DEMSA Group, Beyazkutu.com'u satın aldı! [Duyum]
E-Ticaret

DEMSA Group, Beyazkutu.com'u satın aldı! [Duyum]

Kısa bir süre önce aldığımız duyumlara göre Beyazkutu.com, DEMSA Group tarafından satın alındı. Şirket ortaklarından aldığımız bilgilere göre rakam 8 haneli ve miktarın cinsi de dolar.

2011 yılıyla birlikte yayın hayatına başlayan bir e-ticaret platformu olan Beyazkutu.com, 2011'in sonlarında ilk yatırımını iLab Ventures'dan almıştı. Yeni aldığımız bilgiye göre ise yaklaşık altı ay kadar önce iLab Ventures hisselerini, kuruculara geri satarak Beyaz Kutu'dan çıkış yapmış.

Beyazkutu.com'un kurulduğu günden itibaren öne çıkan özelliklerinden biri olarak sezon dışı ve indirimli satışlardan uzak durmasını gösterebiliriz. Şirketin bu bağlamda ortalama sepet tutarı da oldukça yüksek. Duyumlarımıza göre ortalama sepet tutarını 550 TL civarında olduğunu da paylaşalım. Beyaz Kutu ile ilgili çeşitli rakamları yatırım haberimizde bulabilirsiniz.

iLab Ventures yatırımı öncesi de Beyazkutu.com ile ilgilenen DEMSA Group, Türkiye perakende ve mağazacılık sektörünün oldukça önemli isimlerinden biri konumunda. Ayrıca DEMSA Group'un 2012 yılının sonunda Güney Koreli pazarlama devi CJ O Shopping ile imza attığı ortaklık da fazlasıyla dikkat çekici.

Offline ve online taraftaki güçler birleşiyor

Özellikle DEMSA satın almasından sonra Beyazkutu.com ile ilgili verebileceğimiz bir diğer detay ise şirketin offline ile online taraf arasında kuracağı ilişki. Beyazkutu.com şu an aşağıda sizinle paylaşyığımız bir görselle kaplanmış durumda. Aldığımız bilgilere göre ise bugünlerde DEMSA'nın offline tarafıyla Beyazkutu.com'un online tarafı arasında yazılımsal olarak çeşitli entegrasyonlar yapılıyormuş. Süreç sonlandığında ise online ve offline taraftaki çok sayıda marka ve mağazanın aynı stoğu paylaşacağını ve tamamen entegre olacağını paylaşalım.

beyazkutu-acilis-sayfasi

1 ay içinde yeniden açılacak

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız şirket kurucu ortaklarından Serdar Çınar; 2010 yılında başladıkları Beyaz Kutu serüveninde çok ciddi tecrübeler yaşadıklarını ve o dönemde kimsenin 'internetten pahalı ve sezon ürünü satamazsınız' sözleriyle bu alana başarı ihtimali vermediğini; ancak geldiğimiz noktada hemen herkesin 'indirim ve fırsat konseptini bırakıp full price ve sezon' mantığına geçtiğini belirtti. Serdar Çınar ayrıca bu dönemde iLab Holding gibi ciddi bir yatırımcı tecrübesi yaşadıklarını ve bunun kendilerine önemli dersler kattığını da dile getirdi. Çınar'ın DEMSA Group ile iyi işler başaracaklarına olan inancı da tam.

Son olarak satın alma sonrasında kurucu ortaklar Hamdi Külahçıoğlu ve Serdar Çınar'ın Beyazkutu.com yönetim kurulu bünyesinde yerlerini koruyacaklarını ve sitenin de entegrasyon çalışmaları tamamlanarak 1 ay içinde açılacağını belirtmiş olalım. Beyazkutu.com ülkemizdeki e-ticaret sektörü için ilerleyen zamanlarda özellikle üst segment için önemli bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Beyazkutu.com ve satın almayla ilgili gelişmeleri takip edip gerektiğinde sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Yorumlar (21)
 1. Yorumla Yorumla

  dedikodu dedikodu. nereye kadar sürecek bu hükümranlık merak ediyorum.

 2. Hakan Akyüz Hakan Akyüz

  8 haneli rakamlar büyük kolpa bence, kapanmış bir site 8 haneli rakamlaramı satılacak ? Demsa maliye kayıtları için satın almayı belgelerse sorun kalmaz, onun dışında bu yazı mali bildirim bile kabul edilebilir.

