Siterobot.com: Web sitesi ve dijital ürün alım-satımında yeni pazar yeri
Arama
Girişim

Siterobot.com: Web sitesi ve dijital ürün alım-satımında yeni pazar yeri

Siterobot-biglogoTürkiye’de uzun dönem ‘webmaster forumları’ devam eden ticari işlemler yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Siterobot.com web siteleri, alan adları, işletmeye hazır projeler, fan sayfaları ve mobil uygulamalar için bir pazar yeri olarak hizmete girdi.

Serkan Özçelik, Doğu Gürdal ve Gökhan Aksu tarafından detaylı şekilde modellenen proje, 6 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Kendini ‘dijital ürünlere yönelik eBay’ olarak tanımlayan girişim, çeşitli ücretlendirme modelleriyle çalışıyor. İçeriklerin çoğu açık arttırma ile satışa sunuluyor ve satışlardan yüzde 3.99 komisyon alınıyor.

siterobot.com

10 günde 78 kullanıcı, 44 ilan

Yaklaşık 10 gün önce açılan sitede 78 kullanıcı ve 44 ilan bulunuyor. Şimdilik sadece İngilizce olarak yayında olsa da, 6 Mayıs’ta tamamen Türkçe dil desteği ve TL para birimi ile hizmet vermeyi planlıyor. Sitede Türkçe içerikli sitelerin satışa sunulduğunu da görebiliyor ki bu noktada detaylı filtreleme seçeneklerine kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim.

site robot turkce siteler

24 milyon dolarlık pazar

Site Robot’un hedeflediği pazarın hacmi, sadece web sitesi alım-satımı açısından düşünüldüğünde 24 milyon doları buluyor ve Flippa gibi bilinen oyuncular bu sektörde başı çekiyor.

Site Robot satın almalarda ‘Escrow’ adlı hesap modeli ile çalışıyor. Bu model kullanıcıların hesaplarına para yüklemesi yapmasına imkan tanıyor ve hem alıcıları ve hem de satıcıları aynı anda koruyarak olası bir sahtecilik ve dolandırıcılıktan korumayı hedefliyor.

Öncelikle ”uzun kuyruk’ modeliyle dağınık pazarların işlemlerini tek çatı altında toplamak isteyen Siterobot.com‘un öncelikli pazarlarından biri elbette Türkiye. Türkiye’de nasıl bir ilgi göreceğini ise sanırım bu yazının ertesinde ve 6 Mayıs’ta site Türkçe olarak yayına girdiğinde göreceğiz. 🙂

Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. Hasan Deniz dedi ki:

  Denemek için sadece 1 domain satmak istedim. milyon soruyu next next diye diye geçtim. Sonunda da üj bej dolar para istedi listeleme için. Bende çıktım. Daha müptelaları oluşmadan, belli bir yere gelmeden hemen para isteme de nedir kardeşim ? nedir bu para hırsı?
  Sen ver bana satış garantisini 5 değil 100 dolar verelim.
  İş modeliniz çok yanlış…

 2. İlk intibaa olarak borsa sitesi gibi duruyor. Bu işlerde sanırım türkiyede sadece forumlar üzerinden yapılıyor. Kendilerine türkiye pazarında başarılar diliyorum.

 3. Dijital ürün piyasası dedi ki:

  Dijital ürünler için bir platform oluşturulması oldukça güzel. Bunun için zaman geldi demekki. Çok süredir insanlarda arayış vardı. Bakalım yeterli kitleyi yakalayabilecek mi.

  Ücretsiz ilan açılabiliyor(*). Ekstra özellikler için, her yerde olduğu gibi burada da bir fiyat politikası uygulanmış. Ancak anladığım kadarıyla kampanya olarak bu şekilde bir başlangıç öngörmüşler. Gayet akıllıca. Ne kadar daha ücretsiz olur bilemiyoruz tabi ama ben ilanımı açtım.

  Güzel bir proje olmuş. Hayırlı olsun.

