Gmail hızlı e-posta oluşturma arayüzünü tüm kullanıcılara açtı
E-Posta

Gmail hızlı e-posta oluşturma arayüzünü tüm kullanıcılara açtı

Geçen sene Ekim ayında Gmail ekibi tarafından ilk kez duyurulan yeni e-posta oluşturma özelliğine sahip Gmail sürümü, dün itibariyle tüm kullanıcılara açıldı. Daha hızlı bir kullanım arayüzü sunan yeni Gmail'de özellikle aynı anda çoklu e-posta gönderimi yapmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak cinsten.

Gmail'in yeni tasarımında öne çıkan özelliklerin başında aynı anda çoklu e-posta oluşturma bulunuyor. E-posta yaz düğmesine basıldığında sayfadan bağımsız bir yeni pencere açılıyor. Bu pencereyi, sol üst kısmında işaret simgesine basarak Gmail sayfasının altında bekletmek mümkün. Böylece birden fazla e-posta yollama işlemi açılan pencerelerle gerçekleştirilebiliyor.

Gmail'in yayınladığı yeni özellikler arasında gelen e-postalara cevap verme ekranındaki yeniliklerde bulunuyor. Tıpkı yeni e-posta oluşturma özelliğinde olduğu gibi e-posta cevaplama ekranı da bir pencereye dönüşmüş durumda. Kullanıcılar, e-postalarına cevap verirken çoklu görev özelliğinden yararlanabiliyor.

Yeni Gmail özellikleri şu anda tüm kullanıcılara ulaşmış durumda değil. Ancak şirketten yapılan açıklamada yeni özelliklerin tüm kullanıcılara birkaç gün içerisinde ulaşacağı belirtiliyor.

gmail-1

Yeni Gmail özellikleri e-posta hesabını yoğun bir şekilde kullananlar açısından oldukça başarılı bulduğumuzu paylaşalım. Kullanıcıların e-posta hesabına daha fazla hakimiyet kurmasını sağlayan yeni özellikler, sade tasarımla daha kolay anlaşılabilir duruma getirilmiş. Çünkü daha önceki Gmail sürümünde bir e-posta  yazarken veya okurken Gmail üzerinden başka bir işlem yapılamıyordu. Ancak bu durum yeni özelliklerle beraber giderilmiş durumda.

Yorumlar (6)
 1. Volkan Küçük Volkan Küçük

  İlk gördüğüm günden beri hiç ısınamadım, dün de tekrar o soguk eposta sayfası açıldı. Uyarı olarak da "yakında zorunlu olacak şimdiden ısının" gibi bir uyarı yazılmış.

  Tamam böyle bir özellik yaptın ama ben kullanmak istemiyorum. Zorla niye kullandırıyorsun. Üstelik pratik falan da değil.

  1. Yesim Yesim

   Kullanıcılar, alışkanlıklarında değişiklikle karşılaştıkları zaman hiç istisnasız direnç göstermeye meyilliler.

   Oysa Gmail, Facebook gibi şirketlerin arayüzlerinde yaptıkları bu değişiklikler takdir edersiniz ki, tesadüfen ya da "aman hadi yapalım be, güzel böyle" demesiyle olmuyor. Kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak, türlü testler yaparak ve mesela bu değişiklikte olduğu gibi 6 ay betada tutarak karar veriyorlar.

   Ben 6 aydır kullanıyorum ve oldukça da memnunum. Spesifik olarak en önemli faydası, aynı anda hem mail yazıp hem de mailde search yapabiliyorsunuz tek bir ekranda.

   Facebook, timeline'a geçtiğinde geri döndürtgeçlere inanan, yana yakıla sevmedim diyenler şuan ne kadar da mesutlar. :)

   1. mail dosya ekleme kısmı olmamış bence.

    bir de çakallık yapıp sürekli drive dan ekle diyor ki ordaki yerimiz dolsun da parayla alan alalım.

 2. Profesyonel Seo Profesyonel Seo

  Sanırım kimse beğenmedi bu hızlı e-posta olayını bırakın hızlı mail atmayı daha geç atmaya başlıycaz sanırım :)

 3. Avni Dinçer Avni Dinçer

  "Yeni ileti penceresi açılmasın", gibi bir seçenek olmalı..

  Ben de herkes gibi hiç alışamadım.

  Ayarlarda böyle bir seçenek var mı?

 4. Abdullah Abdullah

  umarım bu yeni uygulama hayırlı olur