Samsung karlılıkta 2013’ün ilk çeyreğinde büyük artış bekliyor

Samsung karlılıkta 2013’ün ilk çeyreğinde büyük artış bekliyor

Mobil alanda Apple’ın en büyük rakibi Güney Kore’li Samsung için yıl son derece iyi bir şekilde başlamış gibi görünüyor. 2013’ün ilk çeyreğinin sona ermesiyle beraber netleşmeye başlayan rakamlar Samsung’un gelirlerini ama özellikle de karlılığını oldukça önemli bir seviyede arttırdığını gösteriyor.

Samsung 2012’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 5 milyar dolarlık bir kar elde etmişti. 2013’ün ilk çeyreğinde ise firmanın beklenen karlılığı yaklaşık 7,7 milyar dolar. Bu yüzde 50’nin üzerinde bir artış anlamına geliyor. Beklenen 46 milyar dolarlık toplam gelir ise yine bir yıl önceye göre yaklaşık yüzde 15’lik bir artış anlamına geliyor.

Bu tabloda eminim sizin de dikkatinizi çeken en önemli detay gelirlerin yüzde 15 seviyesinde artarken, karlılığın yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşeceği yönündeki beklenti. Yani Samsung’un bir yıl önceye göre gelirlerini çok ciddi oranda arttırmamış olmasına rağmen, çok daha karlı olmanın bir yolunu bulmuş olduğu görünüyor.

Samsung

Fakat 2012’nin son çeyreğine bakıldığında Samsung’un rakamlarında bir düşüş olduğunu da belirtmekte fayda var. Bir önceki çeyreğe göre firmanın gelirleri, yüzde 7 oranında gerilemiş görünüyor. Karlılıkta ise fark çok daha düşük, yüzde 1,6 seviyesinde gözleniyor.

Bir önceki çeyreğe göre düşüş beklenmedik bir dönem değil. Genellikle daha hareketli geçen yılın son çeyreğinin ardından gelen çeyrekte düşüş yaşanması olağan kabul edilebilir. Bununla beraber her ne kadar Samsung’un bir yıl önceye göre gelir ve karlılık artışları etkileyici olsa da, burada da gözden kaçırılmaması gereken detay 2012’nin ilk çeyreğinde Samsung’un amiral gemisi Galaxy S4’ün henüz piyasaya çıkmamış olduğu. Galaxy S4 geçen yılın ikinci çeyreğinde piyasaya çıkmış ve bu gelişmenin finansal etkileri sonraki dönemlerde kendini hissettirmeye başlamıştı.

Son olarak 2012’nin son çeyreğinde Samsung’un mobil alanda en büyük rakibi Apple ile karşılaştırdığımızda, ABD’li firmanın finansallarda bir adım daha önde olduğunu görüyoruz. Samsung’un 49,5 milyar dolarlık gelirlerine karşılık Apple’ın gelirleri 54,5 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Karlılıkta ise Samsung’un ulaştığı 7,8 milyar dolarda kalırken Apple 13,1 milyar dolara ulaşmıştı.

Samsung Finansal Tablo: The Verge

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.