Webrazzi PRO: Dijital ekosistemin veri ihtiyacını karşılamak için çok yakında geliyor
Analiz

Webrazzi PRO: Dijital ekosistemin veri ihtiyacını karşılamak için çok yakında geliyor

Türkiye dijital ekosistemi büyüdükçe haliyle birçok alanda veri ihtiyacımız da artıyor. Bugün neredeyse hepimiz dönem dönem hazırladığımız raporlarda, sunumlarda ve analizlerde çeşitli konulardaki istatistiklere, rakamlara kısacası verilere ihtiyaç duyuyoruz. Bu tür bir ihtiyaç Webrazzi'de bizim de hayatımızın bir parçası durumdaydı. Çünkü Webrazzi bünyesinde bizim bile derli toplu tutamadığımız bir sürü veri, analiz, araştırma ve rapor var. Bunlara bazen çok hızlıca ulaşıp, örnek veriyorum dünya ve Türkiye'deki mobil internet abonesi rakamlarını ya da e-ticaret penetrasyonu bilgisini çalışmamıza dahil etmemiz gerekebiliyordu.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak aslında ilk fikir tohumları 2008 yılında atılmış olan Webrazzi PRO servisimizi hayata geçirmeye karar verdik.

Webrazzi PRO tahmin edeceğiniz gibi hepimizin ihtiyaç duyabileceği verileri birarada bulunduran, bu sebeple sisteminde kayıtlı bir sürü grafik olan, dönem dönem de sektöre özel daha detaylı analiz, araştırma ve raporlar sunacağımız bir servis olacak. Yıllık son derece uygun bir üyelik ücretiyle kullanım hakkına sahip olacağınız Webrazzi PRO için uzunca bir süredir hem yazılım hem de verileri düzgün bir yapıya yerleştirmek için zaman harcadık. Şu anda da şirket içinde kendimiz bu servisi test etmeye başladık. Eğer bir aksilik olmazsa çok kısa süre içinde Webrazzi PRO'nun ilk üyelerini almaya başlayacağız.

Eğer Webrazzi PRO açıldığında ilk haberdar olanlardan olmak isterseniz ve açılışa özel sunacağımız üyelik ücretinden herkesten önce haberdar olup faydalanmak isterseniz pro.webrazzi.com adresine e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

Webrazzi PRO için işbirliklerine açığız!

Diğer taraftan Webrazzi PRO için çeşitli firmalarla "Data Partner" olarak işbirliğine gidiyoruz. Bu noktada birlikte çalışmak istediğimiz firmalara örnek olarak şunu söyleyebilirim... Araştırma şirketleri elbette herzaman görüşmek istediğimiz firmaların başında geliyorlar ama onların dışında mesela mobil alanda şirketinde ciddi veri sahibi olup bunları dönem dönem paylaşmak isteyen firmalar ya da Monitera gibi sahip olduğu sosyal medya verisini analiz edip sunmak isteyen firmalar Webrazzi PRO için çok değerli işortakları olacaklardır.

Webrazzi PRO açıldığında ilk haberdar olanlardan olup, açılışa özel indirimli üyelik ücretinden faydalanmak istiyorsanız pro.webrazzi.com adresinden e-posta adresinizi sisteme kaydedebilirsiniz.

Yorumlar (28)
 1. Tolgsar Tolgsar

  tebrik ediyorum sizleri

  1. Teşekkür ediyoruz :)

 2. Servisin ücretli olması verinin kalitesinin yüksek olacağı anlamına geliyorsa artık sunularda bol bol "via Webrazzi" göreceğiz.

  1. Kesinlikle öyle olacak.

   Bu arada paylaşmakta fayda var tüm veriler bize ait olmayacak. Hali hazırda açık olarak sunulan veriler de Webrazzi PRO sayesinde tek bir merkeze taşınmış olacak. Daha önce Webrazzi Analitik E-Ticaret bölümünde herkese açık olan BKM verisini sizler için biraraya getirdiğimiz gibi diyebilirim.

