Kanunum.com, güncel hukuk veritabanıyla bireysel ve kurumsal kullanıcıları hedefliyor

Kanunum.com, güncel hukuk veritabanıyla bireysel ve kurumsal kullanıcıları hedefliyor

İnternet girişimleri kullanıcıların günlük hayatına dokunmasının yanı sıra 'sade vatandaşların' bile hukuk gibi karmaşık konuların içinden çıkmasını sağlıyor. Şimdi tanıtacağımız Kanunum.com, tam da biraz önce belirttiğimiz gibi hukuk alanında kullanıcıların yardımına koşuyor.

Melih Karakullukçu ve Memduh Karakullukçu tarafından kurulan Kanunum.com, güncel bir hukuk veritabanı ve elektronik bir araştırma servisi. Hukukçu, mühendis, avukat ve akademisyenler tarafından hazırlanan sitede, yasama, yürütme ve yargı kurumlarının ürettiği hukuki metinler bulunuyor. Bu metinler ise bir arama motoruyla sunuluyor.

Site kurucularından aldığımız bilgilere göre Kanunum.com, sadece hukuk alanında çalışan profesyonellerin değil, bireylerin de hukuki sorularına yanıt ararken kullanabilecekleri bir servis olması dikkat çeken özellikler arasında. Kurucular, bir hukuki soruya yanıt arayan, bilişim çağına ait tüm birey ve kurumlar hedef kitleleri içinde olduğunu ifade ediyor.

kanunum-com-ana-sayfa

Aylık üyelik 50 TL'den başlıyor

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi sitenin ana sayfasında bulunan arama motoru dikkat çekiyor. Parantez için arama moturunda otomatik tamamlama özelliğinin bulunduğunu paylaşalım. Öte yandan sitenin ana sayfasında bulunan haberler ve özel bültenler gibi ek kategorin bulunması dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Girişimin gelir modeli üyelik sistemi üzerine kurulu. Aldığımız bilgilere göre sitede şu anda aylık ve yıllık olmak üzere üç farklı kategoride gelir modeli bulunuyor. Bunlardan birincisi standart üyelik. Sadece temel içerik kategorisini kapsayan bu model aylık 50 TL ile satılıyor. Uzman üyelikteyse temel içeriğin yanı sıra Mülga Arşivi, TBMM tutanakları ve Regulasyon Kurumları Kararları 6 farklı kategori 55 TL'ye ek olarak kullanıcılara sunuluyor. Öte yandan kurumsal üyeliğin bulunduğunu belirtelim.

Aldığımız bilgilere göre kısa bir süre önce açılan kurumsal üyelik modelini kullanan şu anda 30 hesap bulunuyor. Kullanıcılar arasındaysa Avrupa Konseyi, TC Anayasa Mahkemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi, bankalar ve İstanbul’daki bazı avukatlık büroları bulunuyor. Bireysel kullanıcılar arasındaysa farklı meslek dallarından kullanıcıların bulunduğunu belirtelim.

Konu hukuk olunca özellikle bireysel kullanıcılar açısından kafa karıştıran bir durum söz konusu. Ancak Kanunum.com bu kafa karışıklığını arama motoruna sahip olan bir arayüzle bireysel kullanıcılara sunuyor. Bu yüzden sitenin kurumsal kullanıcıların veya avukatların olduğu kadar bireysel kullanıcılara da yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.