Online tedarik portalı MalzemeTurkiye.com üreticilerle tüketicileri bir araya getiriyor
Girişim

Online tedarik portalı MalzemeTurkiye.com üreticilerle tüketicileri bir araya getiriyor

İlan siteleri Türkiye'de en çok ilgi gören kategoriler arasında yer alıyor. Daha çok tüm ürün çeşitlerinin bulunduğu ilan sitelerine alternatif olarak belli bir alana odaklanan dikey girişim projeleri hayata geçmeye başlıyor. MalzemeTurkiye.com ise bu projelerden biri.

Eser Eskiçırak tarafından kurulan ve yazılımı AcerPro tarafından geliştirilen MalzemeTurkiye.com, hemen hemen imalat sektörüne ait malzemelerin bulunduğu bir ilan sitesi. Site, tedarikçileri tüketicilerle bir araya getirmesinin yanı sıra malzeme arayanların ilan verebilmesini sağlıyor.

MalzemeTurkiye.com'da ilan vermek isteyen tedarikçiler, siteye şirket üyeliği gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu yüzden bireysel ve Facebook ile bağlanan kullanıcıların ilan veremediğini belirtelim. Şirket üyeliği kısmında logo gibi markaya dair öğeler paylaşmak mümkün. Bireysel kullanıcılarsa Facebook veya e-posta ile kayıt olduktan sonra tedarikçilerin ilanlarına ulaşabiliyor.

malzemeturkiye-com-ana-sayfa

Hedef 10 binden fazla malzeme sayısı

Aldığımız bilgilere göre şu anda sitede 140 farklı malzeme kategorisi bulunuyor. Kurucunun pazar araştırmaları ve hedeflerine göre ise MalzemeTurkiye.com'da 6 ay içinde 10-15 bin farklı malzemenin yer alması planlanıyor. Malzeme ilanı sayısı konusunda sitenin şu anda emekleme aşamasında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun yanı sıra sitenin şu anda günlük 3 bin civarında ziyaretçiye sahip olduğunu belirtelim.

MalzemeTurkiye.com'un gelir modeli ise reklam üzerine kurulu. Şu anda bunun dışında ücretli üyelik gibi farklı gelir modelleri bulunmuyor.

MalzemeTurkiye.com, bulunduğu ürün kategorisi bakımından diğer ilan sitelerine nazaran daha niş bir alanda yer alıyor. Bu her ne kadar dezavantaj gibi görünse de doğru hamlelerle avantajlı bir durumun yaratabileceğini düşünüyoruz. Öte yanda ürün çeşidi ve sayısı bakımından MalzemeTurkiye.com'un emekleme aşamasında olduğunu yukarıda paylaşmıştık. Bu anlamda sitenin hızlı bir şekilde bu rakamı artırmasını gerektiğini düşünüyoruz. Arayüz konusunda da kullanım kolaylığı bakımından bir kaç ufak değişiklik gerektiğini sözlerimize ekleyelim.

Yorumlar (21)
 1. Weburak Weburak

  Siteye ilk kez giriş yaptım ve tasarımı gerçekten hoşuma gitti. :)

  1. Merhaba, siteden edindiğiniz izlenimi aktardığınız için teşekkür ederiz

 2. anasayfada en son verilen ilanlar : 10 taneden sadece bir tanesinde fiyat yazıyor diğerleri "fiyat sorunuz". internette fiyat gözükmeli, adamına göre fiyatçı kazıkçı zihniyetteki firmaları sitelerine doldururlarsa telefon rehberinden öte gidemezler. he yine reklam alırlar para kazanırlar ama kaliteli bir site olmaz.

  ayrıca sistemi basit tasarlamışlar, daha tutarlı ve detaylı veri elde ederlerse sektör analizi yapabilirler, bakarsınız reklamdan daha çok para getirir.

