Facebook’un oyun karnesi: 250 milyon oyuncu, 2 milyar dolar gelir
Oyun

Facebook’un oyun karnesi: 250 milyon oyuncu, 2 milyar dolar gelir

Facebook son zamanlarda oyun dışındaki konulara ağırlık vermiş gibi görünüyor fakat oyunlar dünyanın en büyük sosyal ağ sitesinde son derece önemli bir yer tutuyor. San Fransico’da düzenlenen Game Developers Conference’ta Facebook bir gün boyunca oyunlardan bahsetti, rakamlar paylaştı ve geliştiricilere bu alandaki fırsatları ve nasıl başarılı olacaklarını anlattı…

Aslında Facebook en yüksek oyuncu sayısını 2010 yılında görmüştü, ondan sonra yaşanan hızlı düşüşün ardından geçen yıllar sonrasında Facebook aynı seviyeye ulaşmayı başardı. 2010 yılında, Facebook’un henüz sadece 500 milyon kullanıcı varken tüm bu kullanıcıların yüzde 50’sinin aktif olarak oyun oynadığı açıklanmıştı. Yani 2010’da 250 milyon aktif oyuncu vardı.

Her ne kadar son dönemde oyuncu sayısında bir artış yaşanıyor olsa da, aktif oyuncu sayısı ancak şu sıralar yeniden 250 milyona ulaştı ama toplam kullanıcılar arasındaki oyuncu oranı 2010’a göre epeyce düşük…

Şu anda Facebook kullanıcılarının yaklaşık yüzde 20’sinin site üzerinde aktif olarak oyun oynuyorlar. 2011’in Ağustos’unda Facebook’ta 205 milyon aktif oyuncu vardı ve tam bir yıl sonrasında bu sayı 235 milyona ulaşmıştı. Bugün ulaşılan rakam ise 250 milyonluk aylık aktif kullanıcı, Mart 2012’ye göre bu yüzde 24’lük bir artış anlamına geliyor.

Facebook

Her ne kadar oyunlar Facebook’un birincil odak noktası olmasa da, kullanıcı tecrübesi tamamlıyor olması açısından önemli. Oyunların zirveye çıktığı 2009 ve 2010 yıllarında geliştiricilerin kullanıcıları canından bezdiren spam’leri oyuncuların azalmasına neden oldu ama Facebook’un bu konuda aldığı önlemler kullanıcıların yeninde oyunlara ilgi göstermeye başlamasını sağlamış gibi görünüyor. Mart 2012’den bu yana oyun yükleme sayılarının yüzde 75 artış göstermiş olması da bunun diğer bir ispatı.

Hem Facebook, hem de geliştiriciler aradan geçen süre boyunca bu nispeten yeni ama büyük sosyal oyun pazarında tecrübe kazandıkça işin ticarileştirme kısmı da gelişme göstermeye başladı. Toplamda 18 milyar dolarlık bir pazar olan masaüstü oyun sektöründe Facebook’un 3 milyar dolar pay almış olması da bunun bir sonucu. Bu sayede Facebook geçtiğimiz yıl  içerisinde oyun geliştiricilere toplam 2 milyar dolarlık ödeme yaptı.

18 milyar dolarlık masaüstü oyun sektöründen 3 milyar dolar pay almayı başaran Facebook, geleceğin de masaüstü oyunlarda olduğunu düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Facebook’ta 200’ün üzerinde oyun 1 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaşmış durumda. 1 milyon doların üzerinde gelir elde eden oyun geliştirici firmalarının sayısı ise 100’ün üzerine çıkmış durumda.

Görsel Kaynak: VentureBeat

Yorumlar (2)
  1. Emrah Emrah

    facebook iyice özünden çıktı tamamen reklam satış alanı oldu. son değişiklikte fark etmişsinizdir insanların dikkatini çekecek bilgileri resimleri falan sağ tarafa kaydırmışlar yani reklamın olduğu bölgeye orada resimlere bakarken reklamlara bakmamak kaçınılmaz. bence facebook şunu yapmalı yıllık isteyenden 10-15 dolar almalı ve bu aldıklarına reklam falan göstermemeli sadece bir sayfa bırakmalı bu ne kardeşim sol taraf dolu sağ taraf dolu ortada ufacık bir akış diyagramı bırakmış. o da resimler tam boy tıklamana bile gerek yok

    1. Erdiizgi Erdiizgi

      Emrah kardeşim, reklam hayatımızın vazgeçilmez parçası sokaklarda yürürken bile her tarafın reklamlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Bu kadar çok reklama karşın, her yıl piyasaya sürülen her 500.000 üründen sadece 2000 civarı ayakta kalabiliyor. Buna rağmen daha çok reklam, artık şirket logolarını bile aklımızda tutamaz olduk. Chrome kullanıp AdBlock eklentisini kurarsan en azında sanal ortamda reklamlarla rahatsız edilmeyeceksin :)Benim facebook tertemiz :)