LinkedIn, Pulse’ı satın alıyor ama neden?

LinkedIn, Pulse’ı satın alıyor ama neden?

İnternet üzerindeki içeriklerin artması ile birlikte kullanıcılar ilgilendikleri konuları daha pratik bir şekilde takip edebilmek için özel haber okuma uygulamalarına büyük ilgi göstermeye başladılar. Flipboard, Zite ve Pulse gibi uygulamalar kullanıcılar için ilgili ve öne çıkan içeriklere ulaşmayı ve bu tip içerikleri keşfetmeyi kolaylaştırırken, içerik üretenler için de önemli bir trafik kaynağı haline geldi.

Bu kadar hızlı büyüyen bir alanın dikkat çekmemesi tabi ki mümkün değil ve iddialara göre haber okuma uygulaması Pulse bir internet devinin radarına girmiş durumda. Söylenenlere göre profesyonel sosyal ağ sitesi LinkedIn, Pulse’ı bünyesine katmak için 100 milyon dolara yakın bir ücreti gözden çıkarmış durumda.

Peki Pulse, LinkedIn’in ne işine yarayabilir?

İki Stanford mezunu tarafından 2010’da kurulmuş olan Pulse, iOS ve Android’de geniş bir kitleye ulaştıktan sonra 2012 itibariyle web üzerinden de hizmet vermeye başlamıştı. Bu noktadan sonra büyümesi daha da hızlanan ve günde 100 bin yeni kayıt gibi oldukça etkileyici bir büyüme ivmesi yakalayan Pulse, 20 milyon kullanıcı barajını geçmeyi başardı.

Daha önce Pulse’ın rakiplerinden biri olan Zite, 25 milyon dolara yakın bir anlaşma ile CNN tarafından satın alınmıştı. İşi içerik olan ve reklam geliri hedefleyen CNN için mantıklı bir satın alma gibi görünüyor ama LinkedIn için durum daha farklı.

Diğer yandan LinkedIn’in içerikten ve reklam gelirinden bağımsız olduğunu düşünmek de doğru olmaz. LinkedIn geçtiğimiz yıl gelirlerinin yüzde 27’sini reklamdan elde etmişti ve bunu büyütme yolunda ilerliyor. Daha fazla reklam geliri elde edebilmek içinse daha fazla ve daha kaliteli içeriğe ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Bu anlamda Pulse aslında LinkedIn’in büyüyen ve gelişen gelir yapısı içerisinde çok da ilgisiz durmuyor.

Diğer yandan LinkedIn’in önemli bir gelir kalemi de premium üyelik. Pulse gibi istenen veriye hızlı ve doğru şekilde ulaşarak, bu veriyi oldukça şık bir şekilde sunabilen bir uygulama LinkedIn’in var olan ücretli üyelik sistemini zenginleştirmek için önemli bir katkı sağlayabilir.

Diğer yandan LinkedIn’in en başarılı olduğu konulardan biri değişen durumlara hızlı entegre olabilen yapısı. Dolayısıyla tüm bunların yanı sıra Pulse’ın şu anda gündemde olmayan farklı bir projenin temelinde yer alması da söz konusu olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.