Yenilenen Fotografium.com'un 2013 hedefi yüzde 50 büyüme

Yenilenen Fotografium.com'un 2013 hedefi yüzde 50 büyüme

Eminim her fotoğrafçının ya da fotoğrafa ilgi duyan pek çok kişinin yolu Sirkeci'ye düşmüştür. Burası İstanbul'da her tür fotoğraf makinesi ve ekipmanının bulunabileceği yegane yerlerden.

Geçtiğimiz günlerde benim de 'fotoğrafçıların cenneti' Sirkeci'ye yolum düştü ve Fotografium ofisini ziyaret ederek, şirketin kurucu ortağı Furkan Karaca'dan Fotografium'un hikayesini, girişimin nasıl bugünkü halini aldığını dinleme fırsatı buldum.

Şirketin kurucu ortakları Furkan Karaca ve Murat Tekin. Hikayeleri de oldukça ilgi çekici. Furkan Karaca İngilizce öğretmeni, Murat Tekin ise mali müşavir. İkisi de kendi işlerini yapmadıkları bir firmada çalışırken yolları kesişiyor.

Daha sonra iki iş arkadaşı kendi girişimlerini yapmaya karar veriyorlar. Şirket 3 ortaklı bir yapıda, 2008 yılında 12.000 TL sermaye ile kuruluyor. 3 ortaklı yapı 2010 yılında ortaklardan birinin üçte bir hissesini 195 bin TL karşılığında devrederek çıkmasıyla bozuluyor.

İlk başta Alisverisium.com alan adıyla yola çıkan ortaklar, daha sonra fotoğraf dikeyindeki Fotografium markasını ortaya çıkartıyorlar. Hem fotoğrafçılığa olan kişisel merakları, hem tecrübeleri hem de buradaki kar marjlarının daha iyi olması onları cezbetmiş.

Fotografium.com'un henüz bugün yenilenen tasarımı
Fotografium.com'un henüz bugün yenilenen tasarımı

Fotografium tasarımı ise henüz bugün yenilendi. Bu yeni tasarımla birlikte Fotografium yeni bir altyapıya geçti ve aldığım bilgilere göre arama özellikleri büyük oranda geliştirilerek, alışveriş yapmak daha hızlı ve kolay hale getirilmiş. Fotografium'un hali hazırda bir iOS uygulaması var, ancak Furkan Karaca bu uygulamanın daha çok referans amaçlı kullanıldığını aktardı. Şirketin yakın gelecekteki hedefi ise mobil ticaret. Bu aşamada hem iOS uygulamalarını yenilemek hem de bir Android uygulaması çıkarmak projeleri arasında yer alıyor.

Fotografium ofisi
Fotografium ofisi

Şu anda 12 çalışanları bulunan Fotografium, 2011 yılında yüzde 330'luk rekor bir büyüme gerçekleştirerek 11 milyon TL ciroya ulaşmış. Aynı sene aldıkları yatırım teklifini de reddetmişler. 2012 yılında ise yüzde 14 büyüme ile biraz yavaşladıklarını ancak bunun sebebinin de altyapı çalışmalarına harcanan vakit yüzünden olduğunu söylüyor kurucu ortaklardan Furkan Karaca. 2013 hedeflerini de bizimle paylaşan Karaca, bu yıl yüzde 50 büyüme hedefleri olduğunu açıkladı.

Fotografium'dan önemli rakamlar

Kurucu ortaklardan Furkan Karaca ile toplantımız sırasında biraz şaşırtıcı şekilde tüm rakamlar içtenlikle paylaşıldı. Sanırım bunun bir sebebi de fotoğraf dikeyinde çok iyi bir konumda ve rakipsiz olmaları. Canon, Nikon, Sony, Tamron, Sigma, Olympus gibi pek çok farklı firmanın en büyük bayiilerinden olduğunu dile getiren Karaca, günlük ortalama 50 sipariş aldıklarını, ortalama sepet tutarı rakamının ise 910 TL olduğunu aktardı. Fotografium.com'un aylık tekil ziyaretçi sayısı ise 400 bin.

Fotografium aynı zamanda blog.fotografium.com adresi üzerinden ciddi bir içerik üretiyor. Bu blogda içerik ürettikleri, fotoğraf  meraklıları ile paylaşana Fotografium, yine fotografium.tv aracılığıyla da özel video içerikler üretiyor. Bu videolar aracılığıyla, ürün incelemeleri ve kutu açma videoları çeken Fotografium, kendisinden alışveriş yapacak müşterilerini de dolayı olarak bu ürünleri ile bilgilendirmiş oluyor.

Bence özellikle e-ticaret girişimcileri için önemli bir örnek Fotografium. Alisverisium.com olarak çıktıkları yolda ısrar etseler belki de yakalamayacakları bu başarıyı, fotoğraf dikeyine yönelip, Fotografium markasını oluşturarak yakalamış durumdalar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.