   Kısacası "via Webrazzi" gibi olabileceği gibi aslında algısal olarak "approved by Webrazzi" de olmuş olacak. Bulduğunuz bir veri gerçek kabul gören bir veri mi düşüncesi rafa kalkacak. Biz o işi sizin için yapmış olacağız. ;)

   1. Huseyin Huseyin

    Çok güzel bir düşünce.

    Sadece kurumsal alanda webrazziye bişeyler katacak değil Türk firmalarına da çok fazla şey katacak bir gelişme. Ne yazık ki istatistiksel verilerin analizi ve buna bağlı pazar araştırması konusunda çok gerideyiz. Bu verilerin tek bir merkezde toplanacak olması yani “approved by Webrazzi” durumu çok hoşuma gitti.

    Tebrik ederim düşüncenizden ötürü.

 3. Serkan Serkan

  peki böyle bir hizmet sunan bir site yok mu ki şu anda ?

  1. Yurtdışında var bu tür siteler. Türkiye'de görmedim.

 4. Çok güzel bir çalışma. İnternet ile ilgili veri bulmak tam bir baş ağrısı sebebi. 3 aydır e-ticaret siteleri ile ilgili satış verilerine ulaşmaya çalışıyorum geliştirdiğim bir algoritmayı test edebilmek için en ufak bir veri bulamadım.

  1. Sizin aradığınız yine zor bir veri aslında. Bazen gün geliyor AppStore'da kaç uygulama var, Türkiye'de kaç iPhone kullanıcısı var gibi veriler için bile saatlerce arama yapmak gerekiyor.

   Bu arada e-ticaret şirketlerine özel resmi satış verisini vermek kendileri açıklamadığı sürece mümkün olmayacaktır ama Webrazzi tahminleri üzerinden bu tür verileri dahil etmek planlarımız arasında.

   1. E-ticaret sitesinin özel verisi değil aslında, a üyesi b marka ürün aldı şekilde anonim bir veri bile iş görecek sonucunda bilimsel bir makale yazılıp yayınlanacak tüm e-ticaret sitesi sahipleri faydalanacak. Bunu yurtdışında amazon yapıyor, flixster yapıyor, keşke hepsiburada gittigidiyor da yapsa.

   2. CNBC-E'de belirli tarihlerde beklenti anketleri, güven endeksleri, yıl sonu öngörüleri gibi analizler yayınlanır, Webrazzi Pro'da da benzer öngörü ve kullanıcı anketleri yayınlanabilir.

   3. @Celo

    Şimdi anladım, teşekkürler. Bu tür planlarımız var ama lütfen fikirlerinizi hep paylaşın. Bu tempoda herşeyi düşünemeyebiliyoruz. :)

    @Erdal Gökhan

    Evet bu tür öngörü ve kullanıcı anketleri yer alacak. Açılışa yetişir mi bilemiyorum ama şu anda listemizde bunlar var.

 5. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Artık googledan araştırma yaptığımda "yemeksepeti webrazzi" gibi aramalar yapıyorum. Webrazzi her geçen gün kurumsallaşıyor. 2006 yılından beri takip ediyorum. Bu projenizde çok mantıklı olmuş. Başarılar.

  1. Evet bu şekilde bir kullanım olduğunun farkındayız. Bu yüzden Webrazzi'nin en yüksek trafik aldığı arama kelimesi yine "webrazzi" oluyor :)

 6. Medya sponsorlukları konferanslar vs bir kenara bırakırsak bence webrazzi'nin en heycan verici işi bu. Hayırlı olsun. mail adresi bırakılan sayfa da çok şık :D

  1. Çok teşekkür ederiz, sitenin kendisi de güzel ve kullanışlı oldu. ;)

 7. Webrazzi cok iyi işlere imza atmaya devam ediyor. Buarada tasarımınızı değiştirmeyi düşünmüyormusunuz?

  1. Düşünmez olur muyuz, fazlasıyla düşünüyoruz da çok işimiz olduğu için bir türlü yeterli zaman olmuyor. :(

   1. "The New Webrazzi" yarışması başlatın. Webrazzi yeniden tasarlansın. Adaylar oylansın. En çok beğenilen kullanılsın. Seçilen tasarıma ciddi bir para ödülü verilsin.

