Tumblr kurucusu David Karp kim?
Genel

Tumblr kurucusu David Karp kim?

Tumblr'ı Yahoo'ya 1.1 milyar dolara satarak cebine 275 milyon dolar koyan David Karp, sektörün milyonerleri arasına ismini yazdırdı. 26 yaşında olan David Karp, şirket kadar hayat hikayesiyle de dikkat çeken biri.

Karp, televizyon dizilerine müzik yapan besteci bir babanın ve öğretmen bir annenin oğlu. 11 yaşında kendi başına kod yazmayı öğrenen genç milyoner, HTML yazmaya başladı ve ardından iş kurma planları yapmaya başladı.

David Karp, daha sonra kendini geliştirmeye devam etti ve bu süreçten sonra ailesinin onayını alarak liseyi bıraktı. Bu arada iş hayatına atılan David Karp, New York merkezli bir forum sitesi olan ve CNET tarafından 2006 yılında satın alınan UrbanBaby.com'a teknik danışman olarak işe girdi. Ancak Karp, birkaç günde bitirilecek projeleri saatler içinde bitirmesi şirkette dikkat çekti ve ürün bölümünün başına geçti. Hatta David Karp'ın şirketten bir miktar hisse aldığını paylaşalım.

17 yaşına kadar UrbanBaby.com'da çalışmaya devam eden David Karp, kendini geliştirmek için Japonya’ya giderek yazılımcılık yeteneklerini üzerine yoğunlaştı. 5 ay kadar Tokyo'da kalan ve New York'a dönen Karp, Davidville adında bir danışmanlık şirketi kurdu. Birçok ürünü bulunan Davidville'in bir ürünü de Tumblr.

David Karp ve kız arkadaşı Rachel Eakley. David Karp ve kız arkadaşı Rachel Eakley.

3 yatırımı bulunuyor

Tarihler 2007 yılını gösterdiğinde David Karp, Manhattan’daki evinin odasından uzun süredir üzerinde çalıştığı Tumblr'ı yayınladı. Bu dönemden sonra çığ gibi büyüyen Tumblr, ilk yatırımını 2007 yılında aldı. Genç milyoner, o dönemde Tumblr’ın hisselerinin yüzde 25’ini 750 bin dolara satmıştı. Hatta Karp o dönemi Guardian gazetesine verdiği röportaj ile şu şekilde anlatıyor: "İlk üç yılda beni bir kenara çekip 23 yaşında hemen zengin olabileceğim düşüncesiyle beni ikna etmeye çalışanlar oldu."

Öte yandan David Karp'ın girişimci olduğu kadar yatırımcı şapkası da bulunuyor. Şu ana kadar üç farklı yatırım gerçekleştiren David Karp, ilk yatırımını geçen sene Nisan ayında Circa adındaki mobil haber girişimine gerçekleştirdi. İkinci yatırımıysa bir fotoğraf ve video paylaşım servisi olan Picturelife'a yapan Karp'ın son yatırımını ise bir yemek keşif servisi olan Kitchensurfing'e gerçekleşti.

1.6 milyon dolar değerinde ev satın aldı

Peki ya günümüzde David Karp ne yapıyor? Brooklyn'de 1.6 milyon dolar değerinde bir eve sahip olan David Karp, Rachel Eakley adındaki kız arkaşıyla birlikte uzun süredir yaşıyor. Bir Vespa tutkunu olan Karp'ın, 1996 model Porsche 993 Carrera 4S'i olduğunu paylaşalım.

2013 yılı Mayıs ayına kadar Tumblr toplam 125 milyon dolarlık yatırım alan ve birçok şirket tarafından daha satın alınmak istenen Tumblr, 1.1 milyar dolara Yahoo'nun oldu. David Karp'ın, Manhattan'daki odasında 6 yıl önce başlayan hikaye böylece sonlanmış oldu. Paranın jenerasyon değiştirdiği ve yeni ekonominin doğduğu günümüzdeki örneklerin arasında Tumblr da yerini almış oldu.

Görsel Kaynak: Davidslog.com

Yorumlar (18)
 1. bir solukda okudum imrenmemek elde değil...

 2. Alperen Alperen

  Üniversiteyi bırakan örnek vardı ama lise görmemiştim :) Eğer daha erken öğrenseydim mezun olmadan liseyi bırakmayı düşünebilirdim :D

  Haber için teşekkürler.

  1. bundan sonra ilkokulu birakip zengin olanda cikar, bebekler elinde tablet buyuyor :))

   David i tebrik etmek lazim ama cocugun gozlerinde var o isik

   ayrica haberin en guzel yanida magazin icerigi...

  2. Baban dizilere müzik yapıyorsa ve New York'ta oturuyorsan, üstelik girişimini Manhattan'da ki evinde hayata geçirdiysen. Seninde liseyi bırakman o kadar da riskli bir karar olmaz diye düşünüyorum.

 3. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Parayı bulup bir kenara çekildi bencede en iyisini yaptı şirketin yıllık geliri 15 milyon dolar :) 100 Sene yaşasa bu kadar kazanamazdı.

 4. o degilde bu resmi cok aradınız mı?

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Sanırım dışarı iş yapmayı bırakmamız lazım bir an önce.

