Facebook Home bir haftada 500 bin kez indirildi
Mobil

Facebook Home bir haftada 500 bin kez indirildi

Uzun süredir Mark Zuckerberg’in Facebook'un geleceğini mobilde gördüğünü ve bu anlamda en önemli hamlenin Facebook Home olacağı konuşuluyordu. Geçen haftalarda Facebook, mobil için en önemli adımını attı ve Facebook Home'u Google Play'de yayınladı. Facebook Home'un üzerinden yaklaşık bir hafta geçmesinin ardından ilk rakamlar paylaşılmaya başlandı.

Teknoloji finansmanı konusunda önemli isimlerden biri olan Benedict Evans tarafından paylaşılan bilgilere göre Facebook Home 500 bin kez indirilme sınırını geçmiş durumda. Şu anda kullanıcıların uygulamaya verdikleri puana baktığımızdaysa 2.2'lik bir ortalama gördüğümüzü paylaşalım.

Facebook Home'un 500 bin civarında indirilme sayısı 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan bir sosyal ağ için kulağa az gibi gelebilir. Ancak Facebook Home'un şu anda sadece üst seviye Android işletim sistemine sahip olan cihazları desteklediğini unutmamak gerekiyor. Facebook Home yüklenebilen akıllı telefonlar arasında Facebook Home HTC One, HTC One X, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4 ve Samsung Galaxy Note 2'nin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Facebook'un Android uygulaması şu anda Google Play'de 100 milyondan fazla indirilmiş durumda. Instragram'ın Android uygulaması ise mağazaya girdikten ilk 24 saat sonra 1 milyon sınırını aşmıştı. Bu rakamlar, cihaz desteği konusunun önemini gösteriyor.

Şu anda Facebook Home, Türkiye’deki cihazları desteklemiyor. Bu yüzden cihazlar uyumlu olsa bile Google Play’e bağlanıldığında “Bu öğe cihazınızın bulunduğu ülkede yüklenemez” uyarısı görüntüleniyor. Ancak Facebook kullanımı konusunda dünyada yer edinen Türkiye'nin kısa bir zamanda Facebook Home'a ulaşacağını düşünüyoruz.

Google Play'in yurtdışı hesabına sahipseniz Facebook Home’u buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Fikir olarak çok beğendim. ama uygulama zaman zaman çok sıkıntı yaratıyor. Performans sorunu var. Bence android'in cevapsız çağrı, pil, bildirimler vb. özelliklerini listelenmediği için kullanan kişiyi zora sokuyor. Facebook mobilde sürekli kullanıcıya yakın olmak istiyor. Bu anlamda çok yerinde bir adım. Daha geliştirilirse güzel olacğaını düşünüyorum.

 2. Ertan Kurtulus Ertan Kurtulus

  Malessef en üst seviye Android (4.2.2) ve Google cihazı (Nexus 4) pas geçilmiş durumda.

 3. Hadi iOS u geçtim, bari androidin tüm sürümlerinde kullanılabilseymiş

 4. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Facebook Home'u kurup test etme şansım oldu. Öncelikle telefonu değiştiren tema programları gibi, fakat çok vasat, telefonun düzenini bozuyor. Örneğin telefonun ana ekranında yer alan telefon, hava durumu, mesajlar, arama vb. temel fonksiyonlar gidiyor.

  Birini aramak istediğinizde uygulamalar listesinden "telefon" u bulacaksınız mesajlar aynı şekilde, aslında herşey uygulama listesi içinde, sıralama A'dan Z'ye doğru, kişiselleştirmeye imkan vermiyor.

  Telefonun ekranı facebook'ta arkadaşlarınızın paylaştığı resimlerle ekran koruyucu şeklinde bir görünüm elde ediyor. Açıkçası bu uygulamanın bir artısı yok, sadece görünüm olarak farklı bir giriş ekranı havası katıyor, fakat bu yeterli değil, kullanımı zorlaştırmaktan başka bir şeye yaramıyor. Bu uygulamanın daha çok uzun yolu var.