ABD'de risk yatırımcıları 2013'e durgun başladı

ABD'de risk yatırımcıları 2013'e durgun başladı

VENTURE CAPITAL FUNDSABD Ulusal Risk Sermayesi Birliği (NVCA) ve Thomson Reuters tarafından hazırlanan rapor (pdf) ABD'de risk sermayesinin 2013'ün ilk çeyrekteki durumunu gözler önüne seriyor.

Rapora risk sermayesi şirketleri 2013'ün ilk çeyreğini 35 anlaşma için ödediği 4.1 milyar dolarlık bir yatırımla kapatmış. Bu performans 2012'nin son çeyreğine göre yatırım hacminde yüzde 22 oranında bir artış gösteriyor ama anlaşma sayısında yüzde 14'lük bir düşüş var.

2013'ün ilk çeyreğindeki performansı temel alarak tüme varım yapacak olursak 2013 yılında yapılan yatırım sayısı önceki yılların gerisinde kalacak gibi. Gelecek çeyreklerde özellikle yeni yatırımlar için daha fazla risk alınması gerekiyor zira 2013'ün ilk çeyreğindeki yeni yatırım sayısı son 9 çeyreğin en kötüsünün yaklaşık 3'te biri.

venture funds

Son 5 yılda yapılan yatırımlara bakıldığında takip eden yatırımlar (follow on) tüm yatırım hacminin ortalama yüzde 92'sini alırken bu rakam 2013'ün son çeyreğinde yüzde 98'e çıkmış.

Rapora 2013'ün ilk çeyreği 2003'ten bu yana en durgun yıl olarak geçiyor. Yeni yatırımlar toplam bütçenin Diğer yandan yatırımların yüzde 57'sini ilk 5'te yer alan risk sermayesi şirketleri yapmış gözüküyor.   ,

NVCA'den John Taylor, 2013 yılı başındaki yavaşlığı büyük fonların geçen yıl kapanış yapmasına ve yeni çıkışların (exit) yapılmamasına bağlıyor. Girişimlerin belli bir performans sergilemek için de belli bir süre istediğine dikkat çeken Taylor, 2014'te yeniden beklenen seviyede bir hareketlilik olabileceğini paylaşıyor.

ABD risk sermayesi sektörünün teknoloji odaklı büyük yatırımlara (en yükseği 44.8 milyon dolar) odaklandığını düşünürsek internette sosyal alandaki girişimlerin bu sene ne kadar yatırım çekeceğini pekala merak edebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.