 6. Tam bir "nerd" fotosu olmuş :) TR'de benzer proje iş yapar mıydı acaba? Gelecek ilk sorular; gelir modelin nedir? Bana milyon ilk5 yıl içinde yatırımın 5 katını dönderebilir misin? Daha niş bir alan yok muydu ? =)

  1. Ercan Aydogan Ercan Aydogan

   Hızlandırıcılar / Startup pazarlayıcıları tabi ki gelir modelini beğenmeyecekleri için daha başlamadan proje biterdi.

   Ülkedeki girişim ortamı için en büyük sorun işletme mezunlarının girişimciler üzerinden kurdukları sistem.

   Kaç tane başarılı startup çıkarmış da hızlandırıcı yapıyor. Yavaş olanı yaptık da...

 7. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Ya David çok zeki ya da Yahoo inanılmaz aptal. Yılda 13 milyon Dolar ciro yapan bir şirkete 1 milyar dolar. Adamlar Facebook fiaskosundan hiç ders almadılar.

  1. Su yorumu buraya yazacagina yahoo'ya mail olarak atsan en azindan bu büyük kaosu engeller ve bizi bir dünya devinin yok olup gidisini izlemek zorunda birakmazdin. Onlar kadar sende suclusun biliyorsun degil mi? Yoksa amacin onlarin bu cöküsünü biyik altindan gülerek izleyerek daha sonra ansizin kendi milyar dolarlik sirketini kurmak ve kafanin icinde cakan o kücük kivilcimlarin milyonlari (banknot yada insanlar) nasil aydinlattigini izlemek mi? Öyle olmasa bile benim sabahimi aydinlatip gülümsettigin icin tesekkürler!

  2. Yunus Emre Güzer Yunus Emre Güzer

   Bir şirketin yılda 13 milyon dolar ciro yapıyor olması. Takip eden yıllarda 13 milyon dolar ciro yapmaya devam edeceği anlamına gelmez.

 8. Girişimcilik, yatırımcılık, başarı, çalışmak, zengin olmak,milyon dolarlık ev, porche araba... ve uzun süre kız arkadaşıyla birlikte yaşamak.

  Okuyucularınıza verdiğiniz örneği sevsinler.

  İyi başlayıp, sulu bir magazine dönüşen bir yazı olmuş.

 9. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

  1995 den beri internet sektörünü takio eden birisi olarak yazıyorumki bu satış sahibine kısa vade de kazandırabilir fakat yahoo yu batma noktasına bir adım

  daha yaklaştırır.Çok iyi hatırlıyorum Geocities web hosting firmasını 3 milyar dolar gibi bir paraya almışlardı.Sonuçta Geocities i geliştiremediler o zamanlar dünya hit sıralamasında 3 cü sıradaydı Geocities.Yeniliklere ayak uyduramadılar.Servisi kapattılar.Çok acı bir

  tecrübe oldu bu yahoo için.Fakat Yahoo acı tecrübelerden ders almamışki olmalıki Tumblr a 1.1 milyar dolar yatırdı.Hele Blog içeriklerinin tamamen kopya ve orjinallikten uzak bir hale geldiği blog kirliliğinin yaşandığı bir ortamda.Tumblr sitesinin çoğu zaten Adult içerikten oluşuyor.Sanırım bunları gözardı etmedi Yahoo nun profesyonel yöneticileri.Bence Yahoo bu kadar parayı kendi içerik sitelerini geliştirmek için harcasaydı daha mantıklı olurdu.Umarım Tumblr ı da 5-6 ay sonra zarar ettik diye kapatmazlar.Yoksa bu onlara çok daha pahalıya patlar.

 10. Isimsiz Isimsiz

  Önünüze atılan kurgu karakterlere imrenerek, anlaşmalardaki rakamlara gıpta ederek, bir gün bende böyle olabilirim diyerek aslında aldığı yatırım veya satın alma rakamlarına kıyasla doğru dürüst para bile kazanmayan şirketlere yapılan milyar dolarlık alımların aslında kapitalizmin albenisi ve devamı için gerekli hikayeler olduğunu hala anlayamadınız mı?

  İnternet şirketlerinin çoğu şişirme yani balondur, içinde olmadıkça veya bir gün kapattık haberini okumadıkça dışarıdan anlaşılması da güçtür.

  Türkiye piyasasında öyle hayaller kurmayın hiç, gidin ciro ve karlılık rakamlarıyla/hedefleriyle konuşun. Yoksa içinde milyon tane kullanıcı var diye kimse size paralar dökmez.

  1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

   isimsiz adlı değerli kullanıcı

   İnternet şirketlerinin çoğunun balon olduğu fikrine katılabilir fakat

   Larry page ve sergey brin in 17 milyar doları,

   mark zuckerberg in 13 milyar dolar ı için bu para ortada yok hayali mi demek istiyorsun ?

   1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

    Ayrıca ciro ve karlılık demişsiniz peki ciro yu size yaptıracak olan kimdir ? tabiki kullanıcılar.

    Şunu hiçbirzaman unutmayın yatırımcılar siteniz ne kadar şahane,albenili,gösterişli olursa olsun hangi yazılımı kullanırsanız kullanın sitenizi satın almaz.iyi bir fikir ve onu kullanan kullanıcıları satın alır.

  2. Buyuk ve orta olcekli sirketlerin dijital reklam icin ne kadar para harcadigindan haberin yok sanirim senin.

   Sadece google adwords icin 500bin, 1milyon lira butce ayiran sirketler var.