TÜBİTAK tarafından düzenlenen Pardus Yazılım Kampı için başvurular başladı

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Pardus Yazılım Kampı için başvurular başladı

Geçen Nisan ayında topluluk sürümünü yayınlayan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen açık kaynak işletim sistemi Pardus, yazılımcılar için düzenlediği bir etkinlikle servis ve uygulama yelpazesini genişletmek istiyor.

Pardus Yazılım Kampı adındaki etkinlik için başvurular 27 Mayıs'a kadar sürecek. Projeler lisans öğrencileri tarafından sunulurken proje liderleri ise yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle gerçekleştirilecek.

Pardus Yazılım Kampı'na Türkiye'nin her bir bölgesinden 3 olmak üzere toplam 21 farklı üniversiteden projelerin katılacağını belirtelim. Paylaşılan bilgilere göre her bir projede bir üniversite öğrencisine, yüksek lisans veya doktora öğrencileri eşlik edecek.

Pardus Yazılım Kampı'na katılabilecek projelerin konularını paylaşacak olursak; cihaz yönetimi, log yönetimi, e-posta, eğitim teknolojileri, içerik dağıtımı, kimlik yönetimi, masaüstü ve uygulamalar, mobil, Pardus kurulumu, yazıcı keşfi ve sürücü uyumlaştırma, uzaktan yönetim uygulamaları ve yedekleme olmak üzere 14 farklı konu başlığı olduğunu görüyoruz.

Kabul edilen projelere 2 bin TL verilecek

Proje geliştirmek için hak kazanan lisans öğrencilerine 2 bin TL, proje lideri görevindeki yüksek lisans veya doktora öğrencilerine ise 3 bin TL telif ücreti ödenecek. Bunun yanı sıra kampta ilk 3'e giren öğrencilerse biraz önce paylaştığımız telif ücretine ek olarak ayrıca ödüllendirilecek.

27 Mayıs'a kadar başvuruların gerçekleşeceği Pardus Yazılım Kampı 21 Haziran'da gerçekleşecek. Yazılım kampına başvurmak isteyen lisans öğrencilerinin projelerini [email protected] adresine göndermesi gerekiyor. Proje liderliği yapmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise burayı tıklayarak başvurularını gerçekleştirebilir.

pardus-yazilim-kampi-basvuru-tubitak

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.