 3. Nihat Nihat

  Bu tür yalan haberlere webrazzi niye ortak oluyor anlamıyorum gerçekten. Bakın eğer site iyi olsa İLAB burdan zaten çıkmazdı hatta satırmamak içinde elinden geleni yaptırıyor olurdu. En azından tutumları bu bildiğimiz kadar ile. İLAB çıktı ise zaten batmıştır bu girişim şimdide böyle bir haberi webrazziden okuyor olmak gerçekten webrazzi gibi severek takip ettiğimiz bir blog'a yakışmadı.

  Umarım bu gördüğümüz son yalan haber olur.

  1. Bize farklı kaynaklardan gelen bilgiler bu şekilde. Olayın yalan bir durumu olduğunu düşünmüyoruz.

 4. Alessandro Alessandro

  Satın alma olayı bence doğrudur, çünkü bu hafta DEMSA nın sitesi modagurusu.com'dan beyazkutu.com'un kardeş sitesidir diye mail geldi, ayrıca ben bu olayın çok ciddi ve güzel bir sonuç doğuracağına da inanıyorum, çünkü ellerinde güzel bir marka grubu ve maddi güç var, ve tahminimce enmoda.com'a rakip bir site olacaktır gibi geliyor bana. Belki geçerler belki geçemezler ama iyi bir alternatif olurlar.

 5. Kenan Dost Kenan Dost

  Yahu neden webrazzi'ye kızıyorsunuz anlamadım. Böyle bir dedidoku/duyum var diye haber veriyorlar. Birkaç farklı insandan duymuşlar ki yazmışlar. Yanında eşek kadar DUYUM diye de yazmışlar. Bekler görürsün. :)

  Bu insanımızın neye kızacağını şaşırmış hem küstah, hem aciz haline ne diyeceğimi şaşırıyorum bazen.

 6. Böyle bir siteyi neden satın alırlar? Site kapanmış üstelik çok hitli olduğunu da düşünmüyorum. Biri bana açıklama yaparsa memnun olurum?

  1. Sefa Şahin Sefa Şahin

   eğer iyi pazarlarsan boğaz köprüsünü bile satabilirsin dostum. Başındaki adam sektörün en önemli oyuncularından. Adam önce yatırımcı almış, adamlar uyanıp çıkmışlar. Şimdi ise Demsa... Bakalım onlar ne zaman çıkacak...

 7. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  DEMSA gerçekten acınacak halde. Kalk sen kapanmış siteyi tekrar diriltmeye çalış. Bunların ekipleri ne iş yaparlar anlamak mümkün değil!

 8. Serra Serra

  Bu kadar büyük bir meblağ ödenmişse mutlaka bir başarı yolu çizilmiştir. Ancak ödenen miktarın bir kısmının da BeyazKutu'nun elindeki stoklar için verilmiş olabileceğini unutmamak lazım.

  1. Sefa Şahin Sefa Şahin

   Eğer Demsa başarı yolu çizebilmeyi biliyor olsaydı, önce modagurusu nu bir yere getirirdi. Bence beyazkutudaki ekibin iyi olduğunu ve modagurusuna faydası olacağını düşünüyorlar. beyazkutunun sahiplerinden biri de kurt bir yazılımcı. Günahlarını almayalım ancak bilgisayar verilerinden ziyade kalem kalem satış verilerine bakmak gerekir. Benim sitem olsa yaparım tek kalem satış 100.000 TL o güne kadar da 100 satış yaptıysam oldu sana ortalama sepet tutarı 1000+... Türkiye'deki yatırımcılar hakikaten melek yatırımcı hemde kanatlısından :)

 9. Berkay Cavusoglu Berkay Cavusoglu

  Bu haberi ben de Demsa icinde calisan bir arkadasimdan duydum. Bazilari "site kapanmis" demis... Site entegrasyon icin bakima alinmis. İLab cok saglam bir VC olsa zaten GG haric bir yatirimi prim yapardi... Belli ki finansal olarak bu isin altindan kalkamamis ve oyunu terketmis.

  Bazi yorumlara bakinca soylenecek tek sey( zenginin mali zugurdun cenesini yormus yine...

 10. Mert Tuncay Mert Tuncay

  yaa ne kadar bos konusmus bazilari... rakamlardan ne kadar haberi olmadiklari cok belli. beyazkutu dedigin site luxury ve full price satiyor. stoklu calisiyor. bu ne demek? zaten her sezonda en az 2-3 milyon euro stok tutuyor demektir. 8 hane dedigin 10.000.000 olabilir... e 6-7 sezondan %30 stogu elinde tutuyor demektir! alan adam bunu da aliyor neticede... biraz hesap! biraz mantik!

