Büyük beden kadınların dolaplarını daha çok sevmelerini sağlayan e-ticaret sitesi: Dolabimiseviyorum.com
E-Ticaret

Büyük beden kadınların dolaplarını daha çok sevmelerini sağlayan e-ticaret sitesi: Dolabimiseviyorum.com

Konu internet olsun ya da olmasın, hikayesi olan projeler her zaman dikkat çekmiştir. Bugün sizlere tanıcağımız Dolabimiseviyorum.com da tam olarak böyle bir proje. Üstelik projenin arkasındaki isimlerin tecrübelerine ve projenin kısa geçmişine baktığımızda da ortaya ilgi çekici bir manzara çıkıyor.

Büyük beden kadınların hem giysi alışverişi sırasında, hem de aldıkları kıyafetlerin içinde mutlu olmalarını; bu sayede de giysi dolaplarıyla barışmasını amaçlayan Dolabımı Seviyorum, kısaca büyük beden kadınlar için bir dikey e-ticaret projesi.

2012 yılının Mayıs ayında kurulan Dolabımı Seviyorum'un kurucusu ise Melike Çarpatan. Çarpatan'ın geçmişine baktığımızda; tekstil tasarım lisansı ve 10 yılı aşkın tekstil tecrübesi görüyoruz. Aynı zamanda TV'de çok sayıda kadın programına konuk olan Çarpatan, Uzman TV'de de yer alıyor. Dolabımı Seviyorum'un bir diğer dikkat çeken yanıysa Çarpatan'ın eski patronları olan Mehmet Ulaş Ergin ve Sertan Üçer'in de sahip oldukları İnnova Tekstil (Inditex, Mango, River İsland gibi markaların Türkiye'deki en büyük denim üreticisi) ile projeye ortak olması.

dolabimi-seviyorum-ekran-goruntusu

Dolabımı Seviyorum'un sepet ortalaması 100 TL civarında, günlük paket çıkışı ise 25-40 arasında değişiyor. En çok talep Anadolu ve Ege Bölgesi'nden gelirken kullanıcıların ortalama yaş aralığı ise 28-50. Diğer yandan en çok 48-56 arasındaki bedenler ilgi görürken sitede 60 bedene kadar ürün bulunuyor. Şirketin 2013 sonu hedefi ise 250 bin üye ile 3 Milyon TL'lik bir ciro. Şu an yüzde 80 konsinye ve yüzde 10 da stoklu olarak çalışan Dolabımı Seviyorum, aynı zamanda Blacviola adı ile kendi markasını da çıkartmış.

Bu arada, Dolabımı Seviyorum üzerinde vucüt tipinizi öğrenmek için şurayı, beden ölçünüzü almak içinse burayı ziyaret edebilirsiniz.

Çocukluk hayali

melike-carpatan
Melike Çarpatan

Çarpatan'a Dolabımı Seviyorum'un arkasındaki hikayeyi sorduğumuzda ise kendisi şunları paylaştı: "Ailemin büyük beden olması ve benimde küçük yaşlardan beri yaşıtlarıma göre daha iri bir çocuk olmam, benim eğitim hayatımı yönlendirdi. Benim hayattaki iş hedefim büyük beden kadınları giydirmek oldu. 2011 sonunda ise gerek okul hayatım gerek sektör tecrübemle, idealime “büyük beden kadınların güzel kıyafetler içinde mutlu olmalarını sağlamak” ulaşmak için, ilk adımımı attım. Şirketi 2012 yılının ocak ayında kurduk.  Blog ile başlayan Dolabımı Seviyorum sitesinin ardından,  takipçilerden gelen yoğun talep üzerine satış sitesini de 1 mayıs 2012 de açtım.".

Ayrıca büyük beden stil danışmanı olarak çok sayıda TV programı ve ana haber bülteninde de yer aldığından bahseden Çarpatan aynı zamanda çeşitli dergilerde yazıp bu konuda seminerler de veriyormuş.

Kadınların yüzde 47'si büyük beden

Melike Çarpatan'ın paylaştığı rakamlara göre Türkiye'deki büyük beden kadın popülasyonu yüzde 47. Dolayısıyla bu alanda ciddi bir potansiyel olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dolabımı Seviyorum ise hem kurucu ve ortaklarının tecrübesi hem de bir e-ticaret sitesinden çok kullanıcıları için platform olmasıyla bu alanda önemli bir söz sahibi olabilecek potansiyele sahip.

