçmiş durumda.

Yatırım anlaşmasından sonra ise İncir.com kurucusu Yusuf Yıldırım, anlaşma anından çekilmiş yukarıdaki fotoğrafı paylaşarak, gelecek hedeflerini aktardı.

5 aydır yayında olan incir.com hızla büyümeye devam ediyor ve Hasan Aslanoba ile yaptığımız bu yatırım anlaşması ile ivmemizi çok daha fazla arttırıyor olacağız.
 
İncir.com olarak bu sektöre girmek isteyenler için tüm bariyerleri kaldırıp fırsat eşitliği sağlıyoruz. Ürün tedariği, şirket kurma ve bankalar ile uğraşmadan hızlıca e-ticarete girip iyi bir pazarlama stratejisi ile hızla yükselebilirsiniz. Bu konuda yakında paylaşacağımız çok güzel başarı örneklerimiz var.
 
incir ekibi olarak e-ticaretin avantajlarını çok daha geniş kitlelere ulaştırabilmek ve çok daha fazla kişinin bu sektörden gelir elde edebilmesini sağlayabilmek en büyük önceliğimiz. 
Bu yatırımın tüm taraflar için hayırlı olmasını dilerim. 

Hasan Aslanoba, incir.com yatırımıyla beraber bu yıl 5. yatırımını açıklamış oldu. Ancak Aslanoba'nın Webrazzi Startup'13'te paylaştığı bilgilere göre bu rakamın gelecek dönemlerde daha da artacağını söyleyebiliriz.

Umarım tüm taraflar için bu yatırım sonrasında istenilen hedeflere ulaşılır.

Son olarak, İncir.com'un şu anda Webrazzi Kariyer'de yayında olan üç ilanı bulunuyor. E-Ticaret Personeli Genel Başvuru, Yazılım Direktörü (PHP), Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi pozisyonlarından size uygun olduğunu düşündüklerinize başvurabilirsiniz.

Yorumlar (51)
 1. Meraklı Okuyucu Meraklı Okuyucu

  Hasan Bey'in yaptığı yatırımlar arasındaki en mantıklı ve en kısa zamanda amorti edecek olanı. Özellikle Boni'yle kıyaslayacak olursak muazzam bir yatırım. Tebrik eder hayırlı olmasını dilerim.

  Umarım Hasan Bey'in yaptığı bu yatırımlar, kendisine "melek yatırımcı" titrini koyan kişi ve organizasyonlara ibret ve ilham olur

 2. Adımı Boşver Adımı Boşver

  Hasan Bey iyi niyetli şekilde bir şeyler yapmak istese de ben şahsen bir iki yıl sonunda çok akıllıca yatırım yaptığını düşüneceğini zannetmiyorum.

  Yatırım yaptığı projelerin pasta payına ve ortaya koyacağı etki bence geçici.

  Birde, bu kadar yatırımı art arda yapması bence mantıklı değil.

  Diğer melek yatırımcılar merakla sonuçları bekliyorlardır. Bu işin sonunu iyi görmüyorum, paralar boşa gidecek hocam kusura bakma.

  1 -2 sene sonra bu yorumu okursunuz.

  1. Doruk Sönmez Doruk Sönmez

   neden isminizi yazacak kadar öz güvene sahip değilsiniz?

   1. Bavul Dolusu Bavul Dolusu

    Bence de ,...İsimsiz olması inandırıcılığı azaltıyor!....

  2. Bu is zaten risk isi. VC'ler bile ortalama olarak yaptiklari 10 yatirimin +1inden kar ediyorlar. Hasan bey bu sebeple süs olsun diye 1-2 tane yatirim yapmiyor. 15-20 tane yapicam diyor. Kaldi ki Turkiye gibi surekli buyuyen bir pazarda cok akillica yatirimlar yapiyor. Hersey yolunda giderse ilerde e-ticaretin krali olacaktir.

   1. ilerde kendi şirketleri birine rakip bile olabilir :)

  3. Gökhan Dayan Gökhan Dayan

   Sanırım bilinçsizce ikinci dev yatırımını aldı bu firma..

