Facebook tabanlı çöpçatanlık sitesi Haykes.com
Arama
Girişim

Facebook tabanlı çöpçatanlık sitesi Haykes.com

haykes-logoSosyal ağlar ile arkadaşlık siteleri arasında çok ince bir çizgi bulunuyor. Hatta birçok sosyal ağın birden arkadaşlık veya çöpçatanlık sitesine dönüştüğünü gördüğümüzü söylemek yanlış olmaz. Facebook’un bile Graph Search özelliğiyle arkadaşlık sitesine özellikleriyle donandığını söyleyebiliriz.

Sosyal medya ile çöpçatanlık kavramlarını bir araya getiren Haykes.com, kullanıcıların karşısına farklı bir seçenek olarak çıkıyor. Haykes, Bürkan Beyli tarafından kurulan ve geçen Mart ayında kullanıma açılan bir site.

Haykes’i yukarıda da bahsettiğimiz gibi sosyal medya bazlı bir çöpçatanlık sitesi olarak konumlandırabiliriz. Siteye kayıt olabilmek için öncelikle kullanıcıların Facebook hesapları bulunması gerekiyor.

haykes-ekran-goruntusu

Üçüncü dereceye kadar kişiler yer alıyor

Facebook hesabıyla siteye girişi yapıldıktan sonra kullanıcıların karşısına kutular içinde kişilerin bulunduğu bir ana sayfa geliyor. Siteye Facebook hesabıyla giriş yapan kullanıcılar, Haykes ana sayfasında üçüncü dereceye kadar kişileri görüntüleyebiliyor.

Sitenin ana sayfasında yer alan kişiler ‘Gözde bekar‘, ‘Çöpçatan‘ ve ‘Gizemli‘ gibi kategorilerle etiketleniyor. Bahsettiğimiz düğmelere basan kullanıcılar, Facebook arkadaşlarını etiketleyebiliyor. Arzu eden kullanıcılar ise etiketledikleri kişilere bir bilgilendirme mesajı gönderebiliyor. Öte yandan sitenin ana sayfasından kişileri kaldırmanın da mümkün olduğunu paylaşalım.

Haykes’in şu anki gelir modelinin tam olarak sitenin amacını anlatıyor. Bürkan Beyli’den aldığımız bilgilere göre Haykes, kullanıcıların dijital ortamlardan tanışmalarına olanak sağlamasının yanı sıra gerçek parti ortamlarında tanışmalarına olanak sağlıyor. Konuyu biraz açacak olursak, Haykes dijital alanda tanışan insanları düzenlediği bir partide bir araya getiriyor. Şu ana kadar üç Haykes partisinin gerçekleştiğini paylaşalım. En son düzenlenen partinin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bine yakın aktif üye bulunuyor

Yaklaşık 1 ay önce açılan Haykes.com’da şu anda 998 aktif üye bulunuyor. Aldığımız bilgilere göre sitedeki etiketli profil sayısı 3 bin 100, Profil sayısı 46 bin 600 ve sosyal bağlantı sayısının ise 91 bin 100 civarında olduğunu belirtelim.

Kendine has etiketleme kategorilerine sahip olan Haykes.com, şu anda Facebook üzerinden arkadaşlık etkileşimlerini gerçekleştiriyor. Site birbirini tanımayan kullanıcıları bir araya getirmeyi yani çöpçatanlık ruhuna uygun olmayı hedefliyor. Ancak yer almak istemeyen kullanıcıların ufak profil fotoğraflarıyla görüntülenmek veya görüntülenmemek istememesi gelecekte bir tartışma konusu olabilir. Öte yandan Facebook kullanıcılarına istem dışı mesaj gönderme konusu geçen günlerde Path’in başına gelmişti. Path’e, Facebook kullanıcılarına istem dışı arkadaşlık teklifi göndermesinden dolayı Facebook tarafından API desteği verilmemeye başlanmıştı.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. Ayhan Kuru dedi ki:

  Ben bukadar itici bir tanıtım videosu görmedim,
  Gereksiz bir site kullanılmayacaktır.

 2. Para Para Para dedi ki:

  En büyük eksiklerimizden biriydi, girişimciler sağolsun.

  1. enes dedi ki:

   bencede iyi bir girişim olmuş tebrik ediyorum yalnız girişimin gelir modelini pek anlamış değilim ve bir ayda ulaştıkları aktif kullanıcı sayısını az buldum hiç reklam ve tanıtım çalışması yapılmadı ise normal

   1. Bürkan Beyli dedi ki:

    Reklam ve tanıtım çalışmaları yapılmadı. sadece partilerle ve kulaktan kulağa yayılmakta.

   2. Bürkan Beyli dedi ki:

    Tipik çöpçatanlık gelir modelleri uygulanacak. Mesaj başına ücretlendirme, product placement, parti bilet satışları, vs.

 3. OĞUZHAN KOÇ dedi ki:

  iyi hoş güzelde var bunlardan abi…

  1. berk kerpiç dedi ki:

   Facebook event’te ki katılımcıların kadın/erkek oranlarının yayınlanması beni açıkçası güldürdü, söylemek istedim.

   1. Bürkan Beyli dedi ki:

    Evet partilerde bayan ve bay oranları merak ediliyor.

    Nedense bayanlar bay sayısının fazla olacağını, baylar ise bayan sayısının fazla olacağını düşünüyor.

    Enteresan!

   2. hh dedi ki:

    ben olsam oratamın hep sap olacağını bayanlarında ücreti mukabili ortada görünüp kaçacağını düşünürdüm, çünkü burası türkiye, fake olmayan bayanların erkeklerden çok olabileceklerini düşüncesi bile çok uzak

 4. Volkan Yılmaz dedi ki:

  çok yavaş çalışıyor ve çok eksikleri var. yani daha zamanları var tabii geliştirme deva ediyordur, kolay gelsin bence güzel olmuş.

 5. tabip odası dedi ki:

  ben beğendim, arkadaşları tebrik ediyorum.

Bir Yorum Yazın