Kale Benim: Gezdiğiniz mekanlara takımızın bayrağını dikin
Mobil

Kale Benim: Gezdiğiniz mekanlara takımızın bayrağını dikin

İnternet sektörümüzde her alanda çok hızlı ilerlediğimiz söylenemez. Ancak mobil uygulama tarafında biraz daha hızlı ilerlediğimiz ve özellikle son dönemde oldukça iyi mobil uygulamalar geliştirdiğimizi söyleyebilirim. Appstore'a henüz adım atan Kale Benim adlı iPhone uygulaması da buna iyi bir örnek.

SodaMedya tarafından geliştirilen Kale Benim, konum/mekan tabanlı sosyal bir mobil uygulama. Mekan bilgisini Foursquare'den alan uygulamaya, Facebook hesabınızla kayıt olup şehrinizi ve futbol takımınızı seçtikten sonra çevrenizdeki mekanlara sanal anlamda giriş yaparak takımınızın bayrağını dikiyorsunuz. Bir mekanda hangi takımın bayrağı çoksa o takım orayı kalesi olarak renklendirmiş oluyor.

kale-benim-soda-medya-iphone-small

Sınırsız sayıda bayrak dikebildiğiniz oyunda bayrak dikmek suretiyle kazandığınız puanlarla bir lig tablosu oluşturuluyor. Arkadaşlarınızla bir yarış halinde olduğunuz gibi, takımınız da kale ve bayrak sayılarıyla diğer takımlarla kapışıyor. Kısacası bayraklar dikildikçe kullanıcılar ve takımlar birbirleriyle sezon boyunca yarışıyor.

Amigolar, 12. adamlar bu oyunda

Belli bazı bayrak dikişlerine özel rozetler (amigo, 12. adam vb...) kazandıran uygulama da iki takımın bayrak sayısı eşitse altın gol uygulaması uygulanıyor. Yani eşit sayıdaki takımlardan ilk golü atan daha doğrusu ilk bayrağı diken takımın taraftarı o kaleyi ele geçiriyor.

Türkiye'nin taraftar haritasını da çıkaran oyun 6 kişilik bir ekiple 4 ayda geliştirilmiş. Henüz bir gelir modeli bulunmuyor ve bir marka adına yayınlanmıyor.

Tek beklenti 'gerçek' taraftarların oyuna ilgi göstermesi ancak tutulan takımı değiştirebilme ve aynı gün içinde sınırsız sayıda mekana bayrak dikebilme gibi özellikler bence gerçek bir rekabet ortamı geliştirmeye yeterli değil. Kale Benim'e bu yönde bazı detaylar eklenebilirse daha keyifli bir hale gelebilir ve kazanç anlamında altı doldurulabilir.

Yorumlar (11)
 1. Murat Murat

  Mekanın sahibi en çok check-in yapılan takımı tutmuyorsa ne olacak.?

  Ayrıca, bir yere giden herkes, etrafta neresi var nersi yok check-in yapacak.

  Çok kısa bir sure sonar, yükleyen herkesin sileceği bir uygulama olur.

  İndirilme sayısı yüksek olsa bile, kullanılmayacağını düşünüyorum.

 2. Nurettin Nurettin

  İyi düşünülmüş ama eksikleri var. Kullanıcıları tutmak için neler yapılması gerektiği düşünülmeli.Mesela yeni birşey denemek isterlerse check-in yapan kullanıcılara takımının ürünlerini hediye edebilirler bunun için sponsor bulabilirler

 3. Graeme Souness'in (Ulubatlı Souness) 1996 yılındaki hareketinden esinle yapılmış olsa gerek :)

  http://www.youtube.com/watch?v=NVT-NK_c6LU

  1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

   Tarihi bir andı...

 4. Ergin Ergin

  20 gün önce yapılan İzmir Startup Weekend birincisi PalWar da aynı konuyu oyun haline getirmişti, mantık bile aynı sanki.