   Ya da çok büyük bir gaflettesiniz..

   İncir daha başlamadı bile..

   https://webrazzi.com/2013/04/12/incir-com-1800-magazaya-ulasti/

  4. Aykut Bilgiç Aykut Bilgiç

   Bay Adımı Boşver arkadaşım yıl 2015 Yanıldığını görüyoruz. demekki sizin düşünceleriniz negatif. Ama hasan bey her daim pozitif düşünüp pozitif ilerleyen birisi.

   Tebrik ve Taktir ediyorum Hasan beyi Geleceği güzel görüyor.

 3. Mahmut Abi Mahmut Abi

  hasan beyin yatırımlarında konuşulan miktarın hep 1 milyon dolar gibi duz bır rakam olması falan bana garip geliyor. projeye, ihtiyacına göre, değerlemesine göre bu rakamın değişmesi gerekir diye düşünüp olayı algılayamıyorum. ama bir yandan da erikli gibi devasa bir başarı varken pek zarar ziyan olacak bir işe adım atacağını zannetmiyorum. dolayısıyla da buradaki mantığı merak ediyorum. bu yatırımlardan exit yaptığında anlayacağız sanırım. tek aklıma gelen makul fikir çeşitli alanlarda yatırımlara sahip olup bunların hepsinin birbirine sinerji katmasını sağlayarak değerlemeleri bugünün çok ötesine taşıyıp türkiyeye yeni başlayan ve giderek daha buyuk fonların gelmesiyle surecek yabancı ilgisine uygun şirketler oluşturmak. ama bu kadar çok şirket ve yüzlerce yonetıcı ortakla bu sinerji işi yurumez diye dusunerek bnu da olası gormuyorum. bi 5 sene sonra hasan beyden bu yatırımlarla ılgılı detaylı analızler dınlemek ısterdım en azından harıka bır kıtap ortaya çıkar bu surecın basından sonuna..

 4. ah be Barış abi, bir sen yatırım alamadın Hasan Aslanoba'dan:)

  1. Barış Ünver Barış Ünver

   Alacağız inşallah kardeş

 5. Bavul Dolusu Bavul Dolusu

  İncir.com un buna cidden ihtiyacı vardı.Fikir gerçekten güzel ama az para ile ,güven olmadan,bu işler çok çok zor.Bavuldolusu.com olarak biz de mağaza için daha rahat yatırım yapabiliriz demek bu!

 6. Çay var abi masa da, çay veren adam kötü olmaz. :)

 7. Lojistik tarafını bilmiyorum ama 985$'a hazır bir e-ticaret mağazası kurup 1 milyon dolar yatırım alması garip geldi, tebrikler!

  1. Hasan Keskin Hasan Keskin

   Sen çok yanlış gelmişsin kardeş.

  2. Rahmi Vidinlioğlu Rahmi Vidinlioğlu

   2013 WebRazzi En Bomba Yorumlar 1.lik Adayım. ( Tek geçerim, plase de yazmam )

   Yatırım sisteme değil, iş modeline yapılır. :)

   Joomla kurup 1 milyon dolar yatırım alan adam var bu ülkede.

 8. Nurettin Nurettin

  Hasan Aslanoba'yı taktir ediyorum. Farklı sektörden gelip internetin gelişimine inanan ve ona yatırım yapan birisi. Yaptığı yatırımların çoğu gelecekte potansiyeli olan girişimler.

 9. Güzel bir proje ve güzel bir yatırım, tebrikler.

  Hasan bey hedeflediği kadar başarılı olur mu veya hedeflediği başarı nedir kestirmek kolay değil tabii ama çok başarısız olabileceğine ihtimal vermiyorum çünkü bir veya iki projeye değil tüm sektöre yatırım yapıyor. 25-30 yatırımdan bahsediliyor, yani Türkiyede gelecek vaadeden projelerin neredeyse hepsi. Ayrıca yatırım fonlarına ve incubatörlere de yatırım yapıyor. Türkiye internet sektörü büyüyeceği nekadar kesin ise Hasan Aslanoba'nında kazanacağı okadar kesin bence.

