Bağımsız oyun geliştiricisinden 3 boyutlu Android oyunu Manuganu yayına girdi

Bağımsız oyun geliştiricisinden 3 boyutlu Android oyunu Manuganu yayına girdi

Tek kişilik dev kadro diye bir deyim vardır. Şimdi tanıtacağımız Manuganu, tam da tek kişilik dev kadrodan çıkan bir mobil oyun. Her ne kadar oyun tek bir kişi tarafından geliştirilse de gerek grafik kalitesi gerekse oynanabilirlik açısından birçok dev şirketin oyununa kafa tutabilecek cinsten.

Manuganu, müzikler hariç her şeyin Alper Sarıkaya tarafından geliştirildiği bir mobil oyun. Alper Sarıkaya aslında film sektöründe çalışan bir görsel efekt sanatçısı. Ancak mobil oyunların hızla popüler olması Alper Sarıkaya'nın dikkatini çekiyor ve bu yönde çalışmalara yapmaya yönlendiriyor. Alper Sarıkaya'nın daha önce Garanti, Renault, Tivibu ve Tekirdağ Rakısı başta olmak üzere birçok dijital projede çalıştığını paylaşalım.

Manuganu, aksiyon tarzında bir koşma oyunu. Kızıldereli bir karakterin yer aldığı oyunun amacı oyundaki öğeleri toplayarak bitiriş çizgisine ulaşmak. Her ne kadar bu amaç kolay görünse de oyunda ilerleme  kaydettikçe zorlaştığını belirtmek gerekiyor. Oynanabilirlik konusu ise oldukça sade bir şekilde tasarlanmış. Ekranın sağ alt kısmında yer alan yönlendirmeyle oyun kahramanı kontrol edilebiliyor.

Grafik kalitesi üst seviyede

Oyun aynı kategoride yer alan rakip mobil oyunlar gibi tek bir mekanda geçmiyor. Oyunu test ettiğimiz süre içinde oyunda 5 farklı mekan değiştirdik ve bu mekanların hepsinin ayrı ayrı özelliklerinin bulunduğunu belirtelim. Örneğin bir bölümde tokmaklar engel olarak çıkarken, başka bir bölümde oyun karakteri kanatlanıp uçabiliyor. Bu yüzden oyunun sürprizlerle dolu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Özellikle belirtmek istediğimiz noktaların başında oyunun grafik kalitesi bulunuyor. Alper Sarıkaya'dan aldığımız bilgilere göre Manuganu'da Unity oyun motoru kullanılmış. Ancak Alper Sarıkaya'nın görsel efekt sanatçısı olmasının payı yüksek olduğu hemen hemen her ayrıntıda rahatça görülebiliyor.Manuganu1

"Gelir modelinden çok kaliteye odaklanıldı"

Gelelim oyunun gelir modeline. Alper Sarıkaya, oyunu geliştirirken gelir modellerine çok odaklanmadığını ve öncelikli olarak oyun kalitesini ön planda tutmaya çalıştığını söylüyor. Şu anda oyunda oyun içi satın alma öğeleri bulunmuyor. Oyun gelir modeliyse Android'te reklam alanları, iOS'ta ise ücretli satış olacak.

Manuganu, dün itibariyle Google Play'deki yerini aldı. Ancak ortaya çıkarılan iş başarılı olunca bir gün gibi kısa bir sürede oyun yaklaşık bin kez indirilmiş  durumda. Oyunun 42 megabyte olmasını ise grafik kalitesine oranla oldukça makul karşıladığımızı söyleyelim.

Manuganu2

Nisan başında App Store'daki yerini alacak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi oyun şimdilik sadece Android kullanıcıları için yayınlanmış durumda. Alper Sarıkaya'dan aldığımız bilgilere oyun kısa bir zaman için iOS kullanıcıları için yayınlanacak. Kesin bir yok, ama Nisan başı gibi Manuganu, App Store'daki yerini alacak.

Manuganu, Alper Sarıkaya'nın ilk mobil oyunu değil. Alper Sarıkaya daha önce Gravity Project oyunu ile oldukça dikkat çekmiş durumda. Bir koşma oyunu olan Gravity Project'in, Şubat ayı sonunda yayınlanarak sadece Google Play'de 1 milyondan fazla indirildiğini belirtelim.

Manuganu, hem grafik kalitesi hem de oynanabilirlik konusunda oldukça başarılı bulduğumuz bir oyun. Oyunun dünya standartları üzerinde bile olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tabi bu başarıda bir görsel efekt sanatçısının yer alması önemli bir rol oynuyor. Oyunun bir gün gibi kısa bir zaman zarfı içinde yaklaşık bin kez indirilmesi Manuganu'nun gelecekteki olası başarısının habercisi olabilir.

Şu anda Android kullanıcıları için yayınlanan Manuganu'yu buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.