TÜBİTAK tarafından düzenlenen Pardus Yazılım Kampı için başvurular başladı
Etkinlikler

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Pardus Yazılım Kampı için başvurular başladı

Geçen Nisan ayında topluluk sürümünü yayınlayan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen açık kaynak işletim sistemi Pardus, yazılımcılar için düzenlediği bir etkinlikle servis ve uygulama yelpazesini genişletmek istiyor.

Pardus Yazılım Kampı adındaki etkinlik için başvurular 27 Mayıs'a kadar sürecek. Projeler lisans öğrencileri tarafından sunulurken proje liderleri ise yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle gerçekleştirilecek.

Pardus Yazılım Kampı'na Türkiye'nin her bir bölgesinden 3 olmak üzere toplam 21 farklı üniversiteden projelerin katılacağını belirtelim. Paylaşılan bilgilere göre her bir projede bir üniversite öğrencisine, yüksek lisans veya doktora öğrencileri eşlik edecek.

Pardus Yazılım Kampı'na katılabilecek projelerin konularını paylaşacak olursak; cihaz yönetimi, log yönetimi, e-posta, eğitim teknolojileri, içerik dağıtımı, kimlik yönetimi, masaüstü ve uygulamalar, mobil, Pardus kurulumu, yazıcı keşfi ve sürücü uyumlaştırma, uzaktan yönetim uygulamaları ve yedekleme olmak üzere 14 farklı konu başlığı olduğunu görüyoruz.

Kabul edilen projelere 2 bin TL verilecek

Proje geliştirmek için hak kazanan lisans öğrencilerine 2 bin TL, proje lideri görevindeki yüksek lisans veya doktora öğrencilerine ise 3 bin TL telif ücreti ödenecek. Bunun yanı sıra kampta ilk 3'e giren öğrencilerse biraz önce paylaştığımız telif ücretine ek olarak ayrıca ödüllendirilecek.

27 Mayıs'a kadar başvuruların gerçekleşeceği Pardus Yazılım Kampı 21 Haziran'da gerçekleşecek. Yazılım kampına başvurmak isteyen lisans öğrencilerinin projelerini [email protected] adresine göndermesi gerekiyor. Proje liderliği yapmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise burayı tıklayarak başvurularını gerçekleştirebilir.

pardus-yazilim-kampi-basvuru-tubitak

Yorumlar (3)
 1. Telif ücretleri komik, projenin akibeti nedir belli değil, büyük umutlarla başlayıp sonu hüsranla biten projelerden biri...

  Yazık ya gerçekten ülkemizde bu kadar zeki insanlar varken bu projenin durumuna baktığımda bir Türk olarak üzülüyorum..

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Telif ucretleri neden komik? Bu bir kamp, Tubitaktaki bir muhendisin lisans ogrencisine zaman ayirmasi, onu egitmesi, ona birseyler gostermesi ne kadar degerli bir sey farkinda olmak gerekir.

   Benim yanimdaki departmanda (pardusta) cok guzel isler yapan, bilg. muhendisligi ogrencileri vardi. Kendilerine de cok guzel seyler kattilar. Bos yorum yapmamak lazim. Genc muhendis adayi arkadaslara siddetle tavsiye ederim.

 2. Guru guru konuşanlara cevaben.

  Pardus ekibinden öğrenilecek çok önemli konuların başında beceriksizlik nedir ? kişisel hırs ve ihtirasların işe yansıması sonucu ne olur ? Bir proje nasıl batırılır ?

  Bunları öğrenebilirsiniz.

  Ha birde kısaltması Türkçe kelimeymiş gibi uydurulan yabancı kelimeler.

  YALI Yet Another Linux Installar

  COMAR

  MUDUR

  bla bla bla

  Kampa katılmakta yarar vardır. Görgüdür, deneyimdir katılın ama hepsi bı.