 10. Recep Yüksel Recep Yüksel

  Yazılım çok iyi değil.Arama motorlarını kullanınca sitelerde ciddi bekletiyor.Yeni üye alımı zaten yok yani 3 ayda 1000 kişiye ulaştık yenisini istemiyoruz zaten mevcuttakilerle zor ilgileniyoruz gibi birşeyler yazıyorlar.En en önemlisi de fiyatlar çok yüksek.1 üründe karşılaştırma yaptım incir in sitelerinde 880 TL olan ürün ucuzu.com da 695 tl ye satanlar var ve 695 tl ile 880 tl arasında da 100 den fazla satıcı var..Bu fark ciddi kan kaybettirir.Çünkü kimse pahalısından almayacak ve bu sitelerin hiç biri mevcuttaki diğer sitelerden farklı olmayacak e doğal olarakta fark yaratamayacak.En azından incir de şu olması gerekirdi ben ürünü sana 680 TL ye veririm sen sitende kaça satarsan sat üstü senin olsun dese o zaman istersen rekabet edersin istersen etmezsin.Bu mutlaka olmalı.En başta incir in fiyat avantajı yakalaması gerekiyor tabi.Fikir çok güzel ama yatırım fikire değil incire yapıldıysa 1 milyon dolara şuanki incir den 10 tane kurardın.Ha fikri beğendiysen neden bu yatırımı tamamen senin olan birşeye yapmadın da incir e yaptın ? Ayrıca seo yapılarıda çok yanlış yani tüm siteleri klonlamanın ciddi zararları var.Bu arkadaşlar hiç spam site kurmamışlar anlaşılan.

  Ben sanırım anlamıyorum bu işten çünkü bana inanılmaz yanlış geliyor ama yatırım yapan abimiz/kardeşimizde bu işlerde uzmandır mutlaka acaba neye göre yapıyorlar yatırımı.

  1. Bavul Dolusu Bavul Dolusu

   Yazılım konusunda size çoğunlukla katılıyorum.hele google arama boyutunda sıkıntılar var.Ancak fiyat konusunda tam katılmıyorum. En ucuz satılan ürün bile var.Hasan bey,bu yatırımı yaptığına göre fikri çok beğendiği için.Yazılım,google arama kısmını bu yatırımla halledeceklerini düşünüyorum.Ben hala ümitliyim.

  2. Tarik Sucu Tarik Sucu

   Yorumunuza katılıyorum. Daha çok fiyat odaklı bir rekabetin yaşandığı Türkiye eticaret pazarında bu fiyatlarla bir yerlere gelmelerine imkansız olarak görüyorum. piyasadaki kuvvetli tedarikçilerin / ithalatçıların veya imalatçıların tamamının tercihi Gittigidiyor, n11 ve yeniçarşım gibi müşteriye ulaşabilmenin neredeyse hiç bir maliyet gerektirmediği platformlar. bu firmaların tamamına yakınının kendi eticaret siteleri de var ve büyük çoğunluğu ideasoft, hemenal gibi firmaların paketlerini kullanıyorlar zira senelik bir kaç bin lira ödemek bu firmalar için zor değil. ve bu tedarikçi firmaların çok büyük bir kısmı, kendi ürünlerini x liraya perakende olarak kendi sitelerinden ve diğer platformlardan satışa koyuyorken, toptan olarak anlaşma yaptığınızda size %20 extra fiyat uygualamaları gibi bir durum söz konusu. mantığını hala tam anlamış değilim.

   incir.com ise internetten biraz anlayan, bir hevesle mağaza oluşturup bir kaç ay sonra kendilerinin bile uğramadığı amatör girişimlerin buluşma noktası durumunda.

