Nokia Whatsapp tuşlu yeni telefonunu tanıttı

Nokia Whatsapp tuşlu yeni telefonunu tanıttı

Geçen çeyrekte pek de olumlu bir tablo çizemeyen Nokia, telefon modeli sayısını her geçen gün arttırırken beklenmeyen hamlelerle herkesi şaşırtmayı başarıyor. Bugün şirketten yapılan açıklamaya göre yeni Nokia modeli Asha 210'da, ücretsiz mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a özel bir tuş bulunacak.

WhatsApp'a tek tuşla bağlanabilecek olan Nokia Asha 210'da fiziksel QWERTY klavye ve S40 işletim sistemi gibi özellikler bulunacak. 72 dolarlık fiyat etiketiyle kullanıcılarla buluşacak olan telefonda çift sim kart, Wi-Fi, 2 megapiksel kamera ve 64 MB dahili hafıza gibi özellikler de bulunuyor.

Nokia_asha_210

Daha önce Facebook tuşlu telefonu tanıtmıştı

Nokia, servislere özel tuşa sahip cihazları daha önce de pazara sunmuştu. Daha önce Facebook ile benzer bir işbirliği gerçekleştiren Nokia, Asha 205 adlı modelde sosyal ağa ait özel bir tuşa yer vermişti. Kullanıcılar bu tuşla birlikte, Facebook'a tek düğmeyle ulaşabiliyordu.

Nokia CEO'su Stephen Elop, Barselona'da Mobile World Congress etkinliğinde yeni internet kullanıcılarının düşük segmentte yer alan cihazlarla ulaşabileceklerini söylemişti. Nokia'nın bu hamlesi Elop'un o dönemde paylaştıklarını destekler nitelikte. Her ne kadar cihazda 3G gibi yüksek hızlı bir teknoloji bulunmasa da WhatsApp için bir internet bağlantısı gerekiyor. Bu durumda yeni internet kullanıcılarının doğmasını sağlayacaktır.

Büyük bir kitlenin SMS yerine WhatsApp kullandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu yüzden WhatsApp tuşunun bir cihazda bulunması uygulamanın müdavimleri tarafından sıkça kullanılacağını söylemek yanlış olmaz. Hatta daha önce kullanıcılara sunulan modelde bulunan Facebook tuşundan daha sık kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Öte yandan Nokia, bu hamlesiyle üst segment yerine giriş seviyesi cihazlarla pazardaki iddiasını korumaya devam ettiğini bir kez daha göstermiş olduğunu paylaşabiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.