Yaşamdan sonra Google verilerinize ne olacağına şimdiden karar verin
Araçlar

Yaşamdan sonra Google verilerinize ne olacağına şimdiden karar verin

Çoğumuz her gün internete bağlanıyoruz ve sayısız veri üretiyoruz. Bu veriler gelen kutularımızda, sosyal ağ profillerimizde veya sitelerinde yorumlarında birikerek çok ciddi bir çapa ulaşıyor. Bir e-posta, bir yorum, bir durum güncellemesi derken dijital kimliğimizi oluşturan bu öğelerin tamamını takip etmek de giderek daha imkansız hale geliyor.

Siz unutsanız bile internet unutmuyor ve sizin yıllar önce gerçekleştirdiğiniz tıklamalar bile aradan geçen zamana karşı varlığını sürdürüyor. Bu şu an için ciddi bir sorun olmayabilir ama bu fani dünyadan ayrılırken geride ne gibi dijital izler bırakacağınızı hiç düşündünüz mü? E-postalarınız, sosyal ağ profilleriniz sizden sonra ne olacak?

Bu konuda farklı çalışmalar yapıldı ve yapılıyor. Son örneği ise sizden sonra Google hesabınızın ne olacağına sağlığınızda karar vermenizi sağlamayı hedefleyen “Etkin Olmayan Hesap Yönetimi”...

Aslında Google’ın kibarca “etkin olmayan” dediği konu tam olarak yaşamın sona ermesinin ardından başlayacak süreci kastediyor. Google’ın bu konuda yayınladığı bir yazı ile etkin olmayan hesapların yönetimine dair sunulan özellikler tanıtılmış durumda.

Yaşamdan sonra Google verilerinize ne olacağına şimdiden karar verin

Bu konu aslında Google veya Facebook gibi dev firmalar için önemli bir sorun çünkü bir anlamda sizden sonra hesabınızın tüm sorumluluğu bu firmalara kalıyor. Hesaplar içerisinde paylaşmak isteyebileceğiniz veriler varsa bunlara ulaşmak veya kimsenin eline geçmesini istemeyeceğiniz bilgiler konusunda ne yapılması gerektiğini önceden ayarlamak en iyi çözümlerden biri.

Google’ın sunduğu çözüm hesap ayarları altındaki Hesap Yönetimi başlığında yer alıyor. Burada bulunan bağlantı sayesinde ise Etkin Olmayan Hesap Yönetimi sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Burada kuruluma tıkladığınızda karşınıza farklı seçenekler çıkıyor. İlk önce hesabınızın tanımladığınız süre boyunca kullanılmaması durumunda ne şekilde uyarı almak istediğinizi belirliyorsunuz. Ardından 3, 6, 9 ay veya 1 yıllık bu süreyi belirliyorsunuz. Sonrasında ise eklediğiniz güvenilir kişilere hesaplarınıza erişim hakkı tanımlama veya hesabın tamamen silinmesi seçeneklerinden birini tercihe diyorsunuz.

Yaşamdan sonra Google verilerinize ne olacağına şimdiden karar verin

Tabi ki bu sadece Google ile ilişkilerinize dair bir yönetim alternatifi. Her ne kadar Google pek çok kişi tarafından çok yaygın olarak kullanılıyor olsa da, eğer bu konuyu önemsiyorsanız diğer hesaplarınızla ilgili ne yapacağınızı düşünmeye de şimdiden vakit ayırmanızda fayda olabilir…

Yorumlar (6)
 1. Çok güzel bir düşünce olmuş.Bu sayede gizlilik konusunda da rahatlarlar hemde kullanılmayan hesaplardan kurtulurlar.

 2. Ünver Kızılay Ünver Kızılay

  Çok güzel bir uygulama ama Google bu hayatta veri silmez :) bizde veri temizlenmek için silmek içindir onlarda ise veri paradır...

 3. Aktif ettik bakalım.

 4. Ben asıl facebook ve diğer verileri merak ediyorum. Google önemli değil

 5. Ahmet Yandeviren Ahmet Yandeviren

  Google bu verileri hayatta silmez demişler niye işine gelmezmiş. Aga adam ölü bir insanın verisini ne yapsın. Reklam için kullanabilir mi akıl var mantık var. Reklam verene ne diyecek "Bizim 45 li yaş grubunda 40 tane erkek ölü üyemiz var" mı diyecek. Google çok iyi düşünmüş bu sayede insanlar öldüğü zaman reklam havuzundan da çıkmış olacak. O insana ait ilgi alanları vs. google'ın veritabanından silinmiş olacak. Reklam verene daha net bilgiler verebilecek.

  1. Hakan Mert Hakan Mert

   Çok naif bir cevap olmuş. İnsanların drive a yüklediği dosyalarda kimbilir neler var. Arama sonuçlarının verdiği bilgiler neler. Bu yolla ölmüş kişiler üstünde n devlet sırlarına bile erişilebilir. Dünya sadece reklam değil. Şu anda dünyaca ünlü devlerin bilgiye aç olmasının tek sebebi reklam da değil.