 11. 8 hane 100.000,00 şeklindeyse belki ama 10 milyon dolarsa kimse buna inanacak kadar saf değildir bari amerikalılar gibi six figures deselerdi.

 12. Kerim Kerim

  Bu satin alma moda sektorunde buyuk ses getirdi. Kuruculardan Hamdi Kulahcioglu zaten kendini kanitlamis bir isim ve sektorun en onemli yoneticilerinden... beyazkutu İLab'dan once de tedarik tarafinda cok gucluydu, İLab sonrasinda da cok guclu. Bir de DEMSA isin icine girince basarili olunmamasi icin hic bir sebep yok...

 13. Mithat Seven Mithat Seven

  Arkadaslar haberdeki tum bilgiler dogrudur. Ben Serdar Cinar'in kurucu ortak oldugu baska bir sirkette calisiyorum. Daha gecen hafta Demsa'dan bazi isimler sirketimize geldi ve MCJ tarafinda neler yapabilecegimizi konustuk. Serdar Cinar bir isin icindeyse, o ise cok dikkat edin ve iyi takip edin derim...

 14. Tesettür Tesettür

  Merhaba, Beyaz kutu ismi çok güzel. Daha önce de duymuştum fakat bu gün alışveriş sitesi beyazkutuya bakma imkanım oldu. Umarım başarılı olurlar.

 15. Aren Kastro Aren Kastro

  Private shopping ruzgari gecti. Herkes full fiyat ve sezon isine giriyor. Buyuklerden bir tek markafoni ve limango ( almanlar oldugu icin ) ayakta kalir. beyazkutu bu modele herkesten once girdigi icin eger dogru isler yaparlarsa enmoda'yi da modagram'i da gecerler. Tek rakipleri beymen.com olur. Alana satana hayirli olsun diyelim.

 16. Sefa Şahin Sefa Şahin

  Herşeyden önce beyazkutunun elindeki stoğa bakmak gerekir. Sadece web sayfasının bu parayı edeceğini düşünmüyor. Buna benzer ki bence çok daha kaliteli bir iş yapan mosmoda diye bir site beyazkutudan evvel de vardı ve adamlar sessiz sakin işlerine devam ediyor. Bir ara yatırım alacaklarına dair haber de çıkmıştı. Sonradan offline 2 mağaza açtılar. Ama yatırımı aldılar mı bilmiyorum.

  Uzun zamandır kapalı olan bir websayfası için meblağ yüksek ve inandırıcı değil. Ayrıca Demsa önce kendi websayfasını bir yerlere getirsin. Amacın ne olduğunu tam olarak anlamadım. Sektörün küçük oyuncularından büyük bir oyuncu çıkmaz. Potansiyelli firma olsa yatırım geri çekilmezdi. Bence kendilerini DEMSA ya iyi pazarlamışlar.. Biraz daha dikkat Demsa satın alma departmanı!

 17. Rıza Karadeniz Rıza Karadeniz

  Bu haberde en dikkat çekici yer iLab Holding'in yatırımı geri çekmesi kısmı olmuş. iLab ile ilgili son dönemde unnado tarafından da şikayet ve sitem dolu duyumlar aldım. Gittigidiyor ekibi zaten adlarını dahi duymak istemiyor. Bence beyazkutu en güzelini yapmış. DEMSA ise 1 taşta 2 kuş vurmuş. Hem şirketin tüm haklarını satın almış hem de kurucu ortakları yaratıcı beyinler olarak kendi iş gücüne katmış. Değerlemeye takılanlar %1 EBİTDA ile 200.000.000 USD'den değerlenen markafoniler, trendyolları hiç düşünmüyorlar mı? Yurt dışında yatırımcılar bas bas bağırıyor; yatırım yapacak şirket bulamıyoruz. Büyükler çok büyük, küçükler çok küçük diye... Beyazkutu tam bu araya oturan bir model olmuş. Kurucuları da DEMSA'yı da tebrik ederim. Böyle haberler Türk e-ticaret ekosistemi için çok güzel gelişmeler.

 18. Hayırlı uğurlu olsun.

  Contentin biraz elden geçmesi gerek gibi duruyor. Copy-pastelerde sıkıntı var gibi.

  http://tinypic.com/r/33yo0tl/6