WhatsApp iPhone kullanıcıları için abonelik modelini hayata geçiriyor
Mobil

WhatsApp iPhone kullanıcıları için abonelik modelini hayata geçiriyor

WhatsApp, uzun zamandan beri Android, BlackBerry, Nokia ve Windows Phone kullanıcıları için abonelik modelini uyguluyordu. Ancak WhatsApp CEO'su Jan Koum'un Almanya'daki bloglara yaptığı açıklamalar, WhatsApp'ın iPhone kullanıcıları için de abonelik modelini hayata geçireceği yönünde.

Bilindiği üzere WhatsApp, Android, BlackBerry, Nokia ve Windows Phone kullanıcıları için abonelik modelini uyguluyordu. Söz konusu işletim sistemlerinin kullanıcıları WhatsApp'ı ücretsiz olarak indiriyor ve bir yıl süre geçtikten sonra yıllık 1 dolara mesajlaşma uygulamasını kullanmaya devam edebiliyordu.

WhatsApp CEO'su Jan Koum'un yaptığı açıklamalara göre abonelik modeli iPhone kullanıcıları için de hayata geçecek. Yani iPhone kullanıcıları WhatsApp'ı ücretsiz olarak indirebilecek, ancak bir yıllık süre dolduğunda yıllık 1 dolarlık ücret ödeyerek uygulamayı kullanabilecek.

Jan Koum'un yaptığı açıklamalara göre iPhone kullanıcıları için bu hamle 2013 yılı içinde hayata geçecek. Şu anda iPhone sahibi WhatsApp kullanıcıları için abonelik modeli geçerli olmayacak. Yani abonelik modelinin yeni WhatsApp kullanıcıları için geçerli olacağını paylaşalım.

WhatsApp CEO'su Jan Koum
WhatsApp CEO'su Jan Koum

"WhatsApp mobil uygulama olarak kalacak"

Paylaşılan haberin ara başlıklarından çok önemli detaylar bulunduğunu belirtelim. Jan Koum, sorular üzerine WhatsApp'ın bilgisayar sürümü çalışmalarının olmadığını ve olmayacağını söylüyor. Sadece mobil bir servis olarak hizmet etmeye devam edeceklerini söyleyen Jan Koum, "Telefonların her zaman kullanıcıların yanında. Bu yüzden açıkça söylemeliyim ki WhatsApp'ın gelecekte bilgisayar sürümü üzerinde çalışması olmayacak" şeklinde konuşuyor.

Hazır laf WhatsApp'tan açılmışken uygulama hakkında güncel rakamlar paylaşalım. Günde ortalama 17 milyar adet mesaj sayısına ulaşan WhatsApp'ın, 100 milyondan fazla Android kullanıcısı bulunuyor. Hatta 31 Aralık 2012 tarihinde WhatApp kullanıcıları bir rekora imza atarak toplamda 18 milyar adet mesaj gönderme adedine ulaşmıştı.

WhatsApp, akıllı telefon kullanıcılarının olmazsa olmaz uygulamalarından biri haline geldi. Mobil interneti olan akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse kısa mesaj gönderimi yapmadığını bile söylemek mümkün. Bu yüzden WhatsApp'ın iPhone kullanıcıları için abonelik modeline geçmesi şirketin kullanıcı sayısını çok fazla etkilemeyecektir.

Yorumlar (12)
 1. Ayhan Baris Ayhan Baris

  paralı olursa, resimli messageMe 'ye geçeriz :)

  1. Kemal Kemal

   Kesinlikle herkes böyle yapar. Sonuçta whatsappın diğerlerinden ayırt edici bir özelliği yok. İlk olmalarının ekmeğini yemekteler hala.

   Üstelik hala androidde iyi çalışmıyor. Yazılan mesajlar anında gelip gitmiyor. Kesinlikle android kullanıcıları para vermez.

   1. Mert Ak Mert Ak

    4 aydır Android ile hergün çok aktif kulanıyorum. En ufak sorun yaşamadım.

 2. Blog Sitesi Blog Sitesi

  Bol alternatifli, Bedavası varken, Tük milleti parasıyla kullanmak istemez. Ben kullansam bile benim arkadaşım kullanmıyacağı için WhatApp bir işe yaramıcaktır. Free uygulamalara devam :D

 3. Oysa cloud mantığı ile bilgisayar başındayken zırt bırt telefonu elimize alıp yazmaktansa bilgisayardan yazmak daha kolay ve hoş olurdu.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Güzel düşünce. Facebook messenger sanırım bu tarzda diyebiliriz. Aslında tanıdığımız bir çok kişinin Facebook'ta ekli olduğunu düşünürsek whatsapp kullanmaya gerek kalmıyor gibi dursada rakamlar ve ilgi bunun tersini gösteriyor.

 4. Ahmet Ahmet

  iPhone kullananlar zaten bu uygulamayı paralı indirdi. Şimdi ücretsiz yapıp tekrar bizden para çarpmanın mantığı ne alternatifleri bol nasılsa.

  1. Tarık Tarık

   haber içeriğinde geçmemiş ama whatsapp gizlilik sözleşmesinde yazan bi olay bu, tekrar ücret almayacaklar. Gizlilik koşullarını değiştirmeleri onlara ait; değiştirirlermi bilmem ama %99 ihtimal öyle bi olay olmayacaktır.

 5. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Yeni aboneler için bu geçerli olacak. Eski kullanıcılar olduğu gibi devam edebilir. Bence biraz da reklam yapıyorlar yükleme sayısı daha da artsın diye.

  Telekom şirketleri ile özel whatsapp tarifelerini çoğaltmak istiyorlar bence.

 6. Mesele 1 dolar değil uygulama çok iyi ancak; uygulamayı parayla satın alanlar ne yapacak

 7. Hansoylu Hansoylu

  Viber atak yapacak gibi ustelik internet uzerunden bedava kinusma ozelligide bulunuyor

 8. Ben whatsapp yukleyemiyorum kredi kartimda yok illa olmasimi lazim