  """Startup Weekend'in birincisi PalWar projesini açıklayabilir misiniz?

  Serkan İçer: Gerçek mekanlarda cep telefonunuz aracılığı ile oynayabileceğiniz sanal bir bayrak dikme yarışı oyunu. Temel olarak Facebook'ta veya Foursquare'de gidilen mekanlarda nasıl check-in yapılıyorsa PalWars'da da bayrak dikiyorsunuz. Bunda değişiklik olarak üye olurken bir takım seçiyorsunuz ve gittiğiniz mekanlarda takımınızın bayrağını dikiyorsunuz.

  Aynı takımdan arkadaşlarınız sizin bayrağınızın orda kalması için yardım ederken, rakip takım oyuncuları ise bayrağınızı oradan indirmeye çalışıyor. Diktiğiniz ve indirdiğiniz bayraklar size puan ve rütbe kazandırıyor.""" (kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/Sarmasik/2013/03/17/yeni-fikirler-yaristi)

  demek ki yurtdışında bi patlama olduysa gecikmeden Türkiye'de de geliştirilmeye başlanmış bi konu herhalde.

 5. Ahmet Altan Ahmet Altan

  Aynı fikir İzmir Startup Weekend de 1. olan proje. Bir fikir hırsızlığı mı var acaba?

 6. Ender Ayna Ender Ayna

  Kalebenim'in fikir sahibi olarak bir kaç yoruma birden topluca cevap vermek istedim

  1- Şenol Özbek: Evet çok haklısın. Fikrin esin kaynağı birebir o tarihi olaydır.

  2- Ergin ve Ahmet Altan: İzmir Start-up'dan çok daha önce Kalebenim demosu hazırdı zaten. Hatta bizzat tarafımdan Burak Büyükdemir'e 13 Şubat'ta Antalya'da Start-up Turkey'de demo gösterilmiştir. Öte yandan Serkan İçer'i tanımıyorum. Muhtemelen tesadüfen benzer bir fikri geliştirmiştir diye düşünüyorum.

  3- Murat ve Nurettin: Kullanıcılardan gelen feedbacklerlerle KaleBenim sürekli gelişmeye devam edecek. Hatta ilk update'i çıktık bile. Onay bekliyor şu anda.

 7. Palwar Game Team Palwar Game Team

  Selamlar,

  Biz de PalWar Game ekibi olarak bişeyler söyleyelim istedik.

  Öncelikle Ergin'in yurt dışı yorumuna istinaden; gerçekten ilerde konum tabanlı mobil uygulamalar ve gamification yükselişte olacak bizi bu tarafa yönlendiren de bu beklenti oldu diyebiliriz.

  Diğer konuya gelince Ender 'in de bahsettiği gibi bir birimizi tanımıyoruz ve bayrak ile oyuncu yarıştırma olgusu çok genel bir kavram olduğundan benzerlikler olması gayet normal bir durum, tamamen tesadüf. Nerdeyse sadece bayrak dikme fiiliı aynı, PalWar içerisinde oyun mekanikleri ve dinamikleri Kale Benim 'den çok farklı, PalWar ı yayınlandığımızda daha iyi anlaşılacaklar.

  Biz benzer bir uygulamaların çıkmasından memnuniyet duyuyoruz, rekabet kaliteyi ortaya çıkaracaktır.

  Fair-play çerçevesinde sahada görüşürüz diyoruz! :)

  Kale Benim ve Ender 'e başarılar dileriz.

 8. Sertan Sertan

  İlginç ama ben de sürükleyici bir app olacağını düşünmüyorum.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Evet insanlar bu tarz şeyler için uğraşacak mı ilerde göreceğiz. Ama konu ilginç umarım ilgi görür. Daha komplike oyunlar, itemler, charlar falan olsa belki ilginç olabilir :D

 9. Melih Gümüşçay Melih Gümüşçay

  Bana ilginç gelmedi ama tasarım uygulama hoş kalebenim yazısı fontu olmamamış artı bir de logo ister...