Paylaşımlı çalışma alanı Yazane, girişimciler için kapılarını açtı
Girişim

Paylaşımlı çalışma alanı Yazane, girişimciler için kapılarını açtı

Girişimcilerin son zamanlardaki gözdesi paylaşımlı ofis alanlarında (coworking) çalışmak olmaya başladı. İnternetin sağladığı iş imkanlarıyla beraber artan dışarıdan çalışma alanlarının örnekleri Türkiye'de de hızla artmaya başladı. Bu anlamda geçen ay kapılarını açan Yazane de paylaşımlı ofis alanlarından biri olarak hizmet vermeye başladı.

Karaköy'de hizmet vermeye başlayan Yazane, Kerim Harunoğlu ve Harun Harunoğlu tarafından geçen ay kuruldu. Yazane, özel ofis açmak için yeterli bütçesi olmayan şirket veya kişilerin yönelik bir ofis alanı sunuyor.

Her ne kadar ekonomik bir çözüm sunsa da özel bir ofisten farkının olmadığını söyleyelim. Çalışma alanları, toplantı odaları, mutfak, sekreter, güvenli internet, printer gibi hizmetlerden Yazane müşterilerine sunulanlar arasında. Bunların yanı sıra ses geçirmeyen telefon kulübeleri, kilitli dolaplar, günün her saati çay ve kahve ikramının da mevcut olduğunu belirtelim.

yazane-5

Saatlikten yıllığa kadar farklı kiralama seçenekleri sunuluyor

Yazane kurucularından Kerim Harunoğlu'dan aldığımız bilgilere göre özellikle girişimciler hitap ediliyor. Hedef kitlelerinden girişimciler ve yeni girişimler olduğunu belirten Harunoğlu, kullanıcılara sosyalleşip kollektif ve üretken bir iş yeri sunduklarını söylüyor.

Yazane'de 4 farklı kullanım seçeneği sunuluyor. Flex, Fix, Fix Plus ve Office olarak isimlendirlen kullanım seçenekleri saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak sunuluyor. Paket içeriğine göre değişen paketlerin en ucuzu KDV hariç saatlik 12 TL'den başlıyor. İki kişilik özel ofis ise KDV hariç aylığı 2 bin TL ile kiralanıyor. Sunulan seçeneklerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazane'nin, bulunduğu konum ile ofis ve plaza ortamlarından biraz daha farklı bir seçenek sunduğunu paylaşalım. Karaköy'de bulunan Yazane, özellikle boğaz manzarasıyla dikkat çekiyor.

Özellikle İstanbul'daki birçok girişimcilerin kafe ve restoran gibi mekanlarda laptoplarıyla çalıştığını görüyoruz. Yazane gibi mekanların ise girişimcilerin daha odaklanmış bir şekilde çalışmasına yardımcı olacak nitelikte olacağını düşünüyoruz. Bu arada Yazane'yi kullanmak isteyen Webrazzi okurlarına özel bir sürpriz yapılacağını paylaşalım. :)

Yazane'nin keyifli ortamını aşağıdaki fotoğraflarla inceleyebilirsiniz. :)

Yorumlar (33)
 1. 2 kişilik ofis'e 2.360 lira mı vereceğiz yani KDV dahil? Hay maşallah.

  En ucuz kullanımda da 14 TL saatlik bedel aşırı pahalı. Haftada 3 gün 8er saat geçirdik desek. 8X3X14X4= 1.400 TL civarı. Ee ne anladım ben bu işten?

  Neyse, başarılar dileyelim...

  1. Koray Gülpınar Koray Gülpınar

   Bu fiyatlarla yaşamaları fazla uzun sürmez arkadaşlar.

 2. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  İstanbul'da sürdürülebilir mi bu fikir? Bunu zaman gösterecek ama Ankara'da aynı fikirle başlayan İş Kalesi Geçen ay kapandı.

  1. Aynen öyle , ki herkese öncelikle ücretsiz yer sağlayan İş Kalesi bir çok yere göre çok daha profesyonel ve çok daha samimi bir ortamdı.Kapanmasına fazlasıyla üzüldüm.Çünkü bizler ayakta tutamadık fazlasıyla destek olmayarak.

   Dipnot : Site o kadar kullanışsız ki bazen anlam veremiyorum tasarımcılar hangi teknolojiyi takip ediyor.

