BIC 5 ay içerisinde yatırım amacıyla görüştüğü 116 internet girişimini değerlendirdi [İnfografik]
Yatırım

BIC 5 ay içerisinde yatırım amacıyla görüştüğü 116 internet girişimini değerlendirdi [İnfografik]

bic-angel-invesmentSizlere yaklaşık 1 ay önce, 2013 yılı içerisinde 1 milyon dolar yatırım yapmayı hedefleyen BIC Angel Invesmentstanıtmıştık. Söz konusu yazıda girişimcilerle yaptıkları organizasyonlara da değindiğimiz BIC, bugün ise Webrazzi'ye hazırladığı infografikle konuk oluyor.

BIC hazırlamış olduğu infografikte; 5 aylık faaliyet dönemi içerisinde yatırım yapma amacıyla görüştüğü 116 internet girişimini derinlemesine incelemiş.

Her ay düzenli olarak girişimcilerle buluşan ve bu tercübelerini aşağıda sizinle paylaşacağımız infografikte toplayan BIC, bu Cuma (19 Nisan) BIC Pitching Workshop'un dördüncüsünü düzenliyor. Etkinlik için yerinizi buradan ayırabilirsiniz. Son bir hatırlatma, etkinliğe başvuru için son tarih Perşembe (18 Nisan) günü sabah 10:00.

İnfografikte yer alan rakamlara bakacak olursak, söz konusu 116 girişim arasında yüzde 21 ile en çok e-ticaret modeli öne çıkıyor. E-ticaret'i yüzde 8 ile online pazar yerleri, yüzde 7 ile sosyal ağlar ve yüzde 6 ile de SaaS (Software as a Service) projeler izliyor. Diğer yandan BIC ile görüşen projelerin yüzde 31'i mobil uygulama geliştirmeyi planlarken hali hazırda mobil uygulaması bulunan proje oranı ise yüzde 12.

İnfografik üzerinde BIC'nin görüştüğü projelerin faz olarak hangi aşamada olduğu bilgisi de bulunuyor. Buna göre projelerden yüzde 3'ü henüz fikir aşamasındayken yüzde 25'i erken büyüme evresine geçmiş bile.

Joachim Behrendt: "Türkiye’de girişimcilik çok hızlı bir şekilde gelişmekte."

İnfografikle bağlantılı olarak BIC'nin Kurucu Ortağ Joachim Behrendt'e de ayrıca Türkiye ekosistemi ve bu 160 proje sonrası görüşlerini sorduk. Kendisinin yanıtı ise şu şekilde oldu: “Şimdiye kadar bir araya geldiğimiz 116 proje de teyit etmektedir ki Türkiye’de girişimcilik çok hızlı bir şekilde gelişmekte. Girişimciler işin teknolojik boyutu dışında iş modelinin oluşturulması, yol haritasının çıkartılması ve yatırımcıdan beklentileri konusunda çok daha bilinçli hale geldiler. Bu da bizim iş birliği sürecimizi ve karar almamızı oldukça kolaylaştıran bir unsur. Diğer taraftan gözlemlediğimiz bir konu ise başvuru yapan projelerin ölçekleri. Birçok startup “lifestyle business” olacak şekilde kurgulanmakta. Bizler yatırımcı olarak hızlı büyüyebilecek ve tercihen 100 milyon $ dan büyük pazarlara hitap eden projelerle daha çok ilgilenmekteyiz. O nedenle iş modeli kurgulanırken hedeflenmemiş ve rekabet üstünlüğü sağlayabilecek hizmetlere odaklanmanın yanı sıra söz konusu pazarın büyüklüğüne ve globalleşebilme olanaklarına da bakmakta fayda var.”

bic-infografik-yatirim

Yorumlar (9)
 1. Artık BIC bu kadar görüşmeden sonra yatırımlarına da karar verir umuyorum.

 2. Ben de bir girişimciyim ve yatırım sürecindeyim.

  Görüşütüğüm VC'lerin hepsi aynı cümleyi kullanıyor.

