Moqo App ile yazılıma geçmeden mobil uygulamalarınızı canlı olarak test edin
Mobil

Moqo App ile yazılıma geçmeden mobil uygulamalarınızı canlı olarak test edin

moqo app mockup prototypeHem web siteleri hem de mobil uygulamalar için çok sayıda prototip hazırlama aracı var. Sizlere tanıtacağımız Moqo App (iTunes) ise mobil uygulamalar için hazırladığınız taslakları iPhone üzerinde simule etmenizi sağlayan yeni nesil bir iş.

Moqo bir iPhone uygulaması ve hazırladığınız mobil uygulama taslaklarını uygulamaya dönüştürmenin bir önceki adımı.

İster hazırladığınız ilk taslakları isterseniz tasarımın son halini Moqo'ya yükleyip uygulamanızın nasıl bir deneyim sunacağını gerçekçi bir şekilde test edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ekranlar arasındaki bağlantıları eksiksiz şekilde birbirine bağlamanız.

Daha önce sizlere tanıttığımız Paper merkezli POP'u hatırlamış olabilir veya benzer örnekler gösterebilirsiniz ama Moqo App'ın diğerlerinden ayrılan yanı geliştiricilerinin Türkiye'den olması. Erbil Sivaslıoğlu ve Onur Erdemol tarafında geliştirilen Moqo, iPad'de de çalışıyor ama henüz iPad ekran görüntüleriyle uygulama test etmenize olanak vermiyor.

Öğrendiğimiz kadarıyla geliştiriciler yakında kullanıcıların Moqo'ya yükleyecekleri çalışan uygulama prototiplerini birbiriyle paylaşmasını sağlayan bir güncelleme yapacak.

Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Moqo'da uygulama uygulamanızın prototipini kolayca canlandırabilir, ekranlar üzerine notlar alabilirsiniz. Moqo sayesinde uzaktaki bir arkadaşınıza dahi uygulamanızın yazılımına geçmeden önce test etmesini sağlayabilirsiniz ki bu bence çok faydalı bir iş olur.

Yorumlar (6)
 1. bence gereksiz olmuş sadece iki ekran arasında geçiş sağlıyor yaptığı işi xcode üzerindede bir kaç dakikada yapabilirsiniz tasarım hazır olduktan sonra. İçerisine wireframe hazırlamak için özellikler ekleseler en azında taslak çalışmalar yapılabilir ama oda yok

 2. Cem Sert Cem Sert

  Bunun aynısından bir sürü var, bunun ayrıcalıkları neler? Bir de UI kötüymüş.

 3. Hayatımda gördüğüm en gereksiz uygulama. Yapılabilecek onca uygulama varken pazar analizi yapmadan, bir business plan olmadan bu tarz uygulamalarla yazılımcılar zamanlarına yazık ediyorlar. Herkes girişimci olmamalı, olmuyorsa olmuyor.

 4. Bence harika fikir ve ilk aşama için çok başarılı bir uygulama olmuş. Kağıt üzerinde hazırladığım bir kaç mock-up tasarımım vardı buraya yükleyip iki dakikada çalışan bir uygulama yaptım çok hoş gözüktü :)

  Umarım geliştirmeye devam ederler. Bir de önerim var yaptığım çalışmayı otomatik video'ya çevirip paylaşabilirsek süper olur.

 5. İsmail Dağlı İsmail Dağlı

  Mobil uygulama geliştirenlerin işine yarayacak bir uygulama. Onur ile Erbil'le teşekkürler

 6. Bu konuda Interface HD cok daha basarili.