 3. Muhasebe Muhasebe

  elbette rağbet görecektir ama Türkiye şartlarında insanla iş yaptıkları kişilerin ofislerinin kendilerine ait olmasına ve piyasadaki bilinirliğine çok dikkat ederler o yüzden uzun vadede bu tip bir girişimin gerekli yatırım ve sermaye desteği olmadan başarıya ulaşması bence zor görünüyor.

 4. 2 kişilik ofis 2000 tl mi.. yuhh demek istiyorum.. gelin mecidiyeköye 150-200 metrekare aralığında onlarca kişinin çalışabileceği ofisleri göstereyim..metrobus ve metro dibinizde..emlakçı gibi konuştum ama bu kadar saçmalıkta olmaz.. birde utanmadan ofis açmaya parası yetmeyen girişimciler için yazmışlar.. onu bıraktım, 2 kişilik Türkiye nin en güzel ve bedava ofisini size söyliyeyim..Bebek starbucks ..gidin internet bedava ve boğaza karşı..kira da yok.. İstanbul un heryerinde ofisinizde var.. neresi size yakınsa.. buna nero cafe yide ekleyelim.. bence biraz mantık demek istiyorum..

  1. bebek starbucks bende katılıyorum birde akşam vakti oldumu ,:)

 5. Tebrikler ve başarılar...

  Haber içeriği yanlış yönlendirmeye sebep oluyor. Burası bütçesi ofise yetmeyenler için değil, sitesinde böyle bir iddia da yok. Zaten 2 kişi 2360 TL verileceğini düşününce sanmıyorum bütçe problemi olanların ihtiyacını karşılayacağını. Benim anladığım kafelerde vs buluşmak yerine düzenli olarak yer ihtiyacı olan kişiler için.

  Haberi revize etmenizi tavsiye ederim.

  Fikir olarak ise; amerika veya avrupa'ya daha uygun buluyorum.

  1. Huseyin Huseyin

   Arkadaşların Türkiye piyasasını seçerken sizinde yorum yaparken atladığınız bazı noktalar var.

   Birincisi bu haber bir pr şeklinde firma sahiplerince iletilmiş Webrazzi tarafından da düzenlenerek yayınlanmıştır, yayında hata olsa zaten ilk önce firma sahipleri müdahale eder. Yani burada yazılanlarda bir anlam hatası yoktur diye düşünüyorum.

   Gelelim arkadaşların ve sizin yaptığınız hataya. Yurt dışında bu model gerçekten çok işe yarıyor ve bu sanal ofis diyeceğimiz alanlarda yer bulmak çok zor. Ama neden ? Bu modelin işe yaradığı alanlar Londra, Berlin, Amsterdam, Hong Kong, Dubai ve New York ile başlayan dünyanın en büyük ticaret şehirleri. Yani buralar köprü noktalardaki şehirler. Ve bu ofislerin kiracıları genellikle Çin, Hindistan, İspanya gibi üretici ülkelerden ihracatçı ve ithalatçı firmalar. Yani İnternet yada başka girişimler değil. Sadece bağlantı noktası bulundurmaya özen gösteren firmalar. Dubai'de bunun çok daha fazla örneği var. Avrupalı bütün firmaların ofisleri afrikalı ve araplara ihracat yapmak için burada bir alan kiralıyorlar. Sadece satış toplantıları için bir uçağa atlayıp :) toplantıyı yapıp geri dönüyorlar. Orada sunulan hizmetler daha çok.

   Yani bu girişimi gerçekleştiren arkadaşları da bu yönde iş modeli geliştirerek Anadolu'daki KOBİ'lere yönelmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

   İş kalesi bu modelin tamamen dışında, özellikle internet girişimcilerine yönelik sadece bir ofis ortamı değil aynı zamanda bir geliştirici ekosistemi yaratmış çok güzel bir girişimdi. Kapanma haberi dedikodu olabilir diye araştırma yaptım ve facebook sayfalarında görevi tamamladık diye yazmışlar açıkçası üzüldüm. Ankara'yı silikon vadisi haline getirebilecek bir atmosfer sunuyordu.

 6. Sadık Kocabaşa Sadık Kocabaşa

  Türkiye'de bu tür işletmelerin açılıyor olması çok güzel. Biz de studiooffices olarak benzer bir dalda hizmet vermekteyiz. Yapılan işte her şey dahil otel konforunda hizmetler alıyorsunuz. İnanıyoruz ki mobil çalışma ortamları, gelişen teknoloji ile daha fazla rabet görecektir. Yazane ekibini tebrik ediyoruz. Başarılar diliyoruz.

