Online ofis marketi Avansas.com'un hedefi 1 milyar TL ciro ile pazar liderliği
E-Ticaret

Online ofis marketi Avansas.com'un hedefi 1 milyar TL ciro ile pazar liderliği

Ofis malzemeleri, her ofis ve ofis çalışanları için oldukça önemli. Özellikle işlerin aksamaması açısından ofis malzemeleri ofislerde hayati önem taşıyor.

Bu ofis ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz e-ticaret sitesi Avansas.com da ofiste ihtiyaç duyduğunuz farklı kırtasiye malzemelerinden kartuşlara, gıda ve mutfak ihtiyaçlarından temizlik ürünlere kadar pek çok ofis ihtiyacını karşılayabileceğiniz bir e-ticaret platformu.

Son dönemde televizyon reklamlarıyla da dikkat çeken Avansas, Sancaktepe'deki 6000 metrekarelik depoları ile hizmet veriyor. Tamamen stoklu çalışan şirket, 2012 yılında yüzde 100'lük bir büyüme gerçekleştirmiş. Orta vadede satış rakamlarını 400 milyon TL'ye getirerek yüzde 10 pazar payına ulaşmak isteyen Avansas.com'un uzun vadede hedefi ise 1 milyar TL ciro ile yüzde 30 pazar payına ulaşmak ve pazar lideri konumuna erişmek.

avansas-com

Şu anda 10 binden fazla müşterisi bulunduğu bilgisini aldığımız Avansas.com ağırlıklı olarak siparişleri İstanbul'dan alıyor. Avansas.com, müşterilerini aldıkları ofis malzemelerini kendi bünyelerinde stoklama derdinden de kurtarıyor. Avansas.com'u hedef kitlesi öncelikli olarak KOBİ'ler. Ancak büyük ölçekli şirketlerle de çalışıyorlar. Bunun yanı sıra kurumsal müşterilerin, şirket içinde müşteri temsilcileri de bulunuyor ve her firmanın alım özellikleri ve ihtiyaçlarına göre uygun fiyat sağlıyorlar.

Avansas.com'un Genel Müdürü Rainer Thews, daha önce ofis malzemeleri alanında önde gelen firmalardan Staples'ın Almanya, Macaristan, Avusturya ve Polonya Bölge Başkanı olarak çalışmış. Bu alanda bir hayli tecrübe sahibi olan Thews ile görüşerek, kendisine girişimcilere ya da kuluçka merkezlerine yönelik özel projeleri olup olmayacağını, startup'lara yönelik özel çalışmalar ve kampanyaları Avansas'ta görüp göremeyeceğizi de sorduk. Zaman zaman kampanyalar yaptıklarını ve iş ortaklarının tüm ofis ihtiyaçlarını tek bir kaynaktan karşılamalarını sağlayarak zaman ve maliyet konusunda önemli avantajlar sunarak, küçük ya da büyük fark etmez, müşterilerinin operasyonel verimliliklerini arttırdıklarını aktardı.

Klasik e-ticaret sitesi modeli ile çalışan Avansas.com, aslında abonelik (subscription) modeli ile hem müşterilerini arttırabilir, hem de daha uzun vadeli müşteriler elde edilebilir. Bunu söylememin sebebi de şu, herkes kendi ofisinin ortalama ihtiyacını biliyor. Bu malzemelerle bir abonelik sistemi gerçekleştirilmiş olsa, sanıyorum Avansas.com için de oldukça değişik bir model olabilir. Aynı bu örnekte olabileceği gibi, e-ticaret siteleri içerisinde abonelik modellerinin gelişmesi de e-ticaret sitelerine faydalı olacaktır.

Yorumlar (10)
 1. Alışveriş Siteleri Alışveriş Siteleri

  Fiyatlar hemen hemen piyasa ile aynı fakat koltuktan çorba paketine kadar ofis için lazım olacak çok çeşitli ürün bulundurmaları avantaj.

 2. Bir kisi de demiyor ki " aga bu rakamlar nedir"

  400 mio TL ciro icin aylik yaklasik 33 mio TL,

  1 milyar tl ciro icin aylik 83 mio TL ciro yapilmasi lazim.

  Turkiye'de toplam ofis harcamasi bu kadar midir? :)

  1. Günlük yaklaşık 3.000.000 TL ciro ofis malzemeleri için uçuk bir hedef.

   1. Hedeflenen cirodan hesapladığımızda, ortalama sepet tutarının 50 TL olduğunu varsayalım, günlük 54.794 adet siparişin kargoya verilmesi lazım!

    Kısacası biraz daha alçaktan uçuşa davet ediyorum Rainer'ı...

 3. Parfüm Parfüm

  hayret yeni açılan bir site ve parfüm satmıyor :) son dönemde ki parfüm satmayan tek proje :))

 4. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  2012 Senesinde e-ticaret yöneticisi olarak görev aldığım bir tedarik şirketinde avansas ı sıkıca araştırmıştım . O dönemde henüz Topbaş ailesinden yatırım almamışlardı .

  2012' nin 3. çeyreğinde Topbaş ailesi Avansas a yatırım yaptı , biliyorsunuz ki BİM de Topbaş ailesinin başarılı iş modellerinden bir tanesi.

