Nokia Whatsapp tuşlu yeni telefonunu tanıttı
Mobil

Nokia Whatsapp tuşlu yeni telefonunu tanıttı

Geçen çeyrekte pek de olumlu bir tablo çizemeyen Nokia, telefon modeli sayısını her geçen gün arttırırken beklenmeyen hamlelerle herkesi şaşırtmayı başarıyor. Bugün şirketten yapılan açıklamaya göre yeni Nokia modeli Asha 210'da, ücretsiz mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a özel bir tuş bulunacak.

WhatsApp'a tek tuşla bağlanabilecek olan Nokia Asha 210'da fiziksel QWERTY klavye ve S40 işletim sistemi gibi özellikler bulunacak. 72 dolarlık fiyat etiketiyle kullanıcılarla buluşacak olan telefonda çift sim kart, Wi-Fi, 2 megapiksel kamera ve 64 MB dahili hafıza gibi özellikler de bulunuyor.

Nokia_asha_210

Daha önce Facebook tuşlu telefonu tanıtmıştı

Nokia, servislere özel tuşa sahip cihazları daha önce de pazara sunmuştu. Daha önce Facebook ile benzer bir işbirliği gerçekleştiren Nokia, Asha 205 adlı modelde sosyal ağa ait özel bir tuşa yer vermişti. Kullanıcılar bu tuşla birlikte, Facebook'a tek düğmeyle ulaşabiliyordu.

Nokia CEO'su Stephen Elop, Barselona'da Mobile World Congress etkinliğinde yeni internet kullanıcılarının düşük segmentte yer alan cihazlarla ulaşabileceklerini söylemişti. Nokia'nın bu hamlesi Elop'un o dönemde paylaştıklarını destekler nitelikte. Her ne kadar cihazda 3G gibi yüksek hızlı bir teknoloji bulunmasa da WhatsApp için bir internet bağlantısı gerekiyor. Bu durumda yeni internet kullanıcılarının doğmasını sağlayacaktır.

Büyük bir kitlenin SMS yerine WhatsApp kullandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu yüzden WhatsApp tuşunun bir cihazda bulunması uygulamanın müdavimleri tarafından sıkça kullanılacağını söylemek yanlış olmaz. Hatta daha önce kullanıcılara sunulan modelde bulunan Facebook tuşundan daha sık kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Öte yandan Nokia, bu hamlesiyle üst segment yerine giriş seviyesi cihazlarla pazardaki iddiasını korumaya devam ettiğini bir kez daha göstermiş olduğunu paylaşabiliriz.

Yorumlar (8)
 1. Brestgerfich Brestgerfich

  Nokia'dan yine pek de akıllıca olmayan bir hamle...

 2. Wime77 Wime77

  Nokia adına umut verici bir durum.

  S40 ile yapılamayan hiçbirşey yok.

 3. Başvuru Formu Başvuru Formu

  Uygulamalara göre telefon üretmek markaya ucuz bir hava katıyor açıkçası.

 4. Tam tersine cok akilica bir hamle olmuş. Sonucta her tuketici bu sitenin okuyuculari gibi hi-tech degil. Dunyada bircok boyle seylere onem veren ergen kitle var.

 5. Sabri Kaçabilir Sabri Kaçabilir

  valla ne yapsalar boş artık...

 6. Serhan Serhan

  Başkasının sırtından geçinmek gibi olmuş

 7. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Herkes akıllı telefon kullanmıyor. Ayrıca önemli bir kitle dokunmatik ekranlı telefon kullanmıyor (kimisi antipati duyuyor, kimisi tuşlu telefonlardan vazgeçmek istemiyor vb.) Gençlerin önemli bir kesimi hızlı yazabilecek tuşlu telefonları daha çok seviyor. Dolayısıyla sadece dokunmatik telefonların olduğu bir dünya düşünülemez. Kimine göre kaliteli, kimine göre işe yaramaz vs. olsa da Nokia'da her kitleye uygun bir telefon bulmak söz konusu. Zaten dünyada 2. telefon satıcısı olması da bu yüzden.

 8. Ben 2003´den beri NOKİA´dan başka telefon kullanmadım ve kullanmakta istemiyorum.