Nokia birinci çeyrekten mutsuz ayrıldı

Nokia birinci çeyrekten mutsuz ayrıldı

Ardı ardına farklı segmentteki Windows Phone 8 işletim sistemli akıllı telefonlarıyla, pazarda yeniden etkin bir oyuncu olmak isteyen Nokia 2013 yılı birinci çeyrekten mutsuz ayrıldı. Şirketin Ocak-Mart arası için açıkladığı mali tablolara göre hem gelir konusunda hem de akıllı telefon satışı konusunda beklentileri karşılayamadı.

Paylaşılan bilgilere göre söz konusu dönemde 7.6 milyar dolarlık gelir elde etti. Nokia açıklanan bu rakamla birlikte geçen sene aynı dönemin yüzde 20, bir önceki çeyreğin ise yüzde 27'si oranında gerileme yaşadı. Bunun yanı sıra söz konusu dönem için paylaşılan rakamların analist beklentilerinin de gerisinde kaldığını belirtelim. Analistlerin 8.6 milyar dolarlık bir gelir beklediği paylaşılan bilgiler arasında.

Apple ve Samsung arasındaki akıllı telefon yarışından zararlı çıkan şirketlerden biri Nokia olmaya devam ediyor. 2013 yılı birinci çeyrek mali raporunda paylaşılan bilgilere göre söz konusu dönemde 5.6 milyon Nokia Lumia satışı gerçekleşmiş durumda. Geçen sene son çeyrekte satılan Lumia sayısının 4.4 milyon adet olduğunu hatırlatarak şirketin gelecek çeyrekte 7.1 milyon adet satış hedefi olduğunu belirtelim.

5 farklı Lumia modeli 4.4 milyon adet satıldı

Nokia özellikle son çeyrekte deyim yerindeyse gaza basarak her kullanıcı profiline yönelik akıllı telefonları vitrine koymuştu. Geçen Şubat ayında Barselona'da gerçekleşen MWC'de dört telefon birden tanıtan şirket, özellikle Lumia serisine odaklanmıştı. Nokia'nın şu anda 520, 620, 720, 820 ve 920 olmak üzere beş farklı Lumia modeli pazarda bulunuyor. Farklı fiyat aralıklarında bulunan bu cihazların rağmen Nokia'nın istediği satış rakamlarına ulaşamaması oldukça dikkat çekici.

Akıllı telefon pazarına baktığımızdaysa 2013 yılı birinci çeyrekte Samsung'un 61.6 milyon Apple'ın ise toplamda 36.9 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiğini paylaşalım.

Windows 8 gibi uygulama ekosisteminin henüz gelişmediği bir işletim sistemi kullanan Nokia'nın gelecekte satışlarını artırması beklendiğini belirtelim. Şirketin özellikle her keseye göre akıllı telefon pazara sunması ise satışların artmasını sağlayacak etmenler arasında bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.