  ( http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/07/11/bimin-gucu-ofislere-uzanacak )

  Benim araştırma yaptığım dönemlerde çalıştığım şirketin müdürü orada idi yani bizim eski müdür oranın yeni müdürü idi sanırım yabancı genel müdür daha yeni olsa gerek . Ve eski müdür yine sektörün içinden bizim şirketten çok tecrübeli birisidir.

  Şirket büyüdükden sonra demekki kademeler değişti , işleyiş ve yapı farklılaştı.

  Rainer Thews

  http://tr.linkedin.com/pub/rainer-thews/63/1a2/393

  Hakan GÜMÜŞ

  http://tr.linkedin.com/pub/hakan-g%C3%BCm%C3%BC%C5%9F/3b/489/976?trk=pub-pbmap

  Avansas Peker Ailesine ait ; Peker ailesi kim derseniz Peker Tekstil ve Bakırköy de ki Town Center alışveriş merkezilerini örnek gösterebilirim . NE ilginçtir ki 2003 senesinde Town center da çalışmıştım :) .

  Ofis malzemelerinin internet üzerinden sipariş ile tedarik edilmesi, müşteriler açısından oldukça makul bir çözüm bunun yanında uygun fiyatlar ve kampanyalar ile desteklenir ise sadık müşteri sayısınında artacağına eminim.

  Yine bu pazarda olan Ofix ' de son dönemde agrasif bir büyüme gerçekleştirdi.

  Kar marjı düşük bir pazar olduğunu biliyorum , bu pazarda sürümden kazanmak çok önemli o yüzden uzun vadeli düşünmek lazım ve olabildiğinde masraf kalemlerinde doğru hareket etmeli.

  1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

   Ek : Kar marjının oranı biraz da size bağlı ürünü kendiniz tedarik ediyorsanız birinci elden elbetteki karınız yüksek olur tabi burada ayrı bir nakit gücü demek .

   2. ve ya 3. kanaldan ürünü alıyorsanız yine dediğim gibi sizin karşı taraf ile olan anlaşmanız , şartlarınız , ödemeleriniz ve günün sonunda kar marjınızı nasıl bir yerde sabitlediğiniz önemli.

   Private shopping ler örneğin %20-%25 kar marjları ile çok zor dönüyorlar , yatırım alamayanlar diskalifiye oluyor .

   Masrafların azdır %10 ilede kazanırsın Masrafların çoktur %70 ' ler bir şey kazanamassın . Bundan dolayı kar marjının artması cironun artmasından önemli . Birde büyüme ile gelen masraf kalemlerinin minimize etmelisin eğer sen büyürken masraflarında aynı oranda büyüyorsa yada birbirine çok yakınsa yine her an maçı kaybedebilirsin .

   % 70 büyüdüysen masrafların örneğin %30 büyümeli . Masraflarında %50 büyürse kemer atar , pantolon düşer .

 5. Avansas'ı yaptıklarından ve vizyonlarından dolayı tebrik ederim. Adım adım her şeyi planladıktan sonra hızlı bir ivme ile büyüdüler.

  Şirketin ortakları Peker Tekstil ve Topbaş ailesinin projedeki vizyonları bu işin dünyadaki en büyüğü Staples'in eski CEO'sunu transfer etmelerinden belli.

  Bu pazar ile normal eticaret arasında biraz farklılıklar var. Yorumlarda bunun göz ardı edilmemesi gerekir. Bir araştırmaya göre; şirketler her türlü ofis malzemesi için 1 ayda toplam ortalama 762 TL’lik bir harcama yapıyor. Normal sepet değerinin yaklaşık 10 katına tekabül ediyor. 1 kez müşteriyi kazanıp memnun ettiğiniz takdirde bu alışveriş her ay gerçekleşiyor.

  Ek olarak şu 2 haberi incelemenizi tavsiye ederim:

  1- http://ekonomi.milliyet.com.tr/avansas-com-kobi-lere-bir-tikla-600-milyon-tl-tasarruf/ekonomi/ekonomidetay/01.03.2013/1674994/default.htm

  2- http://haber.gazetevatan.com/cay-ofiste-kalemden-once-gelir/475526/2/ekonomi

  Konuyu yakından takip ettiğim için yazma gereği duydum :)

  1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

   @hasanyaşar Güzel veriler teşekkürler ,

   Türkiye gerçekten tam bir Kobi cenneti bu anlamda gerçekten bu alana hizmet etmek ,denemek oldukça heyecanlı ve kazançlı iş fikirleri ortaya çıkarabilir.

   Firma sahibi Sedat bey ' in hedeflerinin en büyüğü, Türkiye nin bir numaralı İnternet Tedarik Alanı olmak diye biliyorum .

   Bu işte karlılığı şu şekilde ayarlamak gerekiyor ;

   Çok giden ve rakebeti olan ürünlerde %5 - %10

   Orta derecede ilgi ören ürünlerde %30 ' un altına düşmemeli !

   Bazı çok talep olmayan ürünlerdede kar marjı %70 ' e kadar çıkabilir.

   Zaten bu streteji e-ticaret in değil ticaret özünde vardır .

   Çok gideni ucuz verirsin müşteriyi kazanırsın onun yanında daha karlı ürünleri de pazarlama imkanın olur.

   Dediğim gibi ; yapıyı, süreci, bütçeyi ve bir çok noktayı iyi ve doğru yönetmek gerekiyor.

 6. Eski ve köklü bir site. Yolları açık olsun.