Amazon gözünü Google’ın Android reklam gelirine dikti
Mobil

Amazon gözünü Google’ın Android reklam gelirine dikti

Google’ın Android mobil işletim sisteminin kendine göre sorunları yok değil ama kullanım oranları giderek yaygınlaşıyor. Örneğin Samsung, Android’den en çok fayda sağlayan firmalardan biri. Diğeri ise Amazon. Kindle Fire ile oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşan Amazon’un en büyük farkı mobildeki gelirlerinin cihaz satışından çok daha fazlasını hedefliyor olması.

Amazon’un asıl hedefi Android çevresinde kendine özel bir ekosistem kurmak ve bu konuda da işler oldukça iyi gidiyor gibi görünüyor. Amazon, aynı Samsung gibi kendi mobil uygulama mağazasına sahip. Şimdi ki hedefi ise Android üzerinden elde ettiği gelirleri, reklamlar ile artırmak.

Yani Amazon bir anlamda, Google’ın işletim sistemi üzerinde Google’ın en iyi yaptığı işe, yani reklamcılığa soyunuyor…

Amazon’un bu yeni duyurduğu reklam yapısı, reklamverenleri sadece Amazon’a ait Kindle Fire gibi cihazlar üzerinde değil, herhangi bir Android uygulaması üzerinde reklam yayınlamasını sağlıyor. Diğer yandan geliştiriciler için de herhangi bir cihaz üzerinde çalışan uygulamalarında yayınlanacak reklamlar ile Amazon’un servisi sayesinde gelir üretmesine imkan tanıyor. Bunun için özel bir API hazırlayan Amazon, uygulamalarında kendi reklamlarına yer vermek isteyen geliştiriciler için detaylı açıklamalar da hazırlamış durumda.

Şu an için Amazon’un reklamverenlerin sayısı çok kalabalık olmayabilir ama ilk etapta reklamverecek firmalardan en azından birini tahmin etmek zor değil; Amazon. Diğer büyük markaları da bu reklam ağına dahil etmeyi planlayan Amazon bu sayede kendi mobil ekosisteminden elde ettiği gelirleri çeşitlendirmiş ve geliştiriciler ile arasında bağı daha da güçlendirmiş olacak.

Aşağıda Amazon’un “Amazon Mobile Ads” platformuna dair hazırlamış olduğu videoyu da izleyebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Amazon Kindle fire'da saçmalıyor bence. Android tablet alıyorsun marketi kurmanın resmi bir yolu yok. Çok can sıkıcı. Neden amazan hizmetlerine uygulamalarına bağlı kalalım

  1. Hakan Lakin Hakan Lakin

   ne demek istiyorsunuz anlaşılmıyor :))

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Amazon kindle fire'da google play gibi gibi uygulamalara kısıtlama getiriyor.

    http://www.squidoo.com/KFInstallAndroidMarket

 2. açık kaynak kodlu işletim sistemi olayı :D çok şükür hayatımızda iOS var :))

  1. Wime77 Wime77

   Steve ölmeden önce size maaş mı bağladı ?

   Ne demek iyiki IOS var ? Ne demek Açık kaynak kodlu işletim sistemi olayı ?

   1. Evet her ay banka hesabıma Apple tarafından 10 bin dolar git forumlarda filan bizi savun parası ödüyorlar. Android hiç stabil bir işletim sistemi değil. 2 gb ram olmadan doğru düzgün çalıştırmıyorsun bile. Sanal makina üzerine kurulmuş saçmalıktan ibaret. iphone'da 512 mb ram ile kurduğun bütün uygulamaları aç sonra üzerine bir de infinity blade 2 yi aç ve oyna hiç bir değişiklik olmaz. Ama androidli telefon varsa anasını ağlatırsın. Bir de telefon üreticilerinin arayüzleri ile birleşince hiç çekilmiyorlar.

 3. Bugün Amazon Ads i kurmakla biraz uğrastım. Klasik reklam networkleriyle aynı yapiyi kullanıyor. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu Abd de vergi işini halletmediyseniz test bile yapamiyorsunuz.

 4. Wime77 Wime77

  Amazon sadece kendi reklamlarını bu şekilde verebileceği bir platform bile olsa çok büyük paralar kazanabilir ve kazandırabilir.

  Bunu yıllar önce Flash bannerlar ile yapmaya kalktığımızda Google Adwords 'e rakip olacaktık ve tüm online gazateler bu sistemden gelir elde edebileceklerdi. Sonra Doğan grubu bunu ben yaparım sana gerek yok dedi.

  Hala becerebilmiş değiller ölçemiyorlardı düne kadar şuan nasıldır durum bilmiyorum.

  Reklam verenler doğrudan ölçmek istiyorlar ve sahte ziyaret rakamlarını görmek istemiyorlar. Tıpkı Google 'ın kendi kendine tıklaması gibi.

  Amazon güzel bir sistem kurmuş bakalım kime ne kadar ödeyecek.

 5. Seo Uzmanı Seo Uzmanı

  İki dev birbirine para kazandırıyor.