  1. S. Çoruh S. Çoruh

   Sadık beyi destekliyorum. Bizde Plaza Cubes olarak yaklaşık 1000 kişiye hizmet sunuyoruz. Bu tür sistemler geleceğe dönük değil şu anda da Türkiye de başarılı oldu ve büyüyor. İş Kale'sine bende çok üzüldüm. Arkdadaşlardan biri çok pahalı demiş ama bu tür yerlerde sınırsız çay kahve var ve ek olarak destek hizmetler var. Star Bucks ta iki adet latte içseniz fiyat olarak fark atar. Yaygınlaşıcağına inanıyorum. Yazane'ye bende tebrikler diyorum.

 7. Bu nedir yahu kiraya bak..

 8. Sabri Kacabilir Sabri Kacabilir

  Manzaraya gel!

 9. Güzel fikir bunun bir çok örneği avrupa da mevcut fakat çok pahalı geldi banada.Umarım istedikleri gibi olurlar ne diyelim.

 10. Taygun Alban Taygun Alban

  Bu tip hizmetler henuz sirketlesmemis girisim ve olusumlar icin kullanilabilir ve zaten amacida bu olmali. Mobil olmasi gereken bir ekipte bile ofis icerisinde vakit gecirmesi gereken insanlar oldugunu (bazen ekip olarak toplanti yapilmasi vb. durumlarda cabasi) dusunursek fiyat konusunun bu girisimlerde kilit rol ustlendigini ve yukari dogru gittikcede ekip / kisi / sirket / olusum / girisimin alternatif arayacagini dusunuyorum.

 11. Web siteleri üzerinden fiyatlarını paylaşırlarsa daha iyi olur.

 12. 1 ayda bu fiyatlarla; projenin parasını çıkartmak istiyorsunuz ama, bu şekilde zor.

  1. Mehmet Ali Mehmet Ali

   Yorumları okuyorum da bu sitede yorum yapanlar sanırım bu sistemin nasıl işediğini bilmiyorlar.

   1- Bu sistemde stopaj ödenmemekte!

   2- Sekreteriniz , telefonunuzu sizin firmanız gibi açan bir kişi ve anı zamanda telefona cevap verenlerin yabancı dili mevcut. Bugün gidip yabancı dil bilen bir kişiyi zaten işe alsanız SSK sı ile 2000 TL den aşağıya kimseyi bulamazsınız.

   3- Sizin için kargoları alan ve gönderen.

   4- Cay , kahve , su vs. sınırsız istediğiniz kadar içebiliyorsunuz.

   5- Printer , fax , mobilya , mutfak malzemesi , internet masrafı gibi yatırıma para harcamıyorsunuz.

   6- Toplantı salonunuz mevcut , müşteriniz geldiği zaman daha profesyonel bir ortama giriyor değil ki starbucks a.

   Starbucks la karşılastırıyorsanız , starbucks ta internet yavaş , sesli ortam , yalnızlaşmaya maruz kalma gibi olaylar la karşılaşmaktasınız vede işiniz büyüme oranı da buna bağlı olarak daha yavaş!

   Yanı bugün 1500 tl ye yer kiralasanız + stopaj la 1800 tl + sekreter alsanız 2000 tl , daha elektrik , su , doğal gaz , apartman aidatı masraflarınız buna dahil değil bunları da eklediğiniz zaman toplamı 4500 tl ye denk gelmektedir.Ki buna henüz alt yapı masraflarınız eklenmedi.

   Ayrı yeten genelde bu sistem de 2 ay öncesinde ayrılacağınızı söyleyip ayrılabiliyorsunuz. Siz kendiniz bir yerde kiralasanız çıksanız bile o kira sözleşmesinin tarihine kadar ödemeniz gereken kirayı ödemekle yükümlüsünüz.

   Ben kendi işime böyle bir yerde başlamıştım gayette memnundum çünkü param cebimde kalıyor ve üzerine her gün temizlenen ofisim müşterim geldi mi cay kahve ikramım gibi hizmetler alıyordum. Genellikle büyüdüğü zaman firmalar bu yerlerden çıkmaktadırlar , fakat hizmetleri çok güzel.

