Microsoft 1.5 milyon adet Surface satışı gerçekleştirdi
Mobil

Microsoft 1.5 milyon adet Surface satışı gerçekleştirdi

Windows 8 işletim sistemleriyle yeni bir dönemin kapılarını aralayan Microsoft, işletim sisteminin satış rakamlarını paylaşmıştı ve şirketin bu tablodan memnun göründüğünü paylaşmıştık. Microsoft, bu yeni dönemdeki en önemli silahlarından biri olan tablet bilgisayar Surface için satış rakamlarını paylaşmaya başladı.

Bloomberg'te yer alan habere göre Microsoft Surface piyasaya çıkış tarihinden bugüne kadar yaklaşık 1.5 milyon adet satıldı. Satılan tablet bilgisayarların 1.1 milyon adedi Surface RT modeli iken, geriye kalan 400 bin adedi ise Surface Pro oldu.

Satış rakamları hakkında daha ayrıntılı bilgi paylaşmak adına birkaç istatistik paylaşalım. Surface RT'nin piyasa sürülmesinin üzerinden yaklaşık 139 gün geçti ve paylaşılan satış rakamlarına göre günde 7 bin 900 civarında tablet satılıyor. 9 Şubat'ta pazara sunulan Surface Pro'da ise bu rakam günlük yaklaşık 12 bine adede denk geliyor.

Ancak Microsoft'un Surface satışları, analist beklentilerinin biraz altında kaldığını belirtelim. Analistler, Microsoft'un geçen yıl Kasım ayından bu yana 2 milyon adet Surface satmasını bekliyordu. Öte yandan Surface RT'nin küresel çapta toplamda 3 milyon adetlik tablet bilgisayar siparişi aldığını belirtelim.

2012'de 128 milyon adet tablet satıldı

Her ne kadar tablet pazarına yeni giren bir ürün için erken olsa da Microsoft Surface'in rakipleriyle ufak bir kıyaslama yapalım. IDC verilerine göre 2012 yılında küresel çapta 122 milyon adet tablet bilgisayar satışı gerçekleşti. Pazarın aslan payı ise tahmin edildiği gibi Apple'da bulunuyor. Apple sadece 2012 yılı dördüncü çeyrekte 22.9 milyon adet iPad satışı gerçekleştirdi. Şirket böylece tablet bilgisayar pazarının yüzde 51'ine sahip oldu.

Rakamlardan da görüldüğü üzere Surface modellerinin henüz tablet bilgisayar pazarından yüksek bir pay almasını beklemek yanlış olur. Ancak tablet, bilgisayar ve akıllı telefon arasında güçlü bir bağ kuran Windows 8'in etkisinin Surface satışları üzerinden etkisi olabileceğini düşünüyoruz.

Microsoft Surface'in ayrıntılı özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Ben ilk BETA halini aldım diyebilirim sırf meraktan. Biraz hata da yapmış olabilir çünkü eksikleri çoktu.

  Ama gerçekten çok dikkat çekici ve havalı bir ürün. Güncellemeler ile piyasada hatırı sayılır ürünler arasında ki yerini daha da sağlamlaştıracaktır.

 2. Isa Koç Isa Koç

  Sessiz ve derinden ilerlemiş. İlkkez piyasaya çıkan bir ürün olarak ve Apple kadar şakşakçısı olmayan bir ürün bu kadar sürede gayet iyi satmış.

 3. Gökhan Gökhan

  Bütün uygulamaları, piyasadaki ürünleri dikkate alındığında microsoft halen bir numara.

 4. Wime77 Wime77

  Webrazzi başlığı düzelt.

  Microsoft SURFACE satışları HÜSRANLA sonuçlandı demen gerekiyordu.

  Microsoft kelimenin TAM anlamıyla ağzının payını fazla fazla aldı.

  Sadece Microsoft 'un reseller noktalarına birer tane verse zaten bu kadar satar.:)))