Q ve F klavyeye yeni kardeş: KALQ klavye, dokunmatik ekranlarda daha hızlı yazmayı sağlıyor

Q ve F klavyeye yeni kardeş: KALQ klavye, dokunmatik ekranlarda daha hızlı yazmayı sağlıyor

Dokunmatik ekranların hayatlarımıza hızlı bir giriş yapmasının ve  yaygınlaşmasının ardından gittikçe azalan şikayetlerimizden birisi de dokunmatik ekran ile klavyeyi kullanmaktı.

Pek çok kullanıcının görüşü, dokunmatik ekranlı klavyelerin verimi düşüreceği yönündeydi. Belki dokunmatik ekranla yazmak gerçekten zordu ama biz alıştık. Fakat bu alan üzerinden çalışmalar yapıldı ve dokunmatik ekranlarda en kusursuz klavye düzeni bulunmaya çalışıldı. Bu süreç içerisinde farklı mobil cihazlarda çok çeşitli klavye düzenleri gördük.

Şimdi de İskoçya'da bulunan University of St Andrews'da yapılan araştırmaya göre, yeni bir klavye düzeni ortaya çıktı. Bu klavye düzenin adı ise KALQ klavye.

Üniversite tarafından yapılan araştırmalar neticesinde oluşturulan KALQ klavye, iki parmakla yazabileceğiniz şekilde geliştirilmiş. QWERTY klavyenin yeniden düzenlenerek dokunmatik ekranlarda daha hızlı yazmanızı sağlamayı amaçlayan KALQ klavye, yüzde 34 daha hızlı yazmanızı sağlıyor.

Alfabemize daha uygun şekilde düzenlenmiş F klavye gibi, KALQ klavye de sık kullanılan kelimeleri birbirine daha yakın bir şekilde düzenlemiş durumda. Bu da yazma hızını önemli bir oranda etki etmekte.

10 saatlik eğitimin ardından yapılan testlerde, kullanıcıların KALQ klavye 1 dakikada 37 kelime, QWERTY klavye ile ise sadece 20 kelime yazabildiklerini ortaya koydu. Araştırmayı yapan ekip önümüzdeki haftalarda bir Android uygulaması yayınlayacak. Bakalım KALQ klavye yaygınlaşmayı başarabilecek mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.