Nokia birinci çeyrekten mutsuz ayrıldı
Mobil

Nokia birinci çeyrekten mutsuz ayrıldı

Ardı ardına farklı segmentteki Windows Phone 8 işletim sistemli akıllı telefonlarıyla, pazarda yeniden etkin bir oyuncu olmak isteyen Nokia 2013 yılı birinci çeyrekten mutsuz ayrıldı. Şirketin Ocak-Mart arası için açıkladığı mali tablolara göre hem gelir konusunda hem de akıllı telefon satışı konusunda beklentileri karşılayamadı.

Paylaşılan bilgilere göre söz konusu dönemde 7.6 milyar dolarlık gelir elde etti. Nokia açıklanan bu rakamla birlikte geçen sene aynı dönemin yüzde 20, bir önceki çeyreğin ise yüzde 27'si oranında gerileme yaşadı. Bunun yanı sıra söz konusu dönem için paylaşılan rakamların analist beklentilerinin de gerisinde kaldığını belirtelim. Analistlerin 8.6 milyar dolarlık bir gelir beklediği paylaşılan bilgiler arasında.

Apple ve Samsung arasındaki akıllı telefon yarışından zararlı çıkan şirketlerden biri Nokia olmaya devam ediyor. 2013 yılı birinci çeyrek mali raporunda paylaşılan bilgilere göre söz konusu dönemde 5.6 milyon Nokia Lumia satışı gerçekleşmiş durumda. Geçen sene son çeyrekte satılan Lumia sayısının 4.4 milyon adet olduğunu hatırlatarak şirketin gelecek çeyrekte 7.1 milyon adet satış hedefi olduğunu belirtelim.

5 farklı Lumia modeli 4.4 milyon adet satıldı

Nokia özellikle son çeyrekte deyim yerindeyse gaza basarak her kullanıcı profiline yönelik akıllı telefonları vitrine koymuştu. Geçen Şubat ayında Barselona'da gerçekleşen MWC'de dört telefon birden tanıtan şirket, özellikle Lumia serisine odaklanmıştı. Nokia'nın şu anda 520, 620, 720, 820 ve 920 olmak üzere beş farklı Lumia modeli pazarda bulunuyor. Farklı fiyat aralıklarında bulunan bu cihazların rağmen Nokia'nın istediği satış rakamlarına ulaşamaması oldukça dikkat çekici.

Akıllı telefon pazarına baktığımızdaysa 2013 yılı birinci çeyrekte Samsung'un 61.6 milyon Apple'ın ise toplamda 36.9 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiğini paylaşalım.

Windows 8 gibi uygulama ekosisteminin henüz gelişmediği bir işletim sistemi kullanan Nokia'nın gelecekte satışlarını artırması beklendiğini belirtelim. Şirketin özellikle her keseye göre akıllı telefon pazara sunması ise satışların artmasını sağlayacak etmenler arasında bulunuyor.

Yorumlar (11)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Nokia için bence gayet iyi rakam. Bu atak olmasaydı şuanda Nokia diye birşey olmayacaktı. Bunu da göz önünde bulundurmak gerek. WindowsPhone bence artık hatırı sayılır platform haline geldi. Özellikle ios ve android pazarda bu kadar güçlüyken yatıp kalkıp dua etsinler bu rakamlara.

  1. 170k tekil mobil ziyaretçinin sadece %0,55'lik kısmı WindowsPhone kullanıyor, eğer bu hatırı sayılır bir rakamsa size katılıyorum :)

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Daha yeni olmasının da etkisi var. Bir de android cihazlar çok ucuz.Ama nokia etki yaratmayı ve beğeni oluşturmayı başardı. 7.6 milyar ciddi bir rakam. Sıfırdan nokia bu güçe ulaştı. Yoksa bitmek üzereydi.

 2. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Üzgünüm nokia windowsu seçmen büyük bir hataydı :)

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Katılıyorum.

 3. Çok değil, 8-10 sene sonra, Nokia diye bir telefon markasının kalmayacağını düşünüyorum, bu saatten sonra Aslan payını kimseye yedirmez Samsung ve Apple.

  1. 8-10 sene mi :) Fazla iyimser!

 4. Telefonu akıllı yapan tasarımı olduğu kadar sunduğu uygulamalardır. Nokia windows ile iyi bir seçim yaptı ama devamı gelmeli. Birlikte oturup yazılım uygulama oyun geliştirsinler.

 5. Daha önce de bir haberde yazmıştım. Analistlere göre 2015te nokia windows ile çook büyük bir pay yakalayacak, sıralama windows, ios, android ve diğeri şeklinde olacak mış mış mış.

  Bu kadar kör ve kasıtlı bir yoruu yapan analiste çok ağır laf etmedim ama nerden uyduruyorsunuz, kaynağınızı paylaşın gibi serzenişlerde bulunmuştum. Bazılarında bu tepki garip bir şekilde tepkiye sebep olmuştu. Ancak görünen köy kılavuz istemez. Şimdi "allah allah neden böyle oldu" gibi değerlendirmeler yapılıyor. Neymiş analistler yanılmışmış. Ya ne olacağyydi.

  Atı alan üsküdarı gemiş, sen kalas ve klas bir telefonlar her bir desteği eksik kalmış yazılımlarla herkesi geçeceksin öyle mi? Microsoft ticareti çok iyi bile bir şirket. Şüphesiz bir şekilde pastadan pay kapmayı başarır ama yaptığı bu yetersiz girişimleri şakşaklayan güruh go home her nerden geldiyseniz.

 6. Cumali Cumali

  Hasan Bey cok degil bundan bir kac yil once (n95 donemi) nokia yi kimse gecemez diyorduk.

  saygilarimla.

 7. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Tabiki rakamlar rakiplerin baya gerisinde, ama şu bir gerçek Android ilk çıktığı zamanları kaç kişi biliyor, kaç kişi ilk androidli telefonu kullandı, burada yorum yazanlardan. İlk zamanından bugünlere büyük fark attı Android. O yüzden Windows yolun başında eksikleri var doğru, daha uzun bir yolu var. Zamanla daha iyi yerlere gelecektir. Microsoft'un en büyük hatası geç kalması, Windows Phone 3 sene önce çıksaydı bugün çok daha farklı olurdu.

  Nokia cephesine gelirsek, Nokia Symbian işletim sisteminde ısrarcı olması ona çok şey kaybettirdi. Fakat bu geç kalmışlığın ardından Androide geçmesi çok bir şey kazandırmazdı, (İlk Android ile birlikte modeller çıkarmaya başlasaydı tabiki çok iyi olurdu) fakat geç kaldı. Dolayısıyla Windows Phone Nokia için en mantıklı yoldu. Karlılık oranlarını bilmiyoruz, fakat bu bir gerçek bugün Nokia hala dünyanın en büyük 2. telefon üreticisi, ciddi bir kitle Nokiacı dediğimiz grupta, Windows Phone'un bilinirliği arttıkça Nokia olumlu olarak pazardan pay alacaktır. Ben şuan Samsung kullanıyorum, Android'den memnunum. Fakat çevremde Lumia'nın farklı modellerini kullanan arkadaşlarım var zaman zaman kullanma test etme şansım oldu. Bir sonraki telefonum Lumia olur gibi geliyor. Nokia ve Windows Phone'u yerden yere vuran arkadaşlara biraz ürünleri test etmenizi kullanmanızı tavsiye ederim. Pazar'ın sadece IOS ve Android'den oluşması size kazandırmaz.