eBay’in 2015 gelir hedefi 23,5 milyar dolar

eBay’in 2015 gelir hedefi 23,5 milyar dolar

eBay’in CEO’su John Donahoe yıllık yatırımcı toplantısında geleceğe dair son derece iddialı hedeflerini paylaştı. Donahoe eBay’in 2015 yılında ulaşılması hedeflenen gelirinin 21,5 ile 23,5 milyar dolar aralığında olduğunu açıkladı. Bu son derece iddialı bir hedef çünkü bu rakam eBay’in önümüzdeki 3 yıl içerisinde gelirlerinin yüzde 60’ın üzerinde arttırması anlamına geliyor.

Amazon ile çok ciddi bir rekabet içerisinde bulunan ve uzun süre pazar payını bu büyük rakibine kaybeden eBay, 2009’dan sonra attığı adımlar ve hayata geçirdiği yenilikler ile dengeyi kurmayı başarmıştı. Buna rağmen uzmanların beklentileri Donahoe’dan biraz daha düşük, analistler eBay’in 2015’te ulaşabileceği en yüksek toplam gelirin 21,4 milyar dolar olabileceğini söylüyorlar.

Donahoe’ın geleceğe dair paylaştığı rakamlar arasında belki de en ilgi çekeni, eBay’in yol açacağı e-ticaret hacmi. Donahoe eBay’in 2015’te tam 300 milyar dolarlık bir eticaret hacmine dokunacağını söylüyor…

2012’de eBay’in aracı olduğu toplam e-ticaret hacmi 175 milyar dolardı. Yani Donahoe önümüzdeki üç yıl içerisinde bu rakamın da yüzde 70’in üzerinde artacağı görüşünde. Bu 300 milyar dolarlık hacim içerisinde pazar yerinin yanı sıra PayPal gibi eBay’in diğer girişimlerinin de önemli payı var.

Donahoe bu iddialı hedeflerini eBay’in asıl işindeki yenilikçi yaklaşımlarının sürmesi ve hızla artması beklenen mobil ticarete bağlıyor. 2010 yılında mobilden 2,5 milyar dolarlık satış yapmayı başaran eBay, 2011’de bu rakamı iki katına çıkartmış, 2012’de ise 8 milyar seviyesine ulaşmıştı. Donahoe 2015’e kadar bu artışın hızlanarak devam edeceği görüşünde.

eBay’in büyük hedefleri içerisinde BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ile gelişmekte olan ülkelerin de önemi büyük. eBay 2015 yılına gelindiğinde tüm aktif üyelerinin yüzde 25’inin bu ülkelerden olacağını düşünüyor. Ayrıca hesaplamalara göre eBay’in tüm işlem hacminin yüzde 12’sini de bu ülkeler oluşturacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.