   incir.com'un reklamı yok, dolayısı ile üyelerine ziyaretçi gönderimi gibi bir durumda yok. üyeler kendi reklamlarını kendileri yapabilecek güçte değiller, olsalar bile bu fiyat dezavantajı ile kar etmeleri imkansızın da ötesinde. reklam olmayınca, satış olmayınca tedarikçilerden temin edilen ürünlerde ciddi anlamda bir sirkülasyon oluşmayacağı için hiç bir zamanda fiyatlarını aşağıya çekemeyeceklerini düşünüyorum.

   incir.com'un ilk çözmesi gereken nokta, yüksek fiyat avantajına sahip tedarik kanalları. 1 milyon dolar yatırımın bu anlamda hiç bir önemi yok zira olduğu gibi tek bir tedarikçiyi bile bu rakamla aşağılara çekmeniz çok zor.

  3. gg de satış yapan biri olarak,incir.comun örnek istelerini inceledim.ev tektil kategorisi tamtakır.3-5 havlu ve nevresimden ibaret.fiyatlar pahalı,.çeşit çok az.bence herşeyden önce piyasada ne kaça satılıyor,ne talep görüyor ona bakılmalı.örnek siteler birbirinin aynı.hiçbir cazibesi yok.piyasayıda takip etseler iyi olur.yoksa kısa zamanda çuvallarlar.hasan beyde yatırdıgı 1 milyonun üzerine,erikli su içer artık.

   1. Mehmet Mehmet

    Aslında burada herkes doğru bir konuda incir .com pahalı ürün ve çeşit konusunda diğer sitelerden pasif durumda ayrıca gerek girişimcilerin siteleri birbirinin aynısı ve sitelerdeki ürün stoğu sabit ayrıca gerek ürünlerin kargolama ve bu kargo ücretleri tamamen kargo şirketlerinin insafına bırakılmış yani herhangi bir anlaşma yapılmamış yapıldı isede ne müşteri tatmin ediyor nede site sahiplerini birde müşteri hizmetleri konusunda hiçbir yetkili ile gorusemiuoruz yani cozum odaklı bir müşteri hizmetleri sistemi yok bakalım inşallah büyürler ve bu sorunları cozerlwr ama bunlar çözülmez bir büyüme gizlemek zor yani müşterinin ne istediğini ve hangi iyi bilmek lazim

 11. +Selam yeni e-ticaret siteme beklerim. İncir.com sayesinde hemen yapıverdim.

  -Adı ne ?

  +Ucuzo.com

  -hesaplialisveris.net e ne kadar çok benziyo

  +Saçmalama arkadaşım onların kategoriler kısmı fıstık yeşili. Biz çok önem verdiğimiz işimizde unique bir site yaptık. Bizim rengimiz mavi.

  -Kusura bakmayın haklısınız. gelveal.com da sizin o zaman

  +Ne alaka kardeşim

  -Şey yani..renginden şey ettim ben.

  --------------------------

  Yepyeni bir site "incir.com". Gelin size aynı template in lacivertini verelim.

 12. Selim Kara Selim Kara

  Yusuf gercek girisimci bir arkadas. Tebrikler ve basarilar.

 13. Benjamin Linus Benjamin Linus

  Yazılım direktörü aradıklarına göre bu işi yeniden yazacaklar, hatta yeni bir yazılım takımı kuruyor olabilirler, sistemi biraz inceledim, gerçekten amatör bir tasarımı var, 2000 den fazla üye alamadıklarına göre de sistem tasarımları buna uygun değil, dağılıp gitmekten korkuyorlar, ancak ve ancak bu yatırım herseyi değiştirir, hersey yeniden yazılır, biraz uzun sürer belki ama güzel bi sistem kurulur, tek sıkıntı bunlar bu işi yaparken atı alan üsküdarı geçmesin.. birileri şimdiden bunu nasıl yaparım derdine düşmüştür hatta tasarlamaya başlamıştır.

  Özet olarak, muhtemelen "Failure-Story" olacak bir girişimdir bu zannediyorum, ama hem Hasan bey hem de bu arkadaşlar için güzel bir deneyim olacaktır.

  Success-Story olursa ne ala; Globale çıkarlar, bizde gururlanırız.

