Akşam Gazetesi'nin sesli ve bulmaca ekli iPad versiyonu yayınlandı

Akşam Gazetesi'nin sesli ve bulmaca ekli iPad versiyonu yayınlandı

Kullanıcıların hayatına giren mobil teknolojiler, birçok sektörün kaderini değiştirecek öneme sahip oldu. Özellikle basın sektörü, söz konusu değişime ayak uydurmak için farklı yollar denemeye başladı. Son bir yıldan beri Türkiye'de hızla artan iPad gazetelerini buna örnek gösterebiliriz.

Bugün App Store'a giren Akşam Gazetesi'nin 'News Stand'te' bulunan iPad versiyonu, basın sektörü için başarılı bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım ve kullanım arayüzü olarak klasik iPad gazetelerinden ayrılan Akşam Gazetesi'nin iPad uygulaması sade tasarım, bulmaca eki ve sesli okuma özelliğiyle dikkat çekiyor.

Uygulamanın ana sayfasında günün gazeteleri bulunuyor. Kullanıcıların gazete okuyabilmesi için bir indirme işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor. Gazete indikten sonra ise manşet haberler ve haber kategorilerine ulaşılabiliyor. Manşet haberler sağa veya sola doğru değiştirilirken, haber içerine ulaşabilmek için ise aşağıya ve yukarıya doğru dokunmak gerekiyor.

aksam-gazetesi-ipad-uygulamasi

Bulmaca eki bulunuyor

Haber içinde fotoğraf galerisi ve sesli okuma gibi özelliklerin bulunduğunu belirtelim. Ekranın sağ üst tarafında bulunan hoparlör simgesiyle haberleri okutmak mümkün. Haber okumalarının bazı haberlerde bulunduğunu ve robot bir ses yerine gerçek bir insan sesi kullanıldığını paylaşalım.

Uygulamada beğendiğimiz özellikler arasında dikey ya da yatay tutulan iPad'lere göre içerik görsellerinin değişmesi bulunuyor. Yatay tutulan haberlerle dikey tutulan iPad'lerin görselleri fotoğraf kadrajına uygun olarak değişiyor.

Öte yandan Akşam iPad uygulamasında bulunan bulmaca eki birçok kullanıcının dikkatini çekecek cinsten. Özellikle konvasiyonel gazetelerdeki bulmaca müdavimlerinin uygulamada bulunan bulmacayı sık sık oynayabileceğini düşünüyoruz.

Akşam Gazetesi'nin iPad versiyonu hem özellikleri hem kullanım arayüzü hem de tablet uyumluluğuyla Türkiye'deki gazetelerin iPad uygulamalarına farklı bir seçenek yaratacak gibi görünüyor. Türkiye'deki gazete uygulamalarının, konvasiyonel gazete tasarımlarından daha çok  farklı bir kullanım deneyimi sunması gerektiğini düşünüyoruz.

Akşam Gazetesi'nin iPad versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.