Amazon gözünü Google’ın Android reklam gelirine dikti

Amazon gözünü Google’ın Android reklam gelirine dikti

Google’ın Android mobil işletim sisteminin kendine göre sorunları yok değil ama kullanım oranları giderek yaygınlaşıyor. Örneğin Samsung, Android’den en çok fayda sağlayan firmalardan biri. Diğeri ise Amazon. Kindle Fire ile oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşan Amazon’un en büyük farkı mobildeki gelirlerinin cihaz satışından çok daha fazlasını hedefliyor olması.

Amazon’un asıl hedefi Android çevresinde kendine özel bir ekosistem kurmak ve bu konuda da işler oldukça iyi gidiyor gibi görünüyor. Amazon, aynı Samsung gibi kendi mobil uygulama mağazasına sahip. Şimdi ki hedefi ise Android üzerinden elde ettiği gelirleri, reklamlar ile artırmak.

Yani Amazon bir anlamda, Google’ın işletim sistemi üzerinde Google’ın en iyi yaptığı işe, yani reklamcılığa soyunuyor…

Amazon’un bu yeni duyurduğu reklam yapısı, reklamverenleri sadece Amazon’a ait Kindle Fire gibi cihazlar üzerinde değil, herhangi bir Android uygulaması üzerinde reklam yayınlamasını sağlıyor. Diğer yandan geliştiriciler için de herhangi bir cihaz üzerinde çalışan uygulamalarında yayınlanacak reklamlar ile Amazon’un servisi sayesinde gelir üretmesine imkan tanıyor. Bunun için özel bir API hazırlayan Amazon, uygulamalarında kendi reklamlarına yer vermek isteyen geliştiriciler için detaylı açıklamalar da hazırlamış durumda.

Şu an için Amazon’un reklamverenlerin sayısı çok kalabalık olmayabilir ama ilk etapta reklamverecek firmalardan en azından birini tahmin etmek zor değil; Amazon. Diğer büyük markaları da bu reklam ağına dahil etmeyi planlayan Amazon bu sayede kendi mobil ekosisteminden elde ettiği gelirleri çeşitlendirmiş ve geliştiriciler ile arasında bağı daha da güçlendirmiş olacak.

Aşağıda Amazon’un “Amazon Mobile Ads” platformuna dair hazırlamış olduğu videoyu da izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.