YouTube İş Ortaklığı Programı Türkiye'ye açılıyor!
Video

YouTube İş Ortaklığı Programı Türkiye'ye açılıyor!

1 youtube-logosuEkim 2012 tarihinde Türkiye için özel olarak hazırladığı arayüzü tanıtan YouTube, bugün Google Türkiye ofisinde YouTube İş Ortaklığı Programı'nı başlatacağını duyurdu.

Daha önce aralarında ABD'nin de bulunduğu 30'un üzerinde ülkede devreye giren program, video yayıncılarının ürettikleri video içerikleri için para kazanmasına olanak sağlıyor. Yani aynı web sitenize aldığınız, metin bazlı Google reklamlarından para kazanmak gibi.

Konu hakkında Google Türkiye ofisinde basın mensuplarına özel bir tanıtım toplantısı düzenleyen Google Türkiye, programın tüm detaylarını ve merak edilenleri paylaştı.

Para alışverişi AdSense üzerinden yürüyecek

YouTube İş Ortaklığı Programı çerçevesinde yayıncılar Google'daki AdSense hesapları üzerinden para alışverişini sağlayabilecek. Google AdSense'e yayıncıların büyük olasılıkla hali hazırda aşina olduklarını söyleyebiliriz. Bu da programa giriş bariyerini bir anlamda düşürmüş olan bir etken. Konu hakkında konuşan YouTube EMEA Bölgesi İş Ortağı Geliştirme Operasyonları Birimi Kıdemli Stratejisti olan Christoph Poropatits, vergilendirmenin yine yayıncıların sorumluluğunda olacağını paylaştı.

YouTube İş Ortaklığı Programı nasıl işliyor?

Ortaklık programına kabul edilen kullanıcının kısa bir online eğitim içerikli dokümanı tamamlaması gerekiyor. Daha sonra yayıncı ortak, YouTube'un reklamları için değerlendirmesini istediği video'larını seçiyor. YouTube, bu video'ların içinde ve yanında yer alan reklamların satışını gerçekleştirerek her ay ortağın Google AdSende hesabına kazancın belli bir miktarını aktarıyor. Reklam gelirinin çoğunluğu ortağa ait olurken oranın yayıncıdan yayıncıya göre değiştiğini de paylaşalım.

Gelir noktasına gelecek olurak, düzenli olarak 1 milyondan fazla kez izlenen video üreten ortaklar, ayda bir kaç bin Euro kazanabiliyor. YouTube'un program bünyesindeki yayıncılar için çok sayıda eğitim ve ek doküman sağlayacağını da ekleyelim.

Yasal olmayan videolar üzerinde para kazanılamayacak

Poropatits'in söylediğine göre, herkesin ilk aklına gelebilecek konu olan, yasal olmayan video'lardan para kazanma konusu ile alakalı olarak ise YouTube altyapısının teknik olarak buna müsade etmiyor. Yani yayıncılar, başka yerlerden kopyaladıkları içerik ile para kazanamayacaklar.

Google'ın Türkiye'de YouTube İş Ortaklığı Programı ile radarında büyük oyunculardan girişimcilere kadar herkes bulunuyor. Programın devreye girdiği diğer ülkelere, örnek teşkil etmesi açısından bakacak olursak büyük TV kanallarından küçük işletmelere kadar çok sayıda yayıncının söz konusu programın ilk kullanıcıları olduğunu görüyoruz. Biraz da rakam vermek gerekirse; 2011 yılında, aylık 1000 dolar üzerinde kazanan YouTube İş Ortaklığı Programı ortağı sayısı 2012 yılında ikiye katlanmış.

Son olarak yayıncılara bir takım ipuçları aktaran Poropatits, son kullanıcılar için düzenli içerik almanın oldukça önemli olduğunu söyledi. Poropatits'in yayıncılara ilettiği bir diğer tavsiye ise YouTube'un gelişmiş teknik olanakları ile video ölçümlemenin önemiydi.

Türkiye'nin internet penetrasyonu ve kullanımı yüksek, bunun yanında da oldukça genç bir nufüsu olduğunu düşünecek olursak YouTube İş Ortaklığı Programı'nın da önemli bir potansiyel barındırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Programın henüz sadece tanıtımının yapıldığını aktif olarak kullanılmaya oldukça yakın bir süre içerisinde başlanacağını paylaşalım. Program hakkındaki gelişmeleri sizlere haber veriyor olacağız.

Yorumlar (27)
 1. Sanalice Sanalice

  oh be hele şükür..

 2. gerçekten harika uzun zamandır beklediğim bir şeydi süper oldu teşekkürler youtube ve bu haberi bizlerle paylaşan webrazziyede ayrıca teşşekkürler....

 3. İşte bu harika bir haber

 4. Bagimsizkare Bagimsizkare

  Uzun zamandır bekliyorduk nihayet oldu demek ..

