Küçük ölçekli e-ticaret şirketlerine odaklanan iyzico Türkiye ödeme sistemleri pazarındaki yerini aldı

İyzico, daha önce Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi şirketlerde yöneticilik yapan Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin tarafından kurulan iyzico Payments adlı şirketin ilk ürünü.

Hızla büyüyen Türkiye e-ticareti beraberinde ödeme sistemleri alanındaki rekabet artarken farklı modellerdeki oyuncular pazara girmeye devam ediyor. Bugün lansmanına katıldığımız iyzico, ödeme sistemi yönetim platformu olarak pazardaki yerini aldı.

İyzico, daha önce Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi şirketlerde yöneticilik yapan Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isin tarafından kurulan iyzico Payments adlı şirketin ilk ürünü.

Türkiye’de e-ticaret ödemelerine odaklanan iyzico, özellikle hızlı kurulum ile dikkat çekiyor. Kopyala-yapıştır yöntemiyle 5 dakika içinde ödeme altyapısı kurabilme imkanı sunan iyzico ödeme sistemi yönetim platformu yeni kurulan e-ticaret platformlarının 48 saat içinde satışa başlayabilmesini sağlıyor.

Taner Ortakasapbaşı, Tahsin Isin ve Barbaros Özbugutu
Taner Ortakasapbaşı, Tahsin Isin ve Barbaros Özbugutu

Kullanım kolaylığına bağlı olarak özellikle yeni kurulan ve küçük ölçekli e-ticaret şirketlerine odaklanan platformun desteklediği ödeme çeşitleriyse tek çekim ile kredi kartı, banka kartı ve PayPal olduğunu paylaşalım. İşlem başına alınan ücret yüzde 2.95 olarak belirlenmiş durumda. Şirketin güvenlik standartları ise Visa ve MasterCard gibi kurumların belirlediği PCI-DSS olduğu toplantıda paylaşılan bilgiler arasında.

Lansmanda konuşan iyzi Payments CEO’su Barbaros Özbugutu, Türkiye’nin e-ticaret alanında hızlı gelişen bir pazar olduğunu ve sektörün bundan sonraki süreçte büyümesini sürdürebilmesi için yeni yaklaşımların ortaya koyulması gerektiğini dile getirdi. Özbugutu, "Amerika ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde e-ticaretin toplam ticaret içindeki oranı yüzde 10’lar seviyesinde. Türkiye’de ise bu oran halen yüzde 1 civarında dolaşıyor" şeklinde konuştu.

Kullanıcıların en büyük çekincelerinden birinin güvenlik olduğunu söyleyen Özbugutu sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Araştırmalara göre internette alışveriş yapmayan kullanıcıların yüzde 34’ü güvenlik konusundan çekiniyor. iyzi Payments, e-ticaret sitelerinde ödeme yöntemlerinin daha kolay entegre edilmesini sağlayarak tüketiciler için alışverişi daha kolay ve güvenli hale getirmeye çalışacak."

iyzico Plus ve iyzico Premium pazara sunulacak

Toplantıda paylaşılanlar arasında iyzico Payments gelecekteki planları bulunuyor. iyzico Plus ve iyzico Premium gibi ürünlerle daha gelişmiş ödeme altyapılarına sahip şirketlere hitap edileceğini belirtelim. iyzico Plus profesyonel "Fraud Management", "Conversion Optimization" gibi e-ticarette verimlilik ve güvelik konularında kritik öneme sahip yönetim imkanlarını sunacak. iyzico Premium'un ise iyzico Plus’ın kapsadığı imkanların yanı sıra mobil satış yapan ve yurtdışına açılmak isteyen şirketlere odaklanacağı paylaşılan bilgiler arasında.

Lansman sonrası dönem için test kullanımı sürecinde sisteme kaydını yapacak ilk 100 e-ticaret şirketi iyzico’yu test etme fırsatı sunuluyor. Ödeme sisteminin açılış tarihi ise Mayıs 2013 olarak belirlenmiş durumda.

E-ticaret hızla büyürken birçok alanı da yanında götürdü. Bu alanların başında şüphesiz ödeme sistemleri bulunuyor. Kullanıcılar kadar yeni kurulan e-ticaret şirketleri için önemli olan iyzico bunlardan biri oldu. Pazar payları konusunda nasıl bir değişimin olacağını gelecekte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.