Yorumlar (15)
 1. Yasin Canli Yasin Canli

  Güzel bir girişim, site tasarımını da çok beğendim. Alan adı da yapılan iş için gayet uygun seçilmiş. Umarım kısa zamanda iyi yerlere gelirler. Melike Hanım ve ekibine başarılar diliyorum.

  1. Melike Çarpatan Melike Çarpatan

   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz Yasin Bey. Amacımız, büyük beden kadınların, hem giysi alışverişi sırasında, hem de aldıkları kıyafetlerin içinde, mutlu olmalarını; bu sayede büyük beden kadınların giysi dolaplarıyla barışmasını sağlamak. Umarım sesimizi duyurabiliriz.

 2. Suzan Bilgin Suzan Bilgin

  İnanılmaz güzel bir girişim olmuş. Çok başarılı olup adından çok da söz ettireceğine eminim. Büyük beden bir kadın olarak her kampanyayı keyifle gezindim :) Keşke ayakkabı kategorisine büyük numara ayakkabı ekleselermiş:) Zira büyük beden hanımların birçoğunun ayakkabı numaraları da 40 numaradan büyük olabiliyor bazen :)

  1. Melike Çarpatan Melike Çarpatan

   Merhaba Suzan Hanım, yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Çok haklısınız. Sitemizde ayakkabı kategorisinde yakın zamanda 43 numaraya kadar ayakkabılarımız olacak.

   Takipte kalın lütfen..

   Teşekkür ederim tekrar..

   1. Oğuzhan Koç Oğuzhan Koç

    Çoooooook süper,herkes e ticaret yapar ama sizi ben büyük beden ayrıcalığından canı gönülden tebrik ediyorum :)

 3. OpenCart ile güzel işler yapılabileceğinin kanıtı bu proje. Fikir ve site çok iyi. Başarılar..

  1. Melike Çarpatan Melike Çarpatan

   Çok teşekkür ederiz Baran Bey.

 4. Hakan Aydemir Hakan Aydemir

  hayırlı uğurlu olsun Türkiye pazarı gayet iyi olacaktır.

  Bütün Ekibe başarılar.

 5. Melike Hanım, site gayet güzel fakat 1920 ve üstü çözünürlükteki bir pc de yazılarınız nerdeyse görünmez halde.

  açık renkli olması şahsen deavantaj.

  Opcencart gayet güzel işler çıkara biliyor.

 6. çok güzel bir girişim ve iyi bir fikir sitede gayet başarılı umarım çok daha iyi yerlere gelirler bende tavsiye listeme aldım siteyi yakınlarıma tavsiye ediyorum. ayrıca girişimciyide tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

  1. Melike Çarpatan Melike Çarpatan

   Teşekkür ederiz Enes Bey.

 7. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Belirli bir yaşın üstünde örneğin annelerimize özel ürünlerin satıldığı siteler bir elin parmakları kadar yok. İnternette ürünlerin büyük bir bölümü gençlere yönelik. Örneğin 45 yaşın üstü bayan/erkek için ürün bulmak daha zor. Bu konuda bir şeyler yapanlar kazanacak diye düşünüyorum.

 8. Burak Nebioğlu Burak Nebioğlu

  Güzel proje tebrikler. Müşteri memnuniyeti ile müşteri sadakati yakalanacak bir proje. Çünkü büyük beden konusunda pek seçenek yok piyasada. Bu arada siteyi hızlıca inceledim. http://www.dolabimiseviyorum.com/zenbi/100Y130308907_sar%C4%B1 ürün detayda ürün resimleri arasında geçiş sorunu var tüm resimler gelmiyor galiba.

 9. Yahya Duran Karaoğulları Yahya Duran Karaoğulları

  Zeynep Yener takma adlı bir blog yazarı tanıdığım tam bir Dolabımı Seviyorum delisi. O dolabından çok Melike Hanım'ı seviyor diyebilirim ;) İddialı bir kadın portalında DS'ye yer vermişti ve facebookta da kendisini yakından takip ediyordu. O ara ben de farketmiştim dolabımıseviyorum'un başarılı yapısını ve tasarımını. Tebrikler ve başarılar..

 10. Büyük Beden Büyük Beden

  Büyük beden giyim alanında bulunan başarılı bir eticaret sitesi. Biz de aynı sektörden bir eticaret sitesi olarak kendilerini yakından takip ediyoruz.