  Başarılar.

 14. Halil Aslan Halil Aslan

  Hasan Bey'i canlı yayında izlediğim ve yaptığı yatırımları takip ettiğim kadarıyla, herhangi bir danışmandan destek almıyor.

  İnternet sektörü ile diğer sektörlerin birbirine karıştırılmaması gerektiği kanaatindeyim. Başka bir sektörde başarılı olmak ve de "para"sı olmak, girişimcilerin projelerini okuyup onlara yatırım yapıp yapamayacağı bilgisini vermez.

  "Para benim. Kime ne?" Diyorsa ayrı tabi.

 15. İnşallah Yatırım Boşa Gitmez...

 16. bu adamın parası çok ki harcayacak yer bulamıyor .belkide ondandır

 17. Metin P Metin P

  Hasan Bey'in yatırımları şaka gibi geliyor bana, ya kendisine bu sektör anlatılmamış ya da, milyon dolar harcarken kendisine yarımcı olan bir yardımcısı, hesap uzmanı vs. yok.

  5 Aylık bir şirket, konsept alışveriş, dışarıdan aktarılan sermaye 1 milyon dolar! Hisse oranını bılmıyorum ancak dış sermaye ile ne verilebilir ki ? En fazla %45 hadi %50 olsun, bu şirketin değeri 2 Milyon dolarmıdır ? Eğer öyleyse bu şirket 3 günde ipi çeker, çünkü önceki yazılardan edindiğim bilgilere göre incir.com un 5 aylık geçmişinde ortada 1 milyon dolarlık bir yatırım gorunmuyor, aynı işi 150- 300 bin tl arasınada şu ankı mevcut duruma getirebilirsin zaten!

  Hasan bey kusura bakmasın, kendisi son derece yanlış yerlere yanlış yatırımlar yapıyor, demek ki zengin olmak böyle bir şey, bu işten kendisini amorti etmesi 10 yıldan aşağı sürmez herhalde.

  Diğer yorumlara bakıp çok şaşırıyorum herhalde benim görmediğim bir şeyler görüyor insanlar, ya ilerde bu proje tutar diye düşünüyorlar, ya da para varsa illa tutar mantığındalar, kimse 5 aylık bir şirket olduğuna, gidriği sektöre, pazar payına, kullanılabilirliğine, kar marjlarına bakmamış galiba, tersleyenler olacaktır evet ben inceledim siteyi, hatta ürün sattım vs. bana havaya saçılmı 1 milyon doalr gibi geldi bu, yazık oldu boyle girişimciler keşke boyle yanlış işlerepara aktarıp ileride bu işlere para aktaracak olan insanlara manı olmasalar...

 18. Hasan bey sektöre canlılık katıyor ama sektörü yeni tanıdığı için içi boş ama vitrin firmalara dikkat etmesini öneririm.

  incir'de çok sağlam ortak olanlar var, bu aşamaya kadar ne başardılarki 1 milyon desteğe ihtiyaçları var?

  bu sene piyasa çok sıkıntılı ayrıca çok balon vaatler ve hedefler var.

 19. Alessandro Alessandro

  Recep Yüksel,Tarık Sucu ve Serdar'ın yorumları dikkatle okunmalı ve ciguli'nin yorumu ise süper olmuş hakkaten, bence de incir.com kendi ana sayfaları kadar diğer siteleri de güzel yapsaydı daha iyiydi, bu alanda bu yatırım benzer iş yapan sopsy.com'a yatırılsaydı daha iyiydi bence...ama Hasan Bey'i kesinlikle tebrik etmek lazım adam benim diyen yatırımcıdan ve hatta grup dernek vs. kurup birleşip angels grubu oluşturan sektör mensuplarından daha çok ve hızlı yatırım yapıyor..