  "100 milyon $ dan büyük pazarlara hitap eden projelerle daha çok ilgilenmekteyiz."

  ve bunu yapmak için ayırdıkları para, proje başına 50.000-150.000$ arası bir rakam...

  böyle bir proje bulursanız bana da haber verin evi ipotek yaptırıp ben gireyim.

  Türkiye'de bu tür yatırım şirketlerin mastürbasyon olduğunu içine girince anlıyorsunuz.

  1. Barış Öztekin Barış Öztekin

   :)

  2. Cok dogru. Start up ekosistemi Turkiyede duzgun islemediginden yatirimci sapkasiyla gelen kimsenin risk istahi yok. Sartlari dinleyince verecekleri parayi alin annenize verin diyesim geliyor.

  3. Mert Meriç Mert Meriç

   $100 M dan büyük pazara hitap eden deniliyor evet, değeri bir kaç yıl içerisinde 100 milyon dolarla ulaşsın denilmiyor. Büyük pazara hitap etsin... projenin pazarı küçükse, istenilen paralar yatırılsa ve her şey iyi gidecek olsa kazanılacak para belli bir seviyeye ulaşacaktır. Burada belirtilmek istenen şey budur. Ha bu arada pazarın 100M dolardan büyük olsun isterken ikinci adımda şu geliyor, bu adam yatırım yapacak, şirket bu paranın fazlasını kazandıracak bu adama, o da çıkış yaparken bu şekilde yeni yatırımcıya sunabilmeli... pazarı büyük olmazsa 2., 3., roundları görmek zor...

 3. Gökhan Uygun Gökhan Uygun

  Erhan'ın görüşlerine %100 katılıyorum.

  1-2 sene içinde 100-200 milyon dolarlık değere ulaşmak isteyen büyük yatırım fonları var.

  Bu yatırım firmaları büyüklük olarak hepsiburada, gittigidiyor yada markafoni ayarına gelmek istiyorlar.

  Ama para harcamaya gelince bu firmaların 1 aylık pazarlama bütçelerine uzaktan bile yaklaşamıyorlar.

  Rocket'ın batırdığı sitelerde zaten cimri olan bu fonlara ayrı bir çekimserlik kattı.

  E-ticaret sektöründe bu saatten sonra yabancı fonlar yerine sektörden iş adamları veya holdingler yatırımcı olarak çok daha mantıklı.

 4. Sunulan projedeki 3 aylık pazarlama bütçesi kadar para yatırmak iste hem de şirket değeri 100 Mio$ olsun de.

  Bu arada Türkiye'de 100 Mio$ ve üzeri şirket sayısı kaç tane ki, her gittiğim VC bunu söylüyor.

  Gören de elini sallasan 100 Milyonlara değiyor sanır..

  Halbuki deseler ya, para topladık yatırımcılardan, bu paralardan bizim maaşlar ödeniyor, benefitler geliyor, yatırım yapıp riske atacağımıza böyle vakit geçiriyoruz üstelik para da sıcak tutuyor :)

  1. Ufak bir düzeltme,

   BIC Angel Investments adı üstünde bir melek yatırım ortaklığı yani herkes kendi sermayesini yatırıyor. Bahsettiğin senaryo geçerli değil.

 5. Bu arkadaşlarla toplantı yapan bir girişimci olarak izlenimlerim :

  - Ucuz yatırım peşindeler, 200,000 USD den fazla yatırımlara sıcak bakmıyorlar.

  - NEXUM Boğaziçi ile ortaklıkları var, siz teknolojik destek istediğinizde de size özel oranlarla diyorlar, yani yapılan yatırımın bir kısmı dolaylı olarak yine onlara gidiyor.

  - Girişimcilere tavsiyem, başlangıç bütçeniz az olsa bile asla ucuz rakamlara hisselerinizi kaptırmayın yada fikirlerinizi açmayın,

  - Sizi pahalı plazalarda ağırlayarak tavlamaya çalışan, insan ve fikir ve emek avcılarından uzak durun.

  Fikrinize güveniyorsanız, arabanızı satın, bankalara borçlanın ama sizin olsun, ben Tatilevim.com 'u bu şekilde kurdum. İlk yılını tamamladı. Önümüz açık...