Windows Store 50 bin uygulamaya ulaştı
Uygulamalar

Windows Store 50 bin uygulamaya ulaştı

Windows 8 ile yeni bir atağa kalkan Microsoft, uygulama mağazası Windows Store konusunda hızla büyüme kaydetmeye başladı. Geçen Kasım ayında paylaştığımız bilgilere göre Windows Store'daki uygulama sayısı 20 bini geçmişti. Paylaşılan yeni rakamlara göre ise Windows Store önemli bir eşiği daha geride bıraktı.

MetroStore Scanner'da yer alan bilgiler Windows Store'un 25 Mart 2013 tarihi itibariyle 50 bin uygulama sayısına ulaştığını gösteriyor. Bu rakam yaklaşık bir ay içinde 6 bin uygulama kadar artmış olduğu sitede yer alan bilgiler arasında.

Paylaşılan verilerin mobil uygulama sayısı olmadığını ve sadece Windows 8 işletim sistemi için geçerli olduğunun altını çizmek istiyoruz. İşin mobil uygulama boyutuna bakacak olursak Windows Windows Phone Marketplace de hızla büyümeye devam ediyor. Mobil uygulama mağazası geçen Ocak ayı itibariyle 130 bin uygulama sayısına ulaşmıştı.

windows-store-uygulama-sayisi-2013

Windows Store Türkiye'nin yüzde 40'ı yerel uygulama

Apple Mac bilgisayarlar için uygulama mağazası olan Mac App Store'u yaklaşık 2 yıl önce kullanıma açmıştı. Kasım ayında paylaştığımız verilere göre ise Mac App Store’da Windows Store’a göre beş kat daha fazla uygulama indirildiği yönünde.

Microsoft Türkiye, Windows 8 uygulamaları konusunda yerel uygulamaları daha fazla öne plana çıkartmayı hedeflediklerini açıklamıştı. Windows Store Türkiye'de yer alan uygulamaların yaklaşık yüzde 40'ının yerel uygulama olduğunu da belirtelim. Mac App Store'daki yerel uygulama sayısıyla ile ilgili bir veri elimizde bulunmuyor. Ancak Windows Store'un Türkiye'de başlangıç olarak yüzde 40 yerel uygulamayla yola çıkması önemli bir avantaj olarak görülüyor.

Rakamlardan da görüldüğü üzere Windows 8 ve Windows Phone 8 ile yeni bir dönemin kapılarını aralayan Microsoft, uygulama ekosistemi açısından hızla ilerlemeye devam ediyor. Windows 8 için paylaşılan rakamlar diğer şirketlerin uygulama sayısına henüz uzak olsa da üzerinden sadece beş aylık bir dönem geçtiğini unutmamak gerekiyor.

Yorumlar (8)
 1. The Gaste The Gaste

  teknolojinin özellikle de internet odaklı teknolojinin geleceği mobilde bu saatten sonra mobile yatırım yapan kazanır.

 2. System Analyzer System Analyzer

  #the gaste - arkadaşıma katılıyorum aklıma gelen bütün uygulamaları gezerken görmek çok şaşırtıcı aklınıza birşey geldiyse kesinlikle uygulamak için elinizden geleni yapın mobil uygulamalar çok revaşta ve kazançlı yeniden windows ve microsoft hakimiyetine bırakıcak dijital dünya steve jobs'ın bıraktığı boşluk oldukça büyük bir pazar açığı bilgates bu açığı kapatıcaktır.

 3. Wime77 Wime77

  Gerçekten Bill Gates size para veriyor mu ?

  Microsoft 'un 50 bin uygulamasından birisi benim yaptığım uyduruk olanı. 'Maraba Televole' cinsinden. Sadece merak edip yaptım 20-30 dakika içinde koydum baktım yayınlamışlar.

  Steve Jobs'un bıraktığı bir boşluk şuan için yok ama ilerisi için olabilir. Yalnız Gates bunu doldurabilecek öngörüye sahip birisi değil. Bunu en iyi Google, Mozilla, Samsung ya da buralarda çalışmış eski mühendislerin kendi ürünleri dolduracak gibi.

  Ben tekelleşmeye karşıyım. Hiç kimse büyük bir güce sahip olup bunun sarhoşluğunu yaşarken bizede eziyet çektirmesin istiyorum. Google bu gücü çok dikkatli yönetmeye çalışıyor bu konuda da bence başarılı ama yinede şirketlerin devletlerin ve insanların yşamların üzerine hakimiyet kurmasının önüne geçilmesi gerektiğine inanıyorum.

  System Analyzer, sen Microsft' ta bir çalışanmısın ? Yoksa hayır yaptığı bir geliştirici mi ?

  Ben Google'ın internet üzerindenki hakimiyetinden rahatsızlık duyuyorken senin bunu istemenide anlamıyorum. Sistemin bağımlılık üzerine mi kurulu ?

  Ha bu arada, Google bana onu sevmem için para ödüyor haberin olsun.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  window store çok sıkıcı. Windwos 7'den bile uygulama geliştirip normal yollarla test etmek mümkün değil. Microsoft neyin kafasını yaşıyor. İnsanlar zaten win8 uygulaması geliştirmeye sıcak bakmıyorken bu gibi konuları bir şekilde çözmesi gerekirdi.

  Bir de tümüyle tutarsız windwos 8 masaüstünde tam bir işkence. Gene insanların sinirlerini oynatacak bir işletim sistemi yaptılar. Ya kardeşim bana ne dokunmatikten tablet versiyonunu ayrı yap. Neden eziyet ediyorsun. Bırak kapatalım çıkalım istediğimiz gibi klavye ile mouse navigasyon yapalım? ESC tuşu backspace tuşunu nedne engelliyorsun?

  Windows browser ayrı telden pencereler ayrı telden bir de windows8 uygulamaları ayrı telden çalıyor. Tam bir tutarsızlık sistemi. Resmen aceleye gelmiş bir sistem. Şuana kadar windows8'in ISO'yu direk sürücüyle açması dışında bir faydasını artısı göremedim.

  1. Ibrahim Özkan Ibrahim Özkan

   Windows 8 in servis paketinde baslangic menüsü tekrar geliyor. Ayrica sol ve sag tarafa mouse ile gidildiginde cikan kisayol ekranlarida gidiyor.

 5. Gökmen Bilişim Gökmen Bilişim

  Özelleştirilebilir haberler görmek istiyorsanız bunu da deneyin

  http://apps.microsoft.com/windows/tr-TR/app/haber-im/789943d1-5959-412c-bb8b-8930864a00d5

 6. Sekopromen Sekopromen

  biz neden mağazada göremiyrouz o kadar ugulama varda benim gördüğüm 50 tane uygulama var

 7. Sekopromen Sekopromen

  halen bir facebook uygulaması yok meselaa