Google ve Yandex çoklu dil destekli siteleri dizinlemek için ortak standartı benimsedi

Google ve Yandex çoklu dil destekli siteleri dizinlemek için ortak standartı benimsedi

Google ve Yandex, birden çok dilde hizmet sunan web sitelerini daha iyi dizinleyebilmelerini sağlayacak olan yeni standardı desteklediğini duyurdular.

Google ve Yandex'in resmi bloglarından eş zamanlı olarak paylaşılan yazılarla desteklenen ortak standartta hreflang="x-default" özniteliği kullanılacak.

Daha çok geliştiricileri ilgilendiren bu gelişmeyle birlikte farklı dilleri destekleyen web siteleri x-default değerini kullanabilecek. Bu şekilde arama motorları farklı ülkelerin IP'lerinden gelen kullanıcıların farklı dillerde içerik gördüğünü anlayabilecek.

Bu şekilde Google ve Yandex'in robotları buna göre daha doğru şekilde dizinleme yapabilecek.

İki şirketin blogunda da ayrı ayrı örneklerle açıklanan yeni kod parçaları farklı dillerde de yayın yapan siteler için küçük de olsa iş çıkartıyor.

Aşağıda Yandex'in blogundan alınmış durumu anlatan örneğe ulaşabilirsiniz.

Örneğin, bir sitede aşağıdakine benzer sayfa veya dizinler varsa...

• Türkiye’den gelen kullanıcılar için Türkçe sayfa • Rusya’dan gelen kullanıcılar için Rusça sayfa • ABD’den gelen kullanıcılar için İngilizce sayfa

...her bir sayfa şu biçimlendirmeyi içermelidir:

<link rel="alternate" hreflang="en-us" href="http://ornek.com/en-us/"> <link rel="alternate" hreflang="tr-tr" href="http://ornek.com/tr-tr/"> <link rel="alternate" hreflang="ru-ru" href="http://ornek.com/ru-ru/">

Yeni “x-default” hreflang öznitelik değeri sayesinde sayfaların koduna eklenebilen...

<link rel="alternate" hreflang="x-default" href="http://ornek.com/">

…satırını okuyan arama motoru algoritmaları, bir sayfanın:

a) kullanıcının IP adresi gibi ayarlara göre değiştiğini veya bir dil seçeneği sunduğunu, b) diğer ülkelerden gelecek ziyaretçiler için varsayılan sayfa olacağını anlar.

Arama motorları Yandex ve Google rel=”alternate” özniteliği için x-default değerinin kullanılmasını desteklemektedir. x-default kullanımı bir zorunluluk değil, arama motorları için bir kılavuzdur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.