Alma Whitten Google’daki en zor işten istifa ediyor

Alma Whitten Google’daki en zor işten istifa ediyor

Son yıllarda gizlilik ve mahremiyet tartışmaları internet devlerinin en çok canını sıkan konuların başında geliyor. Firmalar bir yandan kullanıcılara çoğu kez ücretsiz olarak sundukları servisler üzerinden daha iyi hedefleme ile reklam sunabilmek adına bilgiler toplamak istiyorlar. Diğer yandan ise ne kullanıcılar, ne de mahremiyet konusundaki otoriteler ile bu yüzden ters düşmek istemiyorlar.

Google da gizlilik ve mahremiyet konularında mercek altındaki firmalardan biri. Son bir yıl içerisinde bu nedenle on milyonlarda dolar ceza ödemek zorunda kalan Google sadece bu konu ile ilgilenen özel bir departmana sahip.

Fakat CNet’in bir zamanlar “Google’daki en zor iş” olarak tanımladığı gizlilik konusunda 2010 yılından beri Google’ın ilgi departmanının başında olan Alma Whitten bu baskıya daha fazla dayanamadı ve istifa edeceğini açıkladı.

Whitten tamamen ayrılmadan önce birkaç ay daha görevini sürdürecek ve kendisinden sonra bu pozisyona atanacak olan Lawrence You’ya destek olacak. Ondan sonra ise muhtemelen son birkaç yılın yorgunluğunu uzun bir tatil ile gidermeye çalışacak…

Bir internet şirketinde mahremiyet politikalarını yönetmeye çalışmak zor bir iş olabilir ama söz konusu Google gibi çok büyük ve çok sayıda ürüne sahip bir firma olunca iş daha zor. Whitten bu işi biraz daha kolaylaştırabilmek adına 70’ten fazla ürün için çok tartışılan tek ve ortak bir gizlilik politikası çözümünü üretmişti.

2003 yılından beri Google’da çalışan Whitten’ın var olan görevinden ayrılması basit bir durum değil. Bu gelişme gizlilik konusunun firmalar ve firmaların çalışanları için ne kadar ağır bir yük olduğunu bir kez daha gösteriyor. Ne yazık ki her çaptan internet firması için mahremiyet ve karlılık arasındaki ince çizginin daha belirgin hale gelmesinin önünde daha çok zaman var ve bu süre boyunca hem firmalar, hem çalışanları, hem kullanıcılar, hem de düzenleyiciler daha çok yorulacaklar…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.