 4. Emre Karlı dedi ki:

  Gerçekten başarılı duruyor. Elimdekilerden birini satmak için domainle ilgili seçimden ilan açtım. Onay bekliyor.Şimdiye kadarki kullanımım iyi.
  Bir ilana teklf verdim bakalım ayrıca. Bir de Türkçe olursa süper olur 😛 Benim alanımda iş yapan kişileri forumlardan kurtarabilir. Güvenli alışveriş deneyeceğim.

  1. Hasan Deniz dedi ki:

   Sektörü zenginleştireceği kesin elbette ama. Domain için ayrıca http://alanadlari.com/ öneririm.

 5. Yusuf Turan dedi ki:

  Yüksek gelirli siteler nasıl satılır onu düşünüyorum.
  Şimdi hiç yüzyüze görüşmeden 30.000$ ederi olan bir siteyi nasıl satacağım ben?
  Hayır varsa bi yolu söyleyin satayım 🙂

 6. Atilla Yılmaz dedi ki:

  Escrow u kapsaması iyi bir şey. Daha önce Flippa’da işlem yapmıştım. Bu işi yapan özel bir firmaya gönderiyor. Ona da para ödüyorsun. Komisyon oranlarının çok yüksek olduğunu biliyorum.

  Türkiye’den böyle bir proje çıkması gurur verici. Tebrikler gerçekten.

 7. Kemal Atacan dedi ki:

  Web Sitesi veya Domain Satışı için forum forum gezmekten bıkmış olan ben için çok güzel bir çözüm olmuş. Başvuru formu korkutucu derecede uzun fakat zamanla basitleşiceğine inanıyorum. Arkadaşları tebrik etmek lazım gerçekten güzel bir proje olmuş. (Ş.refsizim Benimde Aklıma Geldi.) 😀

  1. Rıza Mahlas dedi ki:

   Domain satışlarınız için http://alanadlari.com/ öneririm.

 8. Neşet KAYA dedi ki:

  Çok güzel bir proje, iyi düşünülmüş. Ciddi bir açığı kapatacak gibi duruyor. Site oldukça güven verici. Artık underground piyasa takip etmek dışında da umuyorum ki göz önünde rahatlıkla site alım satım yapılabilecek.

  Başarılar!

 9. Mesut Kavacık dedi ki:

  Bundan yaklaşık 6 ay önce bununla ilgili ister kehanet deyin ister havayı koklama, böyle bir projenin geleceğini hatta gelmesi gerektiğini bas bas bağırıyordum. Yurtdışındaki escrow modelini uygulayan alım satım platformu özellikle bu konuda güvenli alışveriş paranoyası geçiren her webmaster veya girişimci için çok elzem.

  Forumlarda bu ürünlerin ticareti daha başlamadan güven sebebiyle bitiyor. Ayrıca bu ürünler için bir değerleme sabiti referansı sağlaması açısından da yaklaşılmalı bu projeye.

  sonuç olarak, cesur ve akıllıca girişim, global planlanması da emek ister, emeğinize de sağlık elinize de.
  (şahsi görüşüm indekslemeye dikkat aman ha çöplük olmasın, aman diyeyim 🙂 )

 10. Mehmet Emre Baş dedi ki:

  Siterobot.com kurucularından Gökhan aksu ile keyifli bir röportaj yaptık. Benim gibi sizin de aklınıza takılan sorular olursa okuyup cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.burayayaz.com/yeni-turk-girisimi-siterobot-com.html

 11. serdal dedi ki:

  ihs nin ikinci el domain bölümün gelişmiş hali zamanla alışırız nelere alışmadık ki yeterki alıcı ve satıcı buluşsun başarılar

 12. kemal dedi ki:

  Hasan Deniz’e aynen katılıyorum. site satışı yapmak için o kadar uğraştım.sonunda git para yatır dedi beynimde şimşekler çaktı. hee dedim işin rengi başka. sanki siteyi yapanlar büyük para kaldırma peşindelermiş gibi geldi bana. Sen bana parayı ver, sonra ne sik yersen ye dediler resmen bana. Ya brader parayı bulmak için türlü taklalar atıcağınıza gerçekten demiz bir iş yapın da herkes memnun kalsın.sadece işine aşık, düzgün temiz yapan ve parayı düşünmeyenlere zaten para akıyor.

Bir Yorum Yazın