 20. Alper Teksoy Alper Teksoy

  yorumların çoğu haklı ve yerinde. dünyada ve Türkiyede e-ticaret düşük kar marjı ama sürüm üzerine bir modele doğru hızla kayarken, ürün tedarik ve iş modelinde fark yaratmayan 2000 site nasıl ayakta kalır, akıl alır gibi değil. bu siteleri tanıtmak için harcanacak para, bir eticaret sistemi kurmaktan çok daha büyük bütçeler gerektiriyor. ben bu modele kesinlikle inanmıyorum. buna benzer 1-2 yerli girişm daha var sanırım ufak farklılıkları olan. cebimde 1 milyar dolar olsa belki 1 milyon yatırırdım. bu 2000 siteden şu anda para kazanan var mı acaba ? ayrıca bu işler ek-gelir için yapılmaz. ya baş koyacaksın ya hiç yapmayacaksın. arkadaşların dediği gibi 2-3 ay sonra site sahibi bile uğramaz kendi sitesine.

 21. İncir.com premature bir bebek gibi. Yaşaması zor. İncir.com ile oluşturulmuş 100 e-Ticaret sitesinin birbirlerinden farkı nedir? Bir kullanıcı nasıl fark yaratabilir İncir'den aldığı hizmetle? Bir müşteri piyasaya göre oldukça pahalı vitrin fiyatı sunan İncir türevi sitelerden neden alışveriş yapmalı? İncir bu aralar 1000'den fazla gelen talebin oluşturduğu sıcak karşılamanın kaymağını yiyor.

 22. Engin E. Engin E.

  incir.com oldukça profesyonel hazırlanmış ve profesyonel ilerleyen bir girişim. Bu yatırımla çok daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyorum.

  Mağaza tasarımlarında birkaç alternatif daha tasarım daha hazırlamaları + değer katacaktır.

 23. İzmir Grafik İzmir Grafik

  Ülkemizde yatırım modası e-ticaret dışında bir sektöre malesef uğramıyor.

 24. B.korun B.korun

  ''%50 - %50 Kârı Paylaşalım'' Yok yaa !

 25. Zor Iş Zor Iş

  biz de incir'den bir site kurduk..

  yaptığımız reklam harcamasının yüzde 10'unu karşılayacak düzeyde bile satış olmuyor..

  operasyon tamamen incir'e ait olduğu için bizim yapacağımız bir şey de yok..

  biz ziyaretçi getiriyoruz, reklam yapıyoruz satış yok..

  incir önce bize kazandırmalı..

  yoksa bu sistem yürümez..

  bunun için de site tasarımları çok çok daha iyi olmalı..

  ürün çeşidi çok da fazla, günce vb olmalı..

  girilen ürün bilgileri özenli girilmeli, baştan savma girilmememli, ürün görselleri daha fazla ve daha kaliteli olmalı...

  fiyatlar çok daha iyi olmalı..

  vitrin iyi düzenlenmeli..

  vb...

  yapılmassı gereken bi dolu şey var..

  ücretsiz site kurduk sözde ama şimdiden zarardayız..

  harcadığımız vakit de ayrı..

  umarım yatırımı doğru değerlendirirler ve eksikleri tamamlarlar..

  buradaki uyarı ve eleştirileri okudum, hepsi haklı..

  eksiği var fazlası yok..

  daha fazla söylenecek şeyler de var ama, fazla moral bozmayalım, belki doğru hamleler yaparlar..

  kullanıcı deneyimlerini test ederek işe başlarlarsa çok daha iyi olur...

  çünkü insanlar siteye geliyor alışveriş yapmıyor..

  bir de her ürünün altında yorum ekleme bölümü olmalı..

  isteyen facebook hesabından, isteyen site üyeliği üzerinde yorum yapmalı...

  1. Bavul Dolusu Bavul Dolusu

   Size aynen katılıyorum.Kendi domainimden alış veriş için 2-3 defa iletişimdeki telefona cevap veren olmadı...Endişem katlandı....

  2. Bavul Dolusu Bavul Dolusu

   Her şeye rağmen güvendiğim için şu an adwords deniyorum,....hem de oldukça güncel bir üründe...

