Bebemoss.com: Organik ve doğal bebek oyuncakları satan dikey e-ticaret sitesi

Bebemoss.com: Organik ve doğal bebek oyuncakları satan dikey e-ticaret sitesi

Son dönemlerde organik ve doğal ürünlere yer verilen dikey e-ticaret sitelerini sıkça görmeye başladık. Gerek organik ve doğal ürünlere artan talep, gerekse de insanların bu organik ürünlere olan ilgisi e-ticaret girişimcilerinin de dikkatini çekmiş.

Bebemoss.com oldukça yeni bir girişim, site 23 Nisan 2013 tarihinde Izabela Erşahin tarafından açılmış. Bebemoss.com'un oldukça ilginç bir hikayesi var. Kendisi de iki çocuk annesi olan Erşahin, Bebemoss fikrinin kendi hamilelik döneminde ortaya çıktığını anlatıyor. Hastanede yattığı dönemde kendisini örgü, dantel ve el sanatları ile oyaladığını aktaran Izabela Erşahin, bu alanlara olan ilgisinden ötürü örgü işlerine olan ilginin de farkındaymış.

Bebemoss

Kendi aileleri içinde doğal ve organik konsepte bağlı yaşadıklarını belirten Erşahin, Türkiye'de doğal ve organik ürünlere ilginin arttığını, Türkiye'nin bu alanda üretim yaptığını ancak yaptığı üretimin neredeyse tamamını ihraç ettiğini aktarıyor. Bir anne olarak, çocukları için doğal ve organik ürünler almak isteyen Erşahin, bu ürünlere kısıtlı mağazalarda ulaşabildiğinden, bebekler için tamamen doğal, organik ve el yapımı ürünlere yer veren bebemoss.com'u yaratmak için kolları sıvıyor. Bebemoss.com'un girişimcisi aynı zamanda evini bir atölyeye çeviriyor ve bebemoss.com'da yer alacak ürünlerin tasarım ve prototip çalışmalarını hazırlıyor, bu arada üretim aşamasında çok yetenekli kadınlardan oluşan bir ağ ile çalıştığının da altını çiziyor.

Bebemoss.com'a girdiğiniz kısıtlı sayıda ürün görüyorsunuz. Bunun sebebi ise Bebemoss'un sınırlı stoklarla çalışması ve sattığı kadar ürün üretmesi. Aslında bunun da sitenin organik ve doğal ruhu ile bütünleştiğini söyleyebilirim. Eğer ürünler stokta ise kargolama müşteriye hızlıca yapılıyor, onun dışında tüm ürünlerin üretim süreçleri var ve en geç 2 ile 4 gün arasında ürünler üretilerek, müşteriye teslim ediliyor.

Izabela Erşahin'e sorduğum sorulardan bir tanesi de, organik ürünlere artan ilgi ile birlikte bebemoss ürünlerini başka sitelerde görüp göremeyeceğimiz yönündeydi. Böyle bir tedarikçi konumuna geçmeyeceklerini, önemli bir üretim kapasitesine erişseler dahi işin sosyal girişimcilik ve ev kadınlarının mikro ekonomisine katkı yapan yönünü korumak istediklerini aktarıyor. Yeri gelmişken belirteyim, ürünler tamamen el yapımı olduğundan üretim ev kadınları tarafından gerçekleştiriliyor ve kadınlar da böylece kendi ekonomilerine katkıda bulunmuş oluyor.

Sezon ürünlerinden tahta ya da örgü oyuncuklara kadar farklı ürünleri de bebemoss.com'da yakında göreceğiz. Şu anda Türkiye'de de organik ve el emeği ürünlere olan ilginin artması bekleniyor, her ne kadar tüm Türkiye'ye hitap etse de, Bebemoss.com şu anda en çok ilgiyi İstanbul ve İzmir illerimizden görmüş.

Erşahin'den aldığımız bilgilere göre, yeni jenerasyon organik ve el yapımı ürünlere çok büyük önem veriyor. Sanırım bunun sağlamasını da genç bir birey olarak ben yapabilirim. Gerek giyim ürünlerinin, gerekse de oyuncakların ciddi anlamda kanserojen maddeler içerdiğinin testlerle kanıtlandığı bir fabrikasyon çağında, doğal, organik ve el yapımı olan giyim ve oyuncak gibi ürünlere artan ilgi çok normal ve bence, e-ticaret için gelecek vaat eden bir alan.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.