Microsoft 1.5 milyon adet Surface satışı gerçekleştirdi

Microsoft 1.5 milyon adet Surface satışı gerçekleştirdi

Windows 8 işletim sistemleriyle yeni bir dönemin kapılarını aralayan Microsoft, işletim sisteminin satış rakamlarını paylaşmıştı ve şirketin bu tablodan memnun göründüğünü paylaşmıştık. Microsoft, bu yeni dönemdeki en önemli silahlarından biri olan tablet bilgisayar Surface için satış rakamlarını paylaşmaya başladı.

Bloomberg'te yer alan habere göre Microsoft Surface piyasaya çıkış tarihinden bugüne kadar yaklaşık 1.5 milyon adet satıldı. Satılan tablet bilgisayarların 1.1 milyon adedi Surface RT modeli iken, geriye kalan 400 bin adedi ise Surface Pro oldu.

Satış rakamları hakkında daha ayrıntılı bilgi paylaşmak adına birkaç istatistik paylaşalım. Surface RT'nin piyasa sürülmesinin üzerinden yaklaşık 139 gün geçti ve paylaşılan satış rakamlarına göre günde 7 bin 900 civarında tablet satılıyor. 9 Şubat'ta pazara sunulan Surface Pro'da ise bu rakam günlük yaklaşık 12 bine adede denk geliyor.

Ancak Microsoft'un Surface satışları, analist beklentilerinin biraz altında kaldığını belirtelim. Analistler, Microsoft'un geçen yıl Kasım ayından bu yana 2 milyon adet Surface satmasını bekliyordu. Öte yandan Surface RT'nin küresel çapta toplamda 3 milyon adetlik tablet bilgisayar siparişi aldığını belirtelim.

2012'de 128 milyon adet tablet satıldı

Her ne kadar tablet pazarına yeni giren bir ürün için erken olsa da Microsoft Surface'in rakipleriyle ufak bir kıyaslama yapalım. IDC verilerine göre 2012 yılında küresel çapta 122 milyon adet tablet bilgisayar satışı gerçekleşti. Pazarın aslan payı ise tahmin edildiği gibi Apple'da bulunuyor. Apple sadece 2012 yılı dördüncü çeyrekte 22.9 milyon adet iPad satışı gerçekleştirdi. Şirket böylece tablet bilgisayar pazarının yüzde 51'ine sahip oldu.

Rakamlardan da görüldüğü üzere Surface modellerinin henüz tablet bilgisayar pazarından yüksek bir pay almasını beklemek yanlış olur. Ancak tablet, bilgisayar ve akıllı telefon arasında güçlü bir bağ kuran Windows 8'in etkisinin Surface satışları üzerinden etkisi olabileceğini düşünüyoruz.

Microsoft Surface'in ayrıntılı özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.