 26. Teknokol Teknokol

  incir.com değerli bir girişim daha fazla yatırım alacağına inanıyorum...

 27. Mustafa Mustafa

  Merhaba,

  Tüm yorumları okudum ve sektörün içinden biri olarak incir.com'u da takip ediyorum.

  Bu yorumumu tamamen kendi deneyimlerim sonucunda yazıyorum.

  Bu tarz bir eticaret siteleri tamamen Google trafiği ve fiyat karşılaştırma sitelerinin gönderdiği trafik ile beslenir. Büyük oranı ise fiyat karşılaştırma siteleridir.

  Google Trafiği: Tüm site içerikleri 1'e 1 aynı içerikte olduğu için duplicate content sebebiyle Google'dan trafik almak pek mümkün olmayacaktır. Google trafiği

  Fiyat Karşılaştırma: Aynı fiyatta binlerce siteyi tek bir fiyat ile karşılaştırma sitende yer almasıda ne yazık ki mümkün değil. Diğer arkadaşların söylediği gibi, fiyat rekabetinden dolayı bu tarz sitelerden dönüşümlü trafik almaları mümkün değil.

  Reklam konusuna gelince, faydalanabilecek tek alan Google AdWords reklamlarıdır. Binlerce sitenin sadece onlarcası bu kanalı kullandığını düşünürsek TBM rekabetinin ne hale geleceği konusunda detaylı bilgiyi konusunda uzman arkadaşlarımız açıklayabilir. Netice olarak burada da karlılık artık eskisi gibi değil. Çok iyi yönetilse bile!

  Bugün Hepsiburada, GittiGidiyor, Markafoni vb. sitelerin yapmış olduğu reklamarlar hariç AdWords'de içerik ağı ve arama ağında karılık sağlayan şirket ne yazık ki yok denecek kadar az. Bu sitelerinde kar sağlamalarının sebebi milyonlarca üyeye sahip olmalarıdır. Yani internette reklamarı gören büyük bir çoğunluk zaten bu sitelerin üyeleri. Dolayısı ie remarketing reklamlardan alınan dönüşüm kadar etkili dönüşüm aldıkları için kar edebiliyorlar.

  Netice olarak; bu iş yürümez demiyorum. Aksine çok iyi bir yerlere gelebilir. Ki öyle olacağını da inanıyorum.

  Bence neler yapılmalı;

  İyi bir saha ekibi kurarak doğrudan satış için binlerce müşteri ile temasa geçmek,

  AdWords ile işbirliği içerisinde ücretsiz kuponlar dağıtmak,

  Üye iş yerlerine rekabet ortamı sağlamak için fiyatlarda üye iş yerlerinin belirli oranlarda düzenlemesine imkan sağlamak,

  Hazır eticaret paketlerinin yaptığı gibi özel tema tasarımları,

  ve daha bir sürü şey.

  Bu kadar olumsuz yoruma rağmen projenin iyi yerlere gelecektir. Şu şöyle olmuş, bu olmaz gibi şeyler ile ekibin motivasyonunu kırmayalım. Bu gibi projeler zamanla şekillenir ve uzun bir süre sonra kendini bulur. Çok dinamik bir iş modeli ve yapacak çok şey var. Proje ilerde mevcut eski sitelere bile çok iyi bir drop shipping hizmeti bile sunabilir.

  Sektörde tecrübeli isimer var kurucular arasında. Emimin ki bizim düşünmediğimiz çok fazla şey vardır fikirlerinde. Zamana bırakalım ve başarılar dileyelim.

  Selamlar.