 5. Mesut Aktun Mesut Aktun

  Bu süper oldu işte :)

 6. Kazım Uslu Kazım Uslu

  Açılsa ne olacak ki TBM 0,01'lerde hile hurda ile video kasacaklar ortalık perişan olacak :) zaten şuan açılmadan da yapılan bşey bunlar Yinede sağol Webrazi..

 7. Bu haber içerik üreten blog sitesi sahipleri için oldukça iyi oldu, aktif olarak kullanılmaya başlandığında, youtube potansiyeli fazla olduğundan blog sitesi sahipleri sadece youtube'a yönelebilir, bakalım nasıl olacak hep birlikte bekleyip görelim : )

 8. Hakan De Hakan De

  r10 bunun başlangıcıdır :)

 9. Ve yine vergi kaçıracak... Google'ın cebi dolacak...

 10. Biri şunu anlayacağımız dile çevirebilir mi ?

  Christoph Poropatits, vergilendirmenin yine yayıncıların sorumluluğunda olacağını paylaştı.

  1. Sasaleyte Sasaleyte

   bu şu demek biz vergi kısmına karışmayız devlet ödeme yaptığım vatandaştan alabiliyorsa alsın.

  2. Youtuber Youtuber

   Kısacası Youtube aracılığı ile para kazanan kendi vergisini ödücek normal içerikle adsenseden kazananların yaptığı gibi. Yani Google "Kazandığın paranın vergisi seninle devlet arasında. Beni karıştırma bu işe" diyor sanırım.

 11. Kpssmat Kpssmat

  2 yıl emek verdiğim yüzlerce özgün ders videoalarımı sanırım en güzel değerlendirebileceğim bir program.Ne zaman ve nasıl başlayacak dört gözle bekliyor olacağım.

  Özellikle eğitimciler için güzel bir gelir modeli bence.

 12. Sadece Download Sadece Download

  Youtube bu tip konular da her zaman Türkiye'yi 2. plana atıyor.

  1. Ders Videoları Ders Videoları

   Öyle diyorsunuz da;Ülkemizde bu işi hakkıyla yapan bir firma var mı? 2.plana atılsak da şu an bir çok sitenin 1.gelir modeli adsense.

 13. Toplantı yapıldığı gün r10 da konusu açılmıştı. Haziran ayında tekrar ( resmi olarak ) para kazandırmaya başlayacak.

 14. Never_Fear Never_Fear

  Kesinlikle olması gereken bir durumdu, bence çok güzel bir gelişme , ilerde çok güzel vieolar izleyeceğimiz aşikar, sokakta kamera ile gezen brçok kişi görebiliriz

 15. Desenize youtube iyice çöplüğe dönecek :)

 16. Ergin Ceyhan Ergin Ceyhan

  Galatasaray yeni açacağı youtube hesabıyla bunu deneyecek sanırım,antlaşmalar felan da yapılmış.Pazar günü hizmete sunuluyor. https://twitter.com/GalatasaraySK/status/330724038911614976

  1. Matematiktv Matematiktv

   Sanırım kanalım hiç de fena değil bu program için.

   http://www.youtube.com/user/MatematikTV

 17. Jack Daniels Kapağı Jack Daniels Kapağı

  bu programa nasıl başvuracağız peki? Bu konuda da bir bilgi paylaşabilir mi Webrazzi?

 18. Emrah Ç. Emrah Ç.

  Biz 2012 den beri kazanıyoruz biraz işin boşluk taraflarından yararlandık. Aradan 1 yıl geçti daha Türkiye'ye yeni açılıyor hadi bakalım ortalık dahada kızışacak. Telif hakkı arayanlar kol gezecek bütün dizi ve filmler artık yapım şirketlerinin kanalları üzerinden yayımlanacak ve onlarda bu kardan paylarını alacaklar.

 19. Animasyon Animasyon

  şükür bu günleri de gördük ama arkadaşlara ricam lütfen doğruluğu olmayan şeyler yükleyip Türkiye puanını düşürmeyin ki devam edebilelim

 20. bu videoların yasal olup olmayacağını nasıl belirleyecekler acaba

 21. Halen açılmamış gözüküyor. Tam olarak haziran ayı başlangıcında mı açılacak Türkiye için iş ortaklığı programı ?

 22. Gursoyweb Gursoyweb

  Buzz My Video Kesinlikle Tavsiye etmem ben bizzat anlaşma yaptım fakat pişmanım bağlantıyı kaldırmıyorlar şimdi de 1-kesintilerin fazla olmasıdır.

  2-Ödemelerin YOUTUBE $ olarak ödemesine rağmen siz bize paud ödüyorsunuz tl çevirirken tekrar zarar ediyoruz..

  3-Bir sıkıntı olduğu zaman destek bildirimine çok geç cevap veriyorsunuz.

  4-Sizinle çalıştığımdan bu yana kanalım için hiç bir fayda görmedim.

 23. Youtube kanalımda kazanç sistemim kapandı ülke olarak ABD gösteriyordum. Görüntülenme almayan videoları kaldırdım ama halen düzelmedi