Siterobot.com: Web sitesi ve dijital ürün alım-satımında yeni pazar yeri

Siterobot.com: Web sitesi ve dijital ürün alım-satımında yeni pazar yeri

Türkiye'de uzun dönem 'webmaster forumları' devam eden ticari işlemler yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Siterobot.com web siteleri, alan adları, işletmeye hazır projeler, fan sayfaları ve mobil uygulamalar için bir pazar yeri olarak hizmete girdi.

Serkan Özçelik, Doğu Gürdal ve Gökhan Aksu tarafından detaylı şekilde modellenen proje, 6 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Kendini 'dijital ürünlere yönelik eBay' olarak tanımlayan girişim, çeşitli ücretlendirme modelleriyle çalışıyor. İçeriklerin çoğu açık arttırma ile satışa sunuluyor ve satışlardan yüzde 3.99 komisyon alınıyor.

siterobot.com

10 günde 78 kullanıcı, 44 ilan

Yaklaşık 10 gün önce açılan sitede 78 kullanıcı ve 44 ilan bulunuyor. Şimdilik sadece İngilizce olarak yayında olsa da, 6 Mayıs'ta tamamen Türkçe dil desteği ve TL para birimi ile hizmet vermeyi planlıyor. Sitede Türkçe içerikli sitelerin satışa sunulduğunu da görebiliyor ki bu noktada detaylı filtreleme seçeneklerine kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim.

site robot turkce siteler

24 milyon dolarlık pazar

Site Robot'un hedeflediği pazarın hacmi, sadece web sitesi alım-satımı açısından düşünüldüğünde 24 milyon doları buluyor ve Flippa gibi bilinen oyuncular bu sektörde başı çekiyor.

Site Robot satın almalarda 'Escrow' adlı hesap modeli ile çalışıyor. Bu model kullanıcıların hesaplarına para yüklemesi yapmasına imkan tanıyor ve hem alıcıları ve hem de satıcıları aynı anda koruyarak olası bir sahtecilik ve dolandırıcılıktan korumayı hedefliyor.

Öncelikle ''uzun kuyruk' modeliyle dağınık pazarların işlemlerini tek çatı altında toplamak isteyen Siterobot.com'un öncelikli pazarlarından biri elbette Türkiye. Türkiye'de nasıl bir ilgi göreceğini ise sanırım bu yazının ertesinde ve 6 Mayıs'ta site Türkçe olarak yayına girdiğinde göreceğiz. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.