Startup Turkey röportajları – 1. Bölüm
Etkinlikler

Startup Turkey röportajları – 1. Bölüm

Etohum’un Antalya’da düzenlenen Startup Turkey kampı, bildiğiniz gibi bu yıl beşinci kez düzenlendi. 600’ün üzerinde katılımcı arasında Etohum girişimleri, yerli ve yabancı yatırımcı, mentor, tecrübeli girişimci, kamu ve finans dünyasından pek çok isim yer alıyordu. Etkinlikle ilgili izlenimleri daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Webrazzi’den Arda Kutsal’ın yanı sıra Serkan Ünsal da Antalya’daydı. Ben de etkinlik boyunca katılımcılardan bazılarıyla özel röportajlar gerçekleştirme imkanı buldum. Şimdi de sıra bu röportajları sizlerle paylaşmaya geldi.

Toplam üç bölümden oluşacak bu serinin ilk kısmında Ali Servet EyüboğluBurak BüyükdemirErhan Erkut, Erol Bilecik ve Ersan Özer röportajları yer alıyor.

Burak Büyükdemir - Etohum

Ali Servet Eyüboğlu – Mekanist

Erhan Erkut – Özyeğin Üniversitesi

Erol Bilecik – Index Bilgisayar

Ersan Özer – YouLike

Yorumlar (5)
 1. Celal Günay Celal Günay

  Erol Bilecik çok mantıklı şeyler söylüyor.

  1. bir de mikrofon çalışsaymıs süper olacakmıs.

 2. Mehmet Eren Mehmet Eren

  son yıllarda çoğalan startup turkey gibi organizasyonların çoğalması türkiye de e ticaretin nerelere geldiğini ve nerelere geleceğini gösteriyor

 3. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Ben 640 milyar kez söyledim mi söylemedim mi size ?

  Ersan ÖZER ( kendisi çok sevdiğim birisidir ) in röportajını iyice dinleyin.

  Ne anlatmışım ben analizlerimde ;

  1 ) E-ticaret karlılığın da büyük sıkıntı var !

  2 ) İş hacmi büyüdükçe masraflarınız , kazancınız ile aynı oranda büyüyor .

  3 ) Aynı anda büyüyen masraf ve kazançlar karlılığı dibe vurduruyor.

  4 ) Karlılığı düşen private shopping ( ve bir çok e-ticaret girişimi ) ler yatırımcı parası ile dönüyor

  5 ) Yatırım alamayanlar batıyor .

  5.a ) Geçen sene hacize gittiğim ve paramı alamadığım private shopping ' ler oldu.

  6 ) En büyük girişimciler gözünüzü boyuyor , onların başarıları küçük girişimcinin hayallerini fazlaca büyütüyor .

  E-ticaret hacmi hesaplanırken aslında 3. ve 4. ligede inmemiz gerektiğini , çok kez belirttim . Türkiye de enflasyon rakamları açıklanırken "uçak kanadınında" bunun içinde hesaplanarak enflasyon rakamlarının çok düşük nasıl gösterildiğini de buna örnek vermiştim.

  Aynı şekilde üzerinde methiyeler dizdiğimiz e-ticaret sektöründe de gerçek karlılık durumlarının ve başarı noktalarının anlaşılması açısından daha reel veriler ile hareket edilmesi gerektiğini çok kez , ısrar ile belirttim.

  Benim genç arkadaşım milyon dolarlık iş adamlarının ayakkabı sitesi ayakkabı satıyor işte bende gireyim %5 ini alsam pazarın yeter fikiri ile atıldığı bu denizde boğulmasın istedim hep. Oralarda neler oluyor neler bitiyor iyice süzmek lazım, at gözlüğü ile değil, meşrubat şişesinin altı ile bakmak lazım bu verilere .

  Genç , heyecanlı , hayalleri ve planları olan girişimcilerden en azından tedbirli ve temkinli hareket etmeleri anlamında tüm bunlara çok ama çok önem vermelerini isterim.

  1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

   Çantamda sakladığım bir röportaj var ;

   İpekyol un sahibi , Yalçın Ayaydın ile yapılmış .

   Tarihi : 13 Ocak Pazar / 2013 / Haber Türk Gazetesi /

   " Private shopping olarak anılan indirimli alışveriş sitelerinin varlığını tehlikede gören Ayaydın-Miroglio Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Maalesef herkes sarhoş bir şekilde atladı ve çok internet yatırımı yapıldı. 3 yıl içinde private shopping’de bütün dengeler değişecek” dedi.

   Dikkat edin bu cümlenin son satırına Ersan bey ile Burada aynı şeyden bahsediyorlar " devamlı hisse satmak ile nereye kadar ! "

   “Geçen 2-3 yıl boyunca son 15 yılın bütün stokunu sattılar. Birikmiş mallar, bugüne kadar yapılan hatalar eridi. O kadar çok eski ürün vardı. Bugün herkes bilinçlendi ve satabileceği kadar üretiyor. Önümüzde para konup ‘Bizim için üret’ deniyor ama bu siteler aracıydı. Konsinye alıp satıyordu. Cebinden bir şey çıkmıyordu. Şimdi ürün parası da verip nasıl dönecekler? Zaten yüzde 20 ile çalışıyorlar. Devamlı hisse satmak bir yere kadar. Bitince ne olacak?”

   “Geleceği gördüğüm için Trendyol’daki hissemi satıp 1V1Y.com’a ortak oldum. Kiğılı, Desa, Hotiç gibi perakendecilerle birlikte yol almaya karar verdik. "

   Gördüğünüz gibi milyon dolarlık iş adamları bile çok temkinli bu konularda !