Kanunum.com, güncel hukuk veritabanıyla bireysel ve kurumsal kullanıcıları hedefliyor
Girişim

Kanunum.com, güncel hukuk veritabanıyla bireysel ve kurumsal kullanıcıları hedefliyor

İnternet girişimleri kullanıcıların günlük hayatına dokunmasının yanı sıra 'sade vatandaşların' bile hukuk gibi karmaşık konuların içinden çıkmasını sağlıyor. Şimdi tanıtacağımız Kanunum.com, tam da biraz önce belirttiğimiz gibi hukuk alanında kullanıcıların yardımına koşuyor.

Melih Karakullukçu ve Memduh Karakullukçu tarafından kurulan Kanunum.com, güncel bir hukuk veritabanı ve elektronik bir araştırma servisi. Hukukçu, mühendis, avukat ve akademisyenler tarafından hazırlanan sitede, yasama, yürütme ve yargı kurumlarının ürettiği hukuki metinler bulunuyor. Bu metinler ise bir arama motoruyla sunuluyor.

Site kurucularından aldığımız bilgilere göre Kanunum.com, sadece hukuk alanında çalışan profesyonellerin değil, bireylerin de hukuki sorularına yanıt ararken kullanabilecekleri bir servis olması dikkat çeken özellikler arasında. Kurucular, bir hukuki soruya yanıt arayan, bilişim çağına ait tüm birey ve kurumlar hedef kitleleri içinde olduğunu ifade ediyor.

kanunum-com-ana-sayfa

Aylık üyelik 50 TL'den başlıyor

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi sitenin ana sayfasında bulunan arama motoru dikkat çekiyor. Parantez için arama moturunda otomatik tamamlama özelliğinin bulunduğunu paylaşalım. Öte yandan sitenin ana sayfasında bulunan haberler ve özel bültenler gibi ek kategorin bulunması dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Girişimin gelir modeli üyelik sistemi üzerine kurulu. Aldığımız bilgilere göre sitede şu anda aylık ve yıllık olmak üzere üç farklı kategoride gelir modeli bulunuyor. Bunlardan birincisi standart üyelik. Sadece temel içerik kategorisini kapsayan bu model aylık 50 TL ile satılıyor. Uzman üyelikteyse temel içeriğin yanı sıra Mülga Arşivi, TBMM tutanakları ve Regulasyon Kurumları Kararları 6 farklı kategori 55 TL'ye ek olarak kullanıcılara sunuluyor. Öte yandan kurumsal üyeliğin bulunduğunu belirtelim.

Aldığımız bilgilere göre kısa bir süre önce açılan kurumsal üyelik modelini kullanan şu anda 30 hesap bulunuyor. Kullanıcılar arasındaysa Avrupa Konseyi, TC Anayasa Mahkemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi, bankalar ve İstanbul’daki bazı avukatlık büroları bulunuyor. Bireysel kullanıcılar arasındaysa farklı meslek dallarından kullanıcıların bulunduğunu belirtelim.

Konu hukuk olunca özellikle bireysel kullanıcılar açısından kafa karıştıran bir durum söz konusu. Ancak Kanunum.com bu kafa karışıklığını arama motoruna sahip olan bir arayüzle bireysel kullanıcılara sunuyor. Bu yüzden sitenin kurumsal kullanıcıların veya avukatların olduğu kadar bireysel kullanıcılara da yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Muhasebe Muhasebe

  bu tip mesleki ya da kanuni konular hakkında kurulan internet girişimleri bilgiye aç ve yeniliğe açık ineternet kullanıcılarından ciddi anlamda rağbet görüyorlar başarıya ulaşma şansları bence oldukça fazla.

  Bu arada konuyla alakası yok ama kurucu arkadaşların Uğur Karakullukçu ile bir akrabalık ilişkisi var mı acaba merak ettim yoksa böyle bir soyadı benzerliği durumu baya ilgimi çekti.

 2. Bu işi ücretsiz yapan ve veritabanı daha geniş olan siteler zaten mevcut: örn kararevi.com

  1. Eren Camlikaya Eren Camlikaya

   Merhaba,

   Ücretsiz olarak mevzuat ve içtihat metinleri yayımlayan sitelerde malesef herhangi bir güncellik kontrolü bulunmuyor. Bunun dışında arama motorları karmaşık sorgulara cevap verebilecek seviyede değil. Bu ve benzeri sebeplerden Kanunum.com gibi ücretli servisler yıllardır piyasada katma değeri yüksek hizmet veriyor. Hukukçu olarak okuduğunuz metne güvenmeniz çok önemli; kaynağının belirtilmiş olması, diğer içeriklerle olan bağlantıları vb. hususlar sunulmadıktan sonra zaten gov.tr adreslerinde de tüm bu içerikler mevcut, ama ara da bulasın, araştır ki emin olasın..

   1. bakıyorumda hemen eleştiriye başka isimlerle cevaplar veriyosunuz. bu arada bence pek işe yaramaz benim 2 tane avukat arkadaşım yakın çevremde hukukçu dostlarım var bir şey öğrenmek istediğimde onlardan işimi görüyorum neden size para vereyimde üye olayım ki kararlar için desek bunları avukat arkadaşlarımda sorduğum zaman bulabiliyorlar sorduğum konuya emsal teşkil edenleri yani görüyorumki üye olmam için hiçbir neden yok. ki türkiyede bir çok insan da benim gibidir. özellikle küçük illerde yaşayanlar hep bu şekilde işlerini hallediyorlar zaten.

   2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Enes Bey genelleme yapmışsınız ama belkide halkın %1'ini temsil ediyorsunuz? Mesela benim malesef hiç avukat arkadaşım yok. Kendinizin 2 tane avukat arkadaşınız olduunu söylemişsiniz ama onların sizin istediğiniz bilgiye nasıl ulaştığını yazmamışsınız. Emsallere nasıl ulaşılıyor bilmiyorum ama belki onlarda bu siteyi kullanıyordur :)

 3. Oldukca basarılı bir platform. Diger rakiplerine gore oldukca kullanıcı dostu bir ara yuze sahip. Enes bey'in tersine Turkiyedeki trendlerin de zamanla degisecegine inaniyorum...

 4. enes bey. Simdi yazdiklarinizin konu ile alakasi nedir?

  Avukat arkadasiniz varsa banane gidin sorun. Benim yok onu napicaz sizinle mi irtibata gecelim ?

 5. hukuk büroları ya da avukatlar için çok kullanışlı ancak bireysel kullanıcıların tercih edeceklerini düşünmüyorum. bireysel kullanıcıların zaten teknik bilgileri zayıf olduğu için google gibi bir arama motoru fazlasıyla işlerini görür. çünkü bireysel kullanıcı terimlerle arama yapmaz, boşanma davası, miras davası gibi büyük çoğunlukla basit aramalar yapar. site yöneticileri bu konuyu takip ettiklerine göre benim onlara önerim üyelik ücretini artırıp tamamen hukuk alanında hizmet verenlere yönelik platform oluşturmalarıdır ki, emeklerinin karşılıklarını alsınlar...