 13. Murdock Murdock

  kiz arkadasim ile oturmak icin yer aramiyorum manzara gibi ozellikleri kullanmayacagim zaten calisirken pek etrafa bakamam kirada bir seyler yapar misiniz acaba! ofisleriniz kac m2 2 masalik yere mi verecegiz 2600 TL? Biraz daha eklesek zaten yanindaki bos yeri kiralariz belkide 3500e filan.

 14. İbrahim D. İbrahim D.

  Aylık 2.000 TL veren bir girişimci zaten hali hazırda ortalama bir iş merkezinde, iş hanında yer kiralayabilir. Ortak bir alanda 2.000 TL verip freelance iş yapmak yerinde, eli ayağı düzgün 1+0 bir ofisi rahat kiralayabilir ve daha rahat çalışabilir. Freelancer insanların yazane'si olacaksanız fiyatları daha makul seviyeye çekmelisiniz. Bu fiyata, Maya Plaza, Sun Plaza, Veko giz plaza, Tekfen towers, Akkom Ofispark vb. yerlerde hazır ofisler var.

 15. Osman D Osman D

  urunlerin fiyatlarını yazmayanlardan bıktım..

 16. karakoy civarlarinda han icinde ofis odasi 400-500 tl.inanmayan varsa ilanlara baksin derim

 17. Weburak Weburak

  Ühüüü kiraya bak. :)

 18. Girşimcinin ofis ihtiyacı için manzaraya iyi bir konuma ihtiyacı olduğunu hele bu fiyatlarla hiçbir isteiğinin olduğunu sanmıyorum

 19. Arkadaş şu ofis içerisinde scooter, bisiklet felan sürmek ya da ne bileyim böyle farklı bir dünyada yaşıyormuş gibi hareket etmek niye bir türlü anlamıyorum. Özellikle de şu plaza çocukları çok komik geliyor. :D

  Girişimci dediğin 200-400 TL arası bir kira ile apartman dairesinde olur. O kirayı da zar zor öder. Milyonlarca dolar, yüzbinlerce dolar ile plazalarda site kurmak, satmak, reklam ile ürün satmak girişimcilik değildir.

 20. Osman D Osman D

  abi saatlik olmasi biraz saçma olmuş.. günlük de 100 tl olması da biraz pahalı olmuş.. günlük kiralık apart evler var sahibinden den..

 21. Melih Gümüşçay Melih Gümüşçay

  Çok ama çok pahalı ofis kiraları 500-1000 tl yi geçmemeli bence, otel konforunu ne yapsın freelancer veya startup çalışanı...

 22. Arkadaşlar bana da pahali geldi fakat az once yazane yetkilisi ile telefonda gorustum. Farklı paketler var. 2000TL olan en pahali secenekmis. Aylik 540 TL'ye sabit bir masa, kilitli dolap, toplanti odasi saati ve belli syaida cikis veriyorlar. Paket fiyatlarini da siteye ekliyeceklermis.

 23. Herşey bir kenara, siteyi hazırlayan hangi arkadaş ise parası neyse verelim bir daha site yapmasın, ben böyle bir site hazırlasam, böyle bir site yaptım diye, göstermeye utanırım.

 24. Web sitelerini biraz daha güncellerlerse nasıl hizmet verdiklerini daha iyi anlarız. Ayrıca paylaşımlı ofis yeni bir iş modeli değil. 2 sene önce Forsplus dan önce ofis kullanımı daha sonra da şirketimi kurmuştum. Makul fiyata kaliteli hizmet aldım. Şu nu da ekleyeyim paylaşımlı ofis diye çok yer var. İyi araştırılması gerek.

 25. Hüseyin Aslan Hüseyin Aslan

  Fiyatlar çok pahalı.Gidip ofis tutsan daha ucuza gelir :)

 26. Kartal mai residance ta ofisimi paylasabileceim yazilim-web tasarim,seo uzmani veya benzer istiraklerde calismak isteyen arkadaslar ariyorum. Ofis paylasimi yaninda is paylasimida yapabiliriz. Deniz manzarali ferah bir ortamda calisma imkani aylik 1000tl

 27. Serdar Karataş Serdar Karataş

  Sektörün iyi oyuncularından biriydi yazane. Malesef hizmetlerini yakın zamanda durdurmuş. Birçok kişiyi paylaşımlı ofis konsepti ile tanıştırdığı için teşekkür ederiz kendilerine. Kamara olarak biz bu konsepte yerler vermeye devam ediyoruz. Gelmek isteyenleri her zaman bekleriz. http://www.kamara.com.tr