Mobil reklam gösteriminin lideri iPhone olmaya devam ediyor

Mobil reklam gösteriminin lideri iPhone olmaya devam ediyor

Akıllı telefon pazarındaki rekabet hem üreticiler hem de işletim sistemleri arasında görünse de işin bir de reklam boyutu olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak son yapılan araştırmalar, mobil reklam gösterimi konusunda Apple'ın Samsung'u geride bıraktığını gösteriyor.

TechCrunch'ın mobil reklam şirketi Velti'den aldığı verilerle hazırladığı habere göre en fazla reklam gösterimine sahip cihaz sayısı Apple'da bulunuyor. Şubat ayı verilerine dayanan raporda ilk 10'a giren cihazların 8'ini Apple'ın akıllı cihazları oluştururken, geriye kalan 2 akıllı cihaz markası ise Samsung olması oldukça dikkat çekici.

Paylaşılan verilere göre mobil reklam gösterimi pazarının yüzde 14.5'ini iPhone 4 almış durumda. İkinci sırada iPhone 4S yüzde 13.7'lik oranla yer alırken, iPad 2 yüzde 9.4'lük paya sahip. Apple piyasaya sürdüğü son akıllı telefon iPhone 5 ise şu anda yüzde 6.4'lük mobil reklam gösterimi payını almış durumda.

Samsung akıllı telefonları listenin arka sıralarında yer aldığını belirtelim. Samsung Galaxy SII yüzde 2.8 payla yedinci sırada yer alıyor. Galaxy SIII ise mobil reklam gösterimi pazarında onuncu sırada yer alıyor. Cihazın pazardan aldığı pay yüzde 1.8 olarak tablodaki yerini alıyor.

mobil-reklam-pazar-payi-tablo

Mobil reklam gösteriminde tablet bilgisayar kategorisine baktığımızda iPad'lerin ezici üstünlüğe sahip olduğunu paylaşalım. Şubat ayında tablet bilgisayarlardan görüntülenen reklamların yüzde 92.3'ü iPad'lerden kaynaklanıyor. İkinci sırada yüzde 5.2 pay ile iPad Mini yer alırken üçüncü sırada yüzde 1.9 ile Kindle Fire dördüncü sıradaysa yüzde 0.7 ile Samsung Galaxy Tab bulunuyor.

Paylaşılan rakamlardan görüldüğü üzere mobil reklam gösterimi konusunda Apple rakiplerinin oldukça üzerinde yer alıyor. Ancak Samsung'un bu pazardaki payını yükseltmeye çalıştığını söylemek yanlış olmaz. Galaxy S4 ile hedeflerini büyüten Samsung'un yakında bu listeye girebilmesi muhtemel görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.