    Hem zamandan kazanırsınız hem de herkesin beğenisi olan bir tasarıma kavuşursunuz.

    Ne dersiniz hoş olmaz mı?

 8. Mustafa Mustafa

  Güzel düşünce. Birilerinin böyle bir çalışmaya el atıyor olmasi sevindirici. Bir ihtiyaç olduğu açık, haliyle de faydalanacak olan kullanici icin de bir maliyeti olacak, burasi da cok acik bir durum. Ya da saatlerini, gunlerini erismek istedigi veriyi elde etmek icin harcayacak.

  Ancak böyle bir servisten faydalanmak isteyen herkesin profesyonel yararlanici olmayabilecegi ihtimalinin de dikkate alinmasini cok isterdim acikcasi. Bir sekilde bu durumdaki kitleye "ucretli kullanim" haricinde baska seceneklerin de sunulabilmesi bence guzel olurdu. Kamu calisanlari, tez hazirlayan ogrenciler, hatta donem odevi yapan liseliler ya da veri havuzuna katkida bulunabilecek gonulluler ilk aklima gelenler.

  1. Bunu göz önüne alacağız, önemli birşey söylediniz. Tahminim açılışı takiben öğrenciler, akademisyenler ve kamu çalışanları için özel bir ücretlendirme ya da paket düşünebiliriz. Ama bize biraz zaman vermeniz gerekiyor. Çok büyük bir ekip yok, bu tür önemli kararları açılışa yetiştiremeyebiliriz.

   Yine de eğer bu tür gerçekten bu hizmetten faydalanmak isteyenler olursa bizim paket geliştirmemizi beklemeden bizimle iletişime geçebilirler. Memnuniyetle yardımcı oluruz.

 9. Uğur Özer Uğur Özer

  @Baran Öncel arkadaşımızında dediği gibi aslında tasarımı çok değiştirmenize gerek yok sadece header alanı yeniden elden geçirilse ve responsive bir tema oturtulsa çok daha iyi olur yani eklenti kullanmak yerine direk responsive olsa daha bir hoş olur düşüncesindeyim, PRO içinde beklemedeyim :)

  1. Mobil için eklenti kullanmak yerine responsive tasarım kullanmayı biz de istiyoruz. Tasarım konusunda da aklımızda bir sürü fikir var ama zaman ayırmak kolay olmuyor. Konferanslar, yeni servisler, günlük haberler derken Webrazzi tasarımını yenilemek gibi ciddi bir işe konsantre olamıyoruz. Ama olacağız. :)

   Lütfen fikirlerinizi düzenli olarak bizimle paylaşın. Çok değerli oluyor.

 10. Hakan Erdoğan Hakan Erdoğan

  @Arda, @Webrazzi; yine çok yerinde ve çok anlamlı bir projeye imza atıyorsunuz. Veri'den ziyade hissiyatla hareket eden bir topluma karanlıkta ışık tutacak, güvenilir sektörel veri sunmak son derece kıymetli. Özellikle projeksiyon/fizibilite çalışmalarında ve sunumlarda çok faydalanılacak bir kanal olacaktır. Şimdiden emeğinize ve düşüncenize sağlık. Başarılar dilerim.

 11. Nurettin Nurettin

  ilk açıldığından beri webrazzi vazgeçilmezimdir.güzel işlerinizin arasına bir tane daha eklenecek tebrikler.

  üye olan kişiler bu verileri muhtemelen twitterda paylaşacaktır.bence herkese açık yapalım.ziyaretçilerin katılımını sağlayın daha büyük bir etki yaratırız.matematikçiyim buradan beni işe alma teklifi yapıyorum ücret önemli değil anlaşırız :)

 12. Mükemmel bir fikir, uygulaması da bir o kadar fonksiyonel olacaktır.

 13. http://pro.webrazzi.wpengine.com'un arka plan fotoğrafı projeyi özetliyor :)

  Hayırlı uğurlu olsun.

 14. Çağrı Atabay Çağrı Atabay

  Her geçen gün gelişen Webrazzi, yine bir yenilik peşinde :D Hayırlı işlerr..:)