 28. fiyaskoyla sonuçlanan flexkom diye bir network sistemi vardı. ankarada congresium da büyük bir toplantı yapmışlar ve tanju çolak ın bu sisteme katıldığını ilan etmişlerdi. tanju çolak sistemin mütiş oldugundan bahsediyor ve sistemin spor takımlarıyla ilgili ayağından sorumlu oldugunu söylüyordu. binlerce lira kazanmayı düşünenler için mütiş bir olaydı.. tanju çolak ın bu sisteme girmiş olması insanlarda sisteme olan güvenlerini mütiş derecede artırmıştı. para nın insanları bozduğu bir ortamda arkadaşların yorumlarından sonra bu olay aklıma geldi. (şimdi tanju çolak nerde derseniz kayıplarda. şirkete binlerce kişi dava açmış durumda) umarım aynı durumları yaşamayız. parayı kaybedeceğimize üzülmüyorum. kaybeceğimiz güven duygusuna üzlüyorum. niyeti dogru olanların yolu açık olsun. umarım incir aş kimseyi üzmez çünkü herşeyin menfaat olduğu dünyada kaybedecek çok şeyimiz kaldı.. iyi çalışmalar.

 29. Ürunlerin ne kadar ucrete incire geldigini nereden bileceğiz ki % 50 paylaştıgimizi bulelim madem % 50 verginin % 50sinide onlar ustlensinler. Ayrica incir sitelerinde bulunan urunler googleda indexlenmiyor gibi neredeyse

 30. Yatırımın her iki taraf için hayırlı olmasını dilerim.

  Yazılım konusunda yapılan yorumlara katılıyorum. Bende açtığım mağazayı sırf kategori yapısından dolayı kapattım.

  Aslında sadece site sahibinin ilgilendiği kategorileri kullanıcılarına sunsalar en azından bir çok sorunu çözebilirler.

  Misal benim sitem teknoloji üzerine olmasına rağmen yönetim panelinde tüm kategoriler ve ürünlerle karşılaşıyorum.

  Umarım bu yatırım ile yazılımda ki tüm sorunlarını çözerler.

  1. aynen bende bu sorunla ilgili siteyle ilgilenmeyi bıraktım. Birkaç kere mail attım, çözmeye çalışıyoruz dediler.

   Bırakın büyük sorunları, bu tarz temel şeylerde bile eksikler var !

 31. Ahmet Göral Ahmet Göral

  Bu yatırımın tedarik süreçlerini iyileştirerek kar oranlarını arttıracağını umuyorum.

 32. Bavul Dolusu Bavul Dolusu

  Büyümek istiyorsalar,mağaza sahiplerinin söylemlerini kesinlikle çok çok önemseyip kısa sürede uygulamaları gerekir.En azından basit şeyleri.Nedir mesela:Ben satacağımdan emin olduğum ürünü tedarik etmelerini istiyorum.Ama sanki unutulmuş hissediyorum söylemlerimin bir süre sonra..NEYSE HEP DİYORUM;Her şeye rağmen ümitliyim...

 33. Bizimgri Bizimgri

  Ne kadar e-ticaret sitesi olsa da kurduğumuz incir siteleri birbirleri ile aynı ve seo kopya içerik yapmış bir siteden farkı yok.

  Kötüleme kampanyası yürütmüyorum ancak yatırım yapacak kişilere öncelikle 40 kez düşünün derim.

  İncir ekibine çok güzel ve gerekli bir iyileştirme talep ettim ve hala aynı tas aynı hamam.

  Bence şimdilik kendi yağlarında kavruluyorlar ama ileride üyeler durumun vahimliğini fark edip onları yağlarında yanmaya terk edecekler...

  DipNot: E-ticaret büyük atılımcılar içindir ve büyük atılımcılar köstek değil destek olacak kişilerle çalışmalı...

 34. Alisverissevdasi.com Alisverissevdasi.com

  Urunlerin fiyatlari konusunda cok yuksek diyemem. Sadece google dostu bir sistemleri yok. Sahibinden sanalpazar, gitti gidiyor gibi alanlarda urunleri satmaya calisiyoruz. Urun cok, cesit cok, istersrniz bu fiyatlara satabilirsiniz onemli olan iyi pazarlayabilmektir. Ayrica magaza sahipleri ile ilgilenecek telefon numarasi vermemis olmalari bizleri cok zor durma sokuyor. Yani iletisim sifir.

 35. minidepo.com olarak tebriklerimizi sunuyoruz. Başarılarınızın devamı dileğiyle.