  1. Merhaba, siteden edindiğiniz izlenimi aktardığınız için teşekkür ederiz.

   1. her kullanıcıya kopyala-yapıştır yorum ile karşılık vermeni çok itici olmuş

   2. Cevapları ipadten tek tek yazdım ve kopyala yapıştır yapmadım kys. Bu konuda yorum yapan herkese ayrıca akabinde mesaj gönderdim. Düşünceler bizim için önemli kys. Sizinde isterseniz eğer site hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek isteriz. Teşekkürler

 3. arayüzü konusundaki eksiklikler göz ardı edilmemeli onun dışında gerek tasarım gerek fikir iyi

  1. Merhaba, siteden edindiğiniz izlenimi aktardığınız için teşekkür ederiz

 4. Hakan De Hakan De

  isimle giriş yanlış ben yazarken unuturum :) ve tasarım berbat ötesi

  1. Merhaba, siteden edindiğiniz izlenimi aktardığınız için teşekkür ederiz

 5. Yorum yapan arkadaşlara teşekkürler eksilerimizi ve artılarımızı görmek adına bireysel düşüncelerde bizim için oldukça önemli. Sitede radikal değişiklikler için önce çoğunluğun yakalanması gerekiyor önümüzde yapmamız gereken bir iş listesi bulunuyor zaman içerisinde siteyi daha iyi noktalara taşımak için çalışacağız.

 6. Yeni başlayan bir girişim ve yönetilmesi zor ürün çeşitliliğinden dolayı tasarım için çok fazla birşey söylenilmese de, tüm ürünlerde lütfen fiyat sorunuz yazması, fiyat yazılı ürünlerin yanlarında para birimi olarak 2'şer adet TL TL'nin yan yana bulunması gibi unsurlar sitenin güvenilirliğini düşündürüyor.

  Girişim yapılan alanın yanında kod ve tasarımında önemli olduğunun girişim sahiplerine hatırlatılmasında fayda var.

  1. Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz

 7. Ilker Ilgen Ilker Ilgen

  Siteye üye oldum ve aktivasyon kodum geldi ve hesabımı aktif ettim.

  Firma kaydımı yaptım ürünlerimi koydum ama imajları yükleyemedim.

  Sitede yapısal birtakım hatalar var. Zaman içerisinde düzeltileceğini düşünüyorum.

  1. Merhaba İlker bey site tüm test ve kontrollerden sonra yayına girmiştir yaşadığınız problemi çözmemiz adına nasıl bir hata ile karşılaştığınızı öğrenebilirmiyiz lütfen isterseniz [email protected] adresine mailde gönderebilirsiniz arkadaşlarımız size yardımcı olacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz

 8. Site çok çakma! üzgünüm ama öyle. Günlük 3bin ziyaretçi ibaresi en hafif tabirle yalan! Neden mi?

  http://www.alexa.com/siteinfo/MalzemeTurkiye.com

  göreceğiniz değer: 4375669

  Bu demektirki tahmini 50-100 kişi arası ziyaretçi ya geliyor ya gelmiyor!

  3bin ziyaretçi sizi 550-650K bandında oturtur Alexa'da!

  Dürüstlük beyler dürüstlük! Ve doğru bilgi lütfen!

  1. Merhabalar, malzemeturkiye.com'un ziyaretçileri hergün artmaktadır. cumartesi günü 1.373 pazar günü 1072 ve şu an itibari saat 11:00 tekil ziyaretçi sayısı 199 dur. Haber yapıldığındaki ziyaretçi sayısı baz alınmıştır Türkiye'de bir çok yerel medyada haberlerimiz yayınlanmaktadır bu durumda ziyaretçi sayısının bu seviyelerde olması normaldir. Değerlerin doğru yansıması için biraz zaman gerekmektedir. Dürüstlük konusunda elimizden geldiğince dürüst olmaya ve uslup ne olursa olsun bize yakışan şekilde davranmaya devam edeceğiz.saygılarımızla

 9. Osman D Osman D

  kategorilerin %90 'Aradığınız kritere uygun kayıt bulunamamıştır' demekte, kategori bu durumda listelenmese daha iyi olur.

  1. Osman Bey malzemeturkiye.com kategorilerinde biz yalan yanlış bilgiler olması yerine boş olmasını tercih ederiz zaman içerisinde data artacaktır. Bu seviyede şu anda beklentileri karşılamadağı doğru fakat bu karşılamayacak anlamına gelmemektedir. Saygılarımızla ...

 10. Cümlelerdeki her kelimenin büyük harf ile başlaması beni nedense delirtiyor. :P

  Ayrıca imla hataları mevcut. Örnek : "Hemen Şimdi Sizde (de ayrı) Ücretsiz Üye Olabilirsiniz"

  1. Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz Fırat Bey