Küçük ölçekli e-ticaret şirketlerine odaklanan iyzico Türkiye ödeme sistemleri pazarındaki yerini aldı
E-Ticaret

Küçük ölçekli e-ticaret şirketlerine odaklanan iyzico Türkiye ödeme sistemleri pazarındaki yerini aldı

Hızla büyüyen Türkiye e-ticareti beraberinde ödeme sistemleri alanındaki rekabet artarken farklı modellerdeki oyuncular pazara girmeye devam ediyor. Bugün lansmanına katıldığımız iyzico, ödeme sistemi yönetim platformu olarak pazardaki yerini aldı.

İyzico, daha önce Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi şirketlerde yöneticilik yapan Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin tarafından kurulan iyzico Payments adlı şirketin ilk ürünü.

Türkiye’de e-ticaret ödemelerine odaklanan iyzico, özellikle hızlı kurulum ile dikkat çekiyor. Kopyala-yapıştır yöntemiyle 5 dakika içinde ödeme altyapısı kurabilme imkanı sunan iyzico ödeme sistemi yönetim platformu yeni kurulan e-ticaret platformlarının 48 saat içinde satışa başlayabilmesini sağlıyor.

Taner Ortakasapbaşı, Tahsin Isin ve Barbaros Özbugutu
Taner Ortakasapbaşı, Tahsin Isin ve Barbaros Özbugutu

Kullanım kolaylığına bağlı olarak özellikle yeni kurulan ve küçük ölçekli e-ticaret şirketlerine odaklanan platformun desteklediği ödeme çeşitleriyse tek çekim ile kredi kartı, banka kartı ve PayPal olduğunu paylaşalım. İşlem başına alınan ücret yüzde 2.95 olarak belirlenmiş durumda. Şirketin güvenlik standartları ise Visa ve MasterCard gibi kurumların belirlediği PCI-DSS olduğu toplantıda paylaşılan bilgiler arasında.

Lansmanda konuşan iyzi Payments CEO’su Barbaros Özbugutu, Türkiye’nin e-ticaret alanında hızlı gelişen bir pazar olduğunu ve sektörün bundan sonraki süreçte büyümesini sürdürebilmesi için yeni yaklaşımların ortaya koyulması gerektiğini dile getirdi. Özbugutu, "Amerika ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde e-ticaretin toplam ticaret içindeki oranı yüzde 10’lar seviyesinde. Türkiye’de ise bu oran halen yüzde 1 civarında dolaşıyor" şeklinde konuştu.

Kullanıcıların en büyük çekincelerinden birinin güvenlik olduğunu söyleyen Özbugutu sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Araştırmalara göre internette alışveriş yapmayan kullanıcıların yüzde 34’ü güvenlik konusundan çekiniyor. iyzi Payments, e-ticaret sitelerinde ödeme yöntemlerinin daha kolay entegre edilmesini sağlayarak tüketiciler için alışverişi daha kolay ve güvenli hale getirmeye çalışacak."

iyzico Plus ve iyzico Premium pazara sunulacak

Toplantıda paylaşılanlar arasında iyzico Payments gelecekteki planları bulunuyor. iyzico Plus ve iyzico Premium gibi ürünlerle daha gelişmiş ödeme altyapılarına sahip şirketlere hitap edileceğini belirtelim. iyzico Plus profesyonel "Fraud Management", "Conversion Optimization" gibi e-ticarette verimlilik ve güvelik konularında kritik öneme sahip yönetim imkanlarını sunacak. iyzico Premium'un ise iyzico Plus’ın kapsadığı imkanların yanı sıra mobil satış yapan ve yurtdışına açılmak isteyen şirketlere odaklanacağı paylaşılan bilgiler arasında.

Lansman sonrası dönem için test kullanımı sürecinde sisteme kaydını yapacak ilk 100 e-ticaret şirketi iyzico’yu test etme fırsatı sunuluyor. Ödeme sisteminin açılış tarihi ise Mayıs 2013 olarak belirlenmiş durumda.

E-ticaret hızla büyürken birçok alanı da yanında götürdü. Bu alanların başında şüphesiz ödeme sistemleri bulunuyor. Kullanıcılar kadar yeni kurulan e-ticaret şirketleri için önemli olan iyzico bunlardan biri oldu. Pazar payları konusunda nasıl bir değişimin olacağını gelecekte göreceğiz.

iyzico'nun hazırladığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (24)
 1. Batuhan Küçükali Batuhan Küçükali

  Teşekkürler. Fakat yazıda bir hata olmuş. İşlem başına %2,95 gözüküyor sitelerinde.

 2. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Bir de sitedeki üslup yani ikinci tekil şahıs, iş ahlakına uygun değil. "Formunu hazırla", "arkadaşlar sana yardımcı olacaklar" falan...

  1. Melih Bilgin Melih Bilgin

   Merhabalar Nurettin Bey;

   Dil konusunda hataları gidermek için hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Geri dönüşleriniz için teşekkür ederiz.

 3. Hüseyin Hüseyin

  Çok fazla eksik var, hangi bankalardan ödeme alınabileceği, taksit imkanının olup olmaması, entegrasyonun kendi tasarımlarımıza uygulayıp uygulayamadığımız gibi bir çok önemli eksik mevcut . Zamanla düzeltilir diye umuyorum, bol şanslar.

  1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

   Burada ve sitelerinde nerelerden ödeme alındığı yazıyor. Visa, Master uyumlu tüm kredi kartlarından tek çekim, ayrıca banka kartı ve PayPal. Evet taksit olmaması önemli bir eksik zamanla eklenebilir sanırım.

   1. Melih Bilgin Melih Bilgin

    Merhabalar;

    Ben iyzico'nun PR konusundaki yetkililerinden biri olarak sorularınıza yanıt vermek isterim. iyzico, aslında sistemin genel adı olarak değerlendirilebilir. Lansmanla birlikte aktif hale geçen ürün iyzico Basic. Bu ürünün avantajı banka anlaşmasına gerek duymadan, 48 saat içinde ödeme alma imkanı sunması. Burada standart bir paket olduğundan taksit ve ödeme methodları sınırlı. Eğer taksit ve ödeme methodları konusunda bir sonraki aşamaya geçmek isterseniz bu noktada da ileri seviye ürünlerimiz devreye girecek. Açıklamalarda iyzico Plus ve iyzico Premium ürünlerimizin de yakında aktif olacağından bahsettik. Bu ürünler taksit imkanı, onlarca farklı banka - ödeme methodu ve hatta yurtdışına açılma gibi imkanlar sunacak. Özellikle yaz aylarında birçok farklı yeniliğin duyurusunu yapacağız ve ileri seviye ürünlerimiz de yine bu dönemde kullanıcılarla buluşacak. Yani iyzico'nun sunacağı daha çok yenilik var, bizi takip edin :)

 4. Yavuz Erdun Yavuz Erdun

  Payu dan çok daha iyi bir alternatif gibi gözüküyor. Sanalposumu almamış olsaydım tercih edeceğim bir ödeme sistemi olurdu sanırım. Başarıarınızın devamını dilerim.

 5. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Bu sistemde kredi kartlarına taksit imkanı olur mu bilmiyorum ileride. Fakat bunu başardıklarında baya yol alırlar. Rakiplere bakıldığında iPara ile sadece iPara üyelerinden ödeme alabiliyorsunuz, bu bir dezavantaj. iPara Paypal ile benzer özelliklerde, Paypay'da üye olmadanda ödeme yapabiliyorsunuz. Payu deseniz işlemlerden aldığı komisyon dışında aylık sabit bir ücret alıyor, buda dezavantaj küçük ve yeni başlayan e-ticaret siteleri için. iyzico umarım güzel bir şekilde yol alır. Açıkçası sitelerimde kullanabilirim.

 6. Çok git-gel yaşadığım bir konuydu bu. Aylık sabit ücret almaması güzel. Hangi bankalarla çalışıyor acaba? Visa veya Mastercard olması yeterli mi?

  1. Melih Bilgin Melih Bilgin

   Oğuz Bey; 48 saatte aktivasyon imkanı sunan sistemimiz, banka anlaşması olmadan devreye alınması bakımından sadece iyzico'nun özel sistemi üzerinden çalışıyor. Ancak banka ya da PayPal gibi methodları ekleyip ödeme seçeneklerini artırmak istediğinizde iyzico altyapısı bunu da destekliyor. Siz banka ile anlaşmalarınızı yaptıktan sonra sadece birkaç tıklama yaparak entegrasyonu gerçekleştirip, o methodu sisteminize ekleyebiliyorsunuz.

 7. Serdar Endogan Serdar Endogan

  Visa veya Mastercard olması yeterli arkadaslar. Türkiye´deki mevcut bankalarimizin tümünde Mastercard ve Visa Card uygulamasi oldugundan hepsini kapsamakta. Ayrica taksitlendirmede oluyormus bilgisini aldim. Bakalim görelim. Arkadaslara basarilar dilerim

 8. Çevirirken ne çekmişler ki o cümleler böyle çıkmış.

  Alışveriş markalar arasında bir seçim yapmalı yere aşagıdaki formu koy

  VISA MASTER PAYPAL

  Ödeme yapildıktan sonra, alışveriş belirteci token parametre olarak URL'ye eklenen belirtilen URL'ye yönlendirilir.

  ve daha nice cümle bir acayip Türkçe ile yayında. Otomatik çeviri diyecem o da değil zira kelimelerde yazım hatası var.

  İşin bu kısmı bir tarafa çok vaatkar bir proje. Entegrasyon sayfasında ne demek istediğini anlar anlamaz hemen kullanicam. :)

  1. Melih Bilgin Melih Bilgin

   Hasan Bey Merhabalar;

   Geri dönüşlerinizi dikkate alıyoruz. Dil konusundaki eksikliklerimizi çok kısa bir süre içinde gidereceğiz. Belirttiğimiz gibi şuan sistemle aktif test sürecindeyiz, Mayıs ayıyla birlikte sistemimiz aktif olacak ve detaylı açıklamalarımız tümüyle anlaşılabilir olacak :)

   Bu dönemde sorularınız olursa [email protected] adresinden bize ulaşırsanız, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.

 9. Sabri Kacabilir Sabri Kacabilir

  Video daha iyi seslendirilebilirmis degil mi arkadaslar! Ama yine de basarilar. E-ticaret onemli bir sektor.

 10. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Hesap açıp panelime girince sol üstteki canlı-test kısmı doğrudan Stripe'ı getirdi gözümün önüne. Yani benim gözümde yerli Stripe diyebilirim.

  Ama entegrasyon ve etkinleştirme için yine şirket kimliği istiyor. Ne farkınız kaldı o zaman PAYU'dan, mobil-ödeme'den, iPara'dan? Ne yeniliğiniz var?

  Şirket kimliği olmadan evet Türkiye'de birşeyler üretebiliyoruz, ama satamıyoruz. Bunun kolay yolu Paypal kullanmak. Neden bizi Paypal kullanmak zorunda bırakıyorsunuz ki?

  Bu ülkede kendi çapında yazılım anlamında birşeyler üretip satmaya çalışan birileri var, bunları da kapsayan bir proje olursa çok kazanır. Evrakla faturayla siz uğraşın, masrafını da alın. Her 100 lirada 2.95'i yine sizin olsun.

 11. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bence de güzel bir alternatif bir çok ödeme hizmeti sabit ücret alıyor sanırım. Ben de arkadaşlara önerdim. umarım yakında geçerler.

 12. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  stripe.com'un Türkiye'ye hizmet veren bir versiyonu. Uzun zamandır, yaklaşık 1 yıldan fazladır, bu sistemi Türkiye'ye getirmesini PayU'dan bekliyordum, ancak iyzico getirdi.

  Zamanında PayU ile bu konuyu görüştüğümde, teknik olarak sistemin TR'ye uyarlanabileceğini ancak bankalar ayağında problemler olduğundan bahsetmişlerdi. Sanıyorum iyzico bu sorunu tüm işlemleri kendi içerisinde PayPal altyapısı kullanarak çözümlemiş.

  Ayrıca bir konudan hiç bahsedilmemiş (ya da ben atladım), sistemden yararlanabilmek için fatura kesebilmek gerekiyor mu?

  1. Ergin Keleş Ergin Keleş

   Sanırım gerekiyor. Çünkü hesabı etkinleştirme sayfasında çeşitli belgeler, bilgiler isteniyor.

 13. Gürkan Gürkan

  Bende mi bir sorun var, yoksa sitedeki entegrasyon kısmını okuyunca hakketten anlaşılmıyor mu:)

 14. Bu ne ya. Entegrasyon kısmını milletle dalga gecmek yada okuyan hicbisi anlaması diye mi yazmıslar.

 15. Musteri Adayi Musteri Adayi

  Tum banka kartlarina taksit yapabildigim ornekleri var zaten. Buradaki gibi tek cekim calismak istediginizde payu 1,7 komisyon oraniyla pos ve diger zamazingolarini kullandirabiliyor gordugum kadariyla

  Umarim fiyatlar duser ve odeme secenekleri artar. Taksit olmazsa olamaz

  1. Iyzico-Melih Iyzico-Melih

   merhabalar, taksit seçeneği yakında online olacak... Öte yandan, iyzico ile ilgili detaylı bilgi almak için www.iyzico.com'u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sorularınızı [email protected] adresine iletebilirsiniz. İyi günler...

 16. Muratali Muratali

  gayet iyi bir sistem...

 17. sistem giderek kendini geliştiriyor.Dahada gelişeceği düşüncesindeyim.