ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şirketlere sosyal medyada açıklama yapma izni verdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şirketlere sosyal medyada açıklama yapma izni verdi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (U.S. Securities and Exchange Commission) aldığı kararla birlikte, artık şirketlerin daha önceden yatrımcılarına bildirmek kaydıyla sosyal medya kanalları üzerinden açıklama yapma yetkisi verdiğini duyurdu.

SEC tarafından yayınlanan raporun emsal kararı da aslında Netflix CEO'su Reed Hastings'in, Netflix'in aylık online görüntülenme rakamlarının 1 milyon saati aştığını kendi kişisel Facebook hesabından duyurması oldu. Hastings'in Facebook'taki mesajından sonra Netflix hisseleri 70.45 dolar seviyesinden 81.72 dolara çıkmış ancak yine de hakkındaki bu soruşturmaya engel olamamıştı.

Çıkan yeni kararla birlikte artık şirketler, daha önceden yatırımcılarına ve hissedarlarına bildirmek koşuluyla Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden şirketle ilgili bazı temel açıklamalar yapıp, veriler paylaşabilecek.

ABD'li şirketler için çıkan sosyal medyadan duyuru izni, sosyal medyanın gücünü kanıtlarken, bir yanda da yapılan bu düzenleme ile birlikte yatırımcıları korumaya yönelik bir hamle de atılmış oldu. Her ne kadar Netflix CEO'sunun açıkladığı rakam, hisselere olumlu yansımış olsa da, bu tam tersi de olabilirdi.  Alınan kararla birlikte artık bu tarz duyuruların, yatırımcılara öncelikli olarak yapılması, sonrasında da sosyal